Jak vyčistit rychlovarnou konvici

Kuchyně

Přidal , dne 9. 02. 2018 ,  0x

Jak vyčistit rychlovarnou konvici

Hledáte snadný a účinný způsob, jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene, bakterií a dalších nečistot? Jistě ani vás nebaví lovit z šálku ranní kávy nepříjemné a nevzhledné usazeniny způsobené dlouhodobým působením tvrdé vody. Pravidelnou údržbou zamezíte nejen nepříjemnému odlučování vápence, ale také zabráníte poškození topného tělesa. Vyzkoušejte naše osvědčené triky, které zatočí s vodním kamenem. Důležité je rychlovarnou konvici nejen čistit, ale především ji čistit správně, na to se dopodrobna zaměřuje tento článek, pečlivě čtěte dále a nejlépe si dělejte i poznámky, popř. lze tuto stránku vytisknout klávesovou zkratkou CTRL+P.

Například oproti návodu, jak správně vyčistit zašlou vanu, má čištění varné konvice svoje specifika, především díky tomu, že zde dochází k mnohonásobně vyšší tvorbě vodního kamene kvůli vysokým a náhlým změnám teplot. Čištění varných konvic zabere chvíli a finančně se vyplatí, proto je dobré tuto prevenci neopomíjet.


Pravidelná péče o domácí spotřebiče se vyplatí

Rychlovarná konvice je jedním z nejčastěji používaných elektronických zařízení v domácnosti. Čím častěji v ní vodu ohříváte, tím rychleji dochází k zanesení vodním kamenem. Usazeniny vznikají opakovaným působením tvrdé vody. Jelikož s příliš tvrdou vodou se potýká velká většina domácností nejen v Česku a na Slovensku, je pravidelná péče a odvápnění nezbytná k udržení správné funkce každého spotřebiče, který využívá běžnou vodu (v praxi jde především o kávovary, kde podobně jako u rychlovarných konvic dochází k rychlým změnám teplot, které z velké části usazování vodního kamene evokují). Tím, že se o konvici budete důsledně starat, prodloužíte její životnost. Ušetříte čas i peníze, a navíc si s potěšením vychutnáte každý horký nápoj bez nepříjemné příchutě vodního kamene.Proč se usazuje vodní kámen v rychlovarné konvici ?

Vodní kámen je mléčná usazenina, která vzniká rozpouštěním vápenaté a hořečnaté soli ve vodě. K tomuto rozpuštění dochází nejčastěji při změně teploty. Proto kámen ulpívá na místech, kde dochází k častému zahřívání, a následnému ochlazování. Pozorovat ho tedy můžete zprvu na topném tělesu konvice. Povlak vodního kamene bývá zpočátku bílý, a po nakupení větší vrstvy je nažloutlý až hnědý. Pokud pokryje větší část topné části, prodlouží dobu vaření a sníží její výkon. Automaticky tak zvýší spotřebu energie, což se odrazí v účtu za energie.


Metody: Jak se zbavit vodního kamene v rychlovarné konvici

Existuje řada možností, jak odstranit vodní kámen z vaší rychlovarné konvice. Ideálním řešením by bylo nepoužívat na ohřev tvrdou vodu. Jelikož víme, že tato varianta je pro většinu lidí nereálná, poradíme vám, jakým způsobem nejlépe bojovat proti nepříjemným vápencovým usazeninám. Existuje hned několik efektivních řešení.

Mechanické odstranění

Malé množství ulpělého vodního kamene se můžete pokusit odstranit třeba běžnou houbičkou na nádobí. Avšak úzký prostor konvice vám jen těžko dovolí dostat se bezpečně rukou na nejvíce postižená místa. Nikomu nedoporučujeme se snažit jakýmkoliv ostrým předmětem odrýpávat nánosy vodního kamene ze dna a stěn! Hrozí totiž jejich poškrábání a poničení. Mechanická metoda není tedy příliš vhodná na čištění vnitřní části konvice. Tímto způsobem můžete pečovat především o okraje, stěny a nalévací ústí (hubičku) přístroje, kde také velmi často dochází k usazování vápence.

Chemické odstranění

V každé drogerii, obchodě s elektronikou i větším supermarketu můžete zakoupit běžný chemický prostředek k odvápnění domácích spotřebičů. Prodává se většinou ve formě rozpustných tablet, prášku nebo jako tekutý přípravek. K ošetření spotřebiče postupujte dle rady výrobce. Návod je vždy na výrobku přesně popsán.

Odstranění kamene pomocí přírodních produktů

Chcete se zbavit vodního kamene a nečistot bez chemie? Poradíme vám přírodní babské rady s běžně dostupnými domácími prostředky, které zaručeně fungují.

Octový roztok


Nikdy nelijte do konvice čistý neředěný ocet. Takto byste mohli způsobit víc škody, než užitku. Ocet je dost agresivní a mohl by poškodit antikorozní povrch topný těles, což by varnou konvici de facto zničilo. V praxi se osvědčil jako nejlepší poměr 1:1.

Jak postupovat?

 • Nalijte do konvice 2 skleničky vody a 2 skleničky octa.
 • Přidejte čajovou lžičku soli.
 • Přiveďte vodu k varu.
 • Pokud je nános vodního kamene větší a neodloučí se hned po převaření, nechte roztok 60 min. působit.
 • Octový roztok vylijte. Abyste odstranili čpavý zápach octa, vypláchněte a povařte ještě v konvici čistou vodu.

Kyselina citrónová


Kyselina citrónová je také vhodný a účinný prostředek k odstranění vodního kamene nejen z rychlovarné konvice. Ošetření spotřebiče probíhá téměř stejně jako s octovou kůrou. Oproti octu má však nespornou výhodu v tom, že nezanechává čpavý zápach.

Postup čistění

 • Nalijte čistou vodu po rysku maximum.
 • Přidejte polévkovou lžíci kyseliny citrónové.
 • Zapněte konvici a nechte proběhnout proces vaření.
 • Uvařený roztok nechte v konvici 45 minut působit.
 • Poté opět přiveďte k varu a roztok vylijte.
 • V konvici převařte ještě čistou vodu, pro důkladné vypláchnutí po čištění.

Šťáva z citrónu


Když nemáte zrovna po ruce kyselinu citronovou ani ocet, můžete použít vymačkanou šťávu z jednoho citronu. Stejně jako u předchozích postupů jednoduše nalijte citrónovou šťávu do vody a roztok povařte. Nechte působit dle potřeby a po té konvici vypláchněte.

Všemocná Coca-Cola


Využití Coca-Coly v domácnosti je dnes hodně diskutované a oblíbené téma. Osvědčila se jako skvělý čisticí prostředek. Jelikož obsahuje kyselinu fosforečnou, oxid uhličitý a kyselinu citrónovou, dokáže bez problémů odstranit vodní kámen, skvrny od rzi, zanesené spáry či zaschlé skvrny na oblečení. Nalijte colu do rychlovarné konvice a nechte přes noc působit. Ráno neuvěří vlastním očím, jak zatočí s usazeninami vodního kamene. Na druhou stranu, když lze kolu požívat podobně jako SAVO, co z toho pro náš organismus vyplývá?

Doporučujeme:

Jak vyčistit zašlou a starou vanu

Jak se zbavit zápachu z pračky

Jak rychle vyčistit sklokeramickou desku

Jak snadno vyčistit WC

Jak vyčistit granitový dřez?

Jak často čistit rychlovarnou konvici ?

Při běžném používání rychlovarné konvice doporučujeme tyto postupy čištění opakovat alespoň jedenkrát za měsíc. Pak vodní kámen nedostane šanci vytvořit větší nános a způsobit další komplikace. Věřte, že pravidelná, důsledná péče vám ušetří čas, peníze i námahu. Vyhraňte si na čištění vždy třeba první neděli v měsíci, kdy po uvaření ranního šálku kávy, provedete jeden z výše popsaných čistících procesů. Takovéto čištění vám zabere jen minimum času a přinese skvělý výsledek nejen co se týče financí, ale také dobrého pocitu z hygieny v domácnosti.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!