Jak vyčistit granitový dřez?

Kuchyně

Přidal monika-kyliankova, dne 30. 08. 2020 ,  1x

Jak vyčistit granitový dřez?

Granitový dřez se stal velice oblíbeným a vyhledávaným druhem kuchyňských dřezů. Hlavně pro svůj atraktivní vzhled, vysokou odolnost a snadnou údržbu. Pokud chcete, aby vám vydržel dlouhou dobu krásný a funkční, je potřeba o něj důkladně pečovat, pravidelně a správně ho umývat.

Co je to granit ?

Granit je kvalitní materiál používaný na výrobu moderních dřezů. Obsahuje až 80% částic žuly, které jsou spojeny akrylátovými pojivy. Právě tento kvalitní materiál, který je zpracován nejmodernější technologií, dává granitovým dřezům dlouhou životnost a vysokou odolnost. Povrch je dokonale hladký a díky probarvení v celé své tloušťce, nejsou viditelné běžné oděrky a škrábance. Možnost volby barevného provedení dává dřezům z granitu eleganci a styl.Přednosti granitových dřezů

 • Spojení funkčnosti a estetického dojmu přináší právě granitový dřez. Jaké jsou tedy jeho hlavní výhody:
 • Jedinečná odolnost vůči vysokým teplotám, snáší teplotu až 250°C.
 • Snadná údržba a čištění.
 • Atraktivní moderní vzhled.
 • Antibakteriální úprava, zajistí dřezu dokonalou čistotu bez bakterií a zápachu.
 • Ochrana proti škrábancům a promáčknutí.
 • Tento typ dřezů nabízí nepřeberné množství barev.
 • Nenechávejte ve dřezu zbytky
 • Granitové dřezy jsou vysoce odolné vůči znečištění a poškození, proto jejich údržba nedá příliš námahy. O dřez pečujte pravidelně, každodenní skvrny a usazeniny odstraňujte ze dřezu okamžitě.

Jak umýt běžně ušpiněný dřez

Po každém použití dřez vypláchněte proudem čisté teplé vody, otřete jemným hadříkem nebo houbičkou. Na mastné skvrny použijte běžný čisticí prostředek či saponát.

Odstraňte ze sítka všechny zbytky potravin a nečistot a dřez vytřete čistým hadříkem do sucha. Především tmavé odstíny doporučujeme vždy důkladně vysušit a zabránit tak tvorbě nevzhledných skvrn od vodního kamene.

Odstranění zašlých skvrn

Vyvarujte se vylévání silně barvících tekutin do dřezu, jakými jsou například potravinářská barviva, olejové barvy, inkoust a podobně. Barevné částice mohou proniknout do pórů materiálu a skvrna se stává jen těžko odstranitelnou. V běžném životě se bohužel občas nehody stávají, proto vám prozradíme, jakým způsobem můžete z granitového dřezu odstranit i ty nejhorší fleky.

Čistící pasta

U prodejce, nebo u samotného výrobce granitových dřezů lze zakoupit speciální čistící pastu, kterou jemnou houbičkou nanesete celý povrch dřezu a jemně vydrhnete. Pokud chcete odstranit větší silnější skvrny, nechte pastu na znečistěných místech působit delší dobu a pak důkladně opláchněte vodou a vytřete do sucha.

Odstranění lihem

Již zmíněné agresivní barvy, ovocné šťávy, skvrny od inkoustu, tuše či kuličkových per, usazeniny kávy, jodové tinktury, barvy na textil podobně můžete odstranit pomocí lihu. Pokud se vám na dřez nějakým nedopatřením dostane lak na nehty, nebojte se ho odstranit běžným odlakovačem.Ocet na vodní kámen

Přesto, že je povrch granitové dřezu odolný proti usazování vodního kamene, může dlouhodobé působení tvrdé vody zanechat neblahé následky. Obzvláště pak tmavé dřezy jsou více náchylné na tvoření bílých nevzhledných skvrn. S takovými skvrnami si lehce poradí obyčejný ocet.

Smíchejte 2 díly vody a jeden díl octa a potřete místa, kde se nachází vodní kámen. Případně můžete na skvrny položit v octovém roztoku namočený hadřík.

Nechte působit minimálně 20 minut, lehce jemnou houbičkou vydrhněte a opláchněte čistou vodou.Co s granitovým dřezem nedělat

Jak jsme již zmiňovali, granit se vyznačuje svojí velkou odolností a pevností. Jsou ale věci, které byste na něm rozhodně dělat neměli. Všechny tyto 4 body je důležité si zapamatovat.

 • Nepoužívejte na čištění drátěnku, nebo hrubou houbu.
 • Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky s bělícím účinkem a chlorem.
 • Nekrájejte nožem přímo na povrchu dřezu, neklepejte paličkou na maso.
 • Neposouvejte ani nepouštějte na něj z výšky ostré těžké předměty.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
Ruben

Ruben 29. 04. 2021 14:54:15

Občas si jeho pořízení vyčítám, je to furt dokola to jeho čištění a nikdy není jak nový.


Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!