Jak vyčistit zašlé lino

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 26. 11. 2020 ,  0x

Jak vyčistit zašlé lino

Lino je jako každá podlaha v době vystavováno běžnému opotřebení. V některých místech, jako je například kuchyň, je opotřebení větší než jinde. Na linu se také mohou objevovat jakési cestičky, kvůli kterým vidíme, jak se chodí nejčastěji. I když lino čistíte pravidelně, nedokážete jej vyčistit tak, aby jeho barva odpovídala novému linu? S následujícími radami se dozvíte, jak vyčistit linoleum tak, aby se nejenom vyčistilo, ale aby se jeho povrch zároveň i ochránil vůči dalšímu většímu opotřebení. Přestože linoleum nepatří mezi ty nejlepší a nejkvalitnější možnosti, s našimi tipy - se správnou péčí můžeme prodloužit životnost linolea na dlouhé desítky let. Nejen, že ušetříme peníze, ale také čas a zbytečný stres.


Běžná údržba

Každá hospodyňka jistě zná klasické umývání pomocí hadru či mopu, vody a pár kapek účinného čisticího prostředku. Na trhu je na výběr celá řada pomocníků, které by vám svým složením měly pomoci k lepší rozpustnosti špíny.

Při běžné údržbě se však nevyčistí zašlapaná místa, zvláště pokud se podlaha nečistí pravidelně tak, jak by měla. V domácnostech kde jsou zvířata, nebo se chodí častěji, je na linu patrné opotřebení.

Linoleum byste při běžné údržbě měli po vysátí umýt minimálně jednou týdně, při větší zátěži je třeba lino umýt i dvakrát týdně.


Proč se lino často špiní

Linoleum je povrch, který se snaží vypadat jako dražší dřevěné parkety. Na linu proto vystupují jemné rýhy, díky kterým je nášlap na povrch pohodlnější, než kdyby byla podlaha na všech místech rovná a hladká. Tyto rýhy jsou však důvodem, proč se lino špiní častěji než jiný druh podlahy.

Pokud máte možnost, nevolte lino na nejšpinavějších místech v domácnostech – například v kuchyni, kde na lino může chrstnout rozpálený olej. Těchto malých kapiček si ale ani nevšimnete a dál chodíte okolo sporáku. Později je ale na místě viditelná vyšlapaná špinavá cestička. Stejná cestička se může udělat i po obvodu linky. Proto do kuchyně zvolte podlahu, která tyto rýhy nemá, respektive je rovná či je místo, kde se nejčastěji chodí zhotoveno z jiného druhu podlahy, například kamenných dlažiček. Místo tak bude vypadat moderně, a ještě předejdete špinavým vyšlapaným cestičkám.


Čištění zašlého linolea

Pokud máte světlé lino na místě, kde se často chodí, nezbývá než se pouštět do jeho drhnutí častěji. Píšeme drhnutí, protože na drážky, které jsou v povrchu linolea nic jiného nepomůže. Můžete zkusit agresivnější přípravky či babské rady, ale nic nevyčistí lino lépe než kartáč s pomocí dobrého saponátu. Někdo může namítnout, že se tím lino zničí, což může být sice z části pravda, ale také se nejlépe vyčistí. Pokud máte na linu hodně špinavé místo, nedá se nic dělat. Špinavou podlahu si nejlépe umyjte, jako při klasické údržbě. Ještě mokré místo začněte drhnout kartáčkem ve směru drážek, aby měl kartáč možnost lépe špínu vydrhnout. Tento postup opakujte tolikrát, dokud není lino zase jako nové. Pokud ovšem o linoleum pečujete pravidelně, což doporučujeme, běžnou údržbou (pravidelné mytí běžným přípravkem), nemusíte být při čištění agresivní a linoleum vám vydrží dlouhá desetiletí bez známek většího opotřebení.

Ihned po vyčištění jednoho místa uvidíte rozdíl, což vás bude motivovat pro vydrhnutí celého kousku podlahy, i když je to náročné. Pokud máte pocit, že se špína nepouští, použijte více saponátu či vody.


Údržba dvakrát ročně

Kromě běžné údržby, při které s pomocí mopu, vody a saponátu umyjete podlahu, je třeba myslet i na větší údržbu.

Nejprve podlahu klasicky vysajte, ale použijte na ni hubici s kartáčem, aby se lépe zachytil veškerý prach. Následně umyjte podlahu klasickým způsobem.

Nakonec podlahu umyjte saponátem či přípravkem pro ochranu lina. Takovéto prostředky mají totiž látky, které podlahu chrání vůči opotřebení a také jim mohou přidávat lesk. Použít mžete například saponát s včelím voskem.


Jak prodloužit životnost lina

Životnost lina se dá prodloužit procesem polymeraci, při které se dle návodu navoskuje každý kousek lina a nechá se vše zaschnout. Některé přípravky mohou zvýrazňovat barvu, takže se může aplikovat i na zašlé lino.




Babské rady na čištění zašlého lina

Kromě klasických rad odborníků jsou na čištění třeba zmínit i babské rady. Podle nich stačí na vyčištění zažraných fleků prací prášek, zubní pasta či soda. Do sody se dá také přidat citrónová šťáva a s pomocí této kaše a kartáče vydrhnout zašlé místo.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!