Rizika a podvody při prodeji bytu - inspirace, rady a tipy

Doporučujeme

Přidal maxima, dne 17. 06. 2020 ,  0x

Rizika a podvody při prodeji bytu - inspirace, rady a tipy

Možná i vás neminula vlna posledních let, nyní vlastně už desetiletí, prodeje realit bez realitky. Jde o velmi promyšlený marketing, na druhou stranu, poplatkům se nevyhnete i v případě obejití realitní kanceláře.

Mnohdy tak ve výsledku zaplatíte více, než byste zaplatili při prodeji nebo nákupu nemovitosti prostřednictvím solventní realitky. Některé realitní kanceláře si totiž účtují nulové poplatky za převod nemovitosti. Může vám být tedy účtováno pouze za konkrétní služby, o které máte zájem.

Nákup a prodej bytu bez realitky

Realitní kanceláře jsou ty zlé organizace, které se chtějí přiživit na prodeji nemovitostí.

Pokud chcete prodat byt, dům nebo pozemek bez realitky, je to možné. Ovšem mnohým poplatkům se nevyhnete i tak. Realitní kancelář vlastně zajišťuje jakousi „garanci spokojenosti.“ Ovšem i zde se najdou rizika, proto vždy doporučujeme před podepsáním smlouvy zhlédnout recenze vybrané společnosti online (Google, Facebook aj. nezávislé platformy). Provize realitní kanceláři se v některých případech vůbec neplatí, přičemž klient uhradí pouze konkrétní služby, o které měl zájem.

Právní pohled a základy

Abyste s klidným svědomím mohli podepsat kupní smlouvu, je dobré znát základy, resp. zákony, kterými se prodej nemovitostí řídí. Novostavby (nové byty) se musí řídit zejména novým občanským zákoníkem (OZ). Prodej starších bytů podléhá již zaniklému zákonu o vlastnictví bytů.

Jakmile je smlouva podepsána, posledním z nejdůležitějších aspektů je zapsání vlastnického práva na katastru, což podléhá katastrálnímu zákonu.

Rizika při prodeji bytu

Ať už bude probíhat prodej nemovitosti (bytu) bez realitky nebo s ní, měli byste si dát zejména pozor na následující.

Pozor na to, co konkrétně kupujete

V případě bytu by v předmětu kupní smlouvy neměly chybět tyto pojmy: bytová jednotka, podíl na společných částech (výtah, schodiště atp.), sklep, parkování, příjezdová cesta atp.

Pozor na to, za kolik nemovitost kupujete

Soudní odhad nemovitosti není zrovna levná záležitost. V dnešní době si lze ovšem zajistit odhad ceny nemovitosti online a zdarma.

Převod peněz bez rizika

Existují pouze 2 možnosti, které jsou de facto bezrizikové. Nejpoužívanějším způsobem je tzv. úschova, kdy třetí nezávislá strana drží finance do doby, než je provedena změna vlastnického práva. Obě strany pak mají jistotu toho, že bude smlouva naplněna pro obě strany.

Druhou možností je výkup nemovitosti za hotové, což je ale spíše služba pro prodávajícího, který své peníze (až 90 %) dostane v řádu pár dní.

Třetí bezpečná možnost v podstatě neexistuje. Investice do úschovy (v řádu pár tisíc Kč) se v praxi opravdu vyplatí.


Zdroje

https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/


https://www.maxima.cz/blog/dan-z-nabyti-mela-byt-davno-zrusena/


https://www.maxima.cz/online-odhad-nemovitosti/


https://www.maxima.cz/blog/vykup-nemovitosti-vykup-domu-a-bytu-za-hotove/

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!