Jak vyčistit zašlou mosaz

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 9. 12. 2020 ,  0x

Jak vyčistit zašlou mosaz

Ať už jste nalezli mosazný výrobek na půdě po prarodičích nebo jste si jej koupili, vše čas od času potřebuje vyčistit. Můžete mít lesklou či čistou mosaz nebo mosaz s patinou. Ta se čistí hůře než předchozí dvě varianty. Všechny typy však pěkně vynikají v domácnostech a interiérech v podobě lustrů, klik, svícnů, hmoždířů a dalších výrobků. Nevyhazujte proto starý zašlý mosazný výrobek. Můžete dokonce zjistit, že má vysokou cenu. Vše potřebné se dozvíte v následujícím článku od poznávání mosazi až po jednotlivé čištění mosazných výrobků dle typu. Mosaz rozhodně není nemoderní a vyplatí se o ni dobře starat. Přinášíme vám rady a tipy, díky kterým nejen ušetříte peníze, ale i čas.

Trocha historie

Mosaz je vyrobená spojením mědi, zinku a dalších kovů. Často se špiní, jelikož snadno akumuluje špínu a mastnotu. Přesto se v dávných dobách využívala především mosaz, neboť je odolná a vypadá elegantně. Později se kromě čisté mosazi začala vyrábět mosaz s patinou, která vypadala zajímavěji a také byla dražší. Ovšem dnes se takový mosazný výrobek s patinou čistí nejhůře a také má vyšší cenu než čistá či lakovaná mosaz.




Jak poznat mosazný výrobek

Nejjasněji jak poznáte, zda se jedná o mosaz či ne je pomocí magnetu. Některé výrobky jsou totiž ze železa nebo jiných kovů a mosaz je pouze okrasný finální povrch. Když přiložíte k pravděpodobně mosaznému předmětu magnet a nepřichytí se, jedná se skutečně o mosaz.

Pokud má navíc výrobek nazelenalý povrch, jedná se pravděpodobně o mosaz s patinou.

Výrobek z mosazi je zpravidla velmi křehký, a podle toho se musí volit i správná forma čištění. Někdy můžete zatlačit při čištění více, jindy byste mohli výrobek poničit. Neměli byste ale používat hrubou sílu, neboť by vám mohl výrobek prasknout v ruce. Některé mosazné předměty také nevyčistíte ihned, zvláště pokud ležely v prachu bez čištění několik let. Takové výrobky byste měli čistit jemně a spíše postupně než se snažit o zázračné vyčištění ihned.




Čištění dle typu mosazi

Každý mosazný výrobek má svou hodnotu a špatným čištěním ji můžete snížit. Kupříkladu mosaz s patinou nemůžete čistit hrubou silou, neboť byste změnili i barvu, díky níž je výrobek ušlechtilý. Jiným způsobem se také čistí lesklá a čistá mosaz. Jakým způsobem jednotlivé kousky čistit se dozvíte níže.

Čistá mosaz

Čištění mosazného výrobku bez laku i patiny je nejjednodušší. Postačí vám mýdlová voda a hadřík. Pokud je výrobek hodně zaprášený, ponořte ho na minutu do horké vody. Po vyjmutí jej nechte okapat na čistém hadru. Později můžete mosazný předmět začít leštit. K tomu můžete použít komerční přípravky nebo si vyrobit vlastní.



Leštící přípravek na čistou mosaz


Jakmile je mosazný předmět plně suchý či lehounce mokrý, můžete se pustit do leštění. K domácímu leštícímu přípravku budete misku, do které vymačkejte půlku citrónu. Potom do ní přidejte lžičku sody či soli a zamíchejte špejlí či lžičkou, až vznikne pasta. Tu naneste na mosaz a pomocí hadříku vyleštěte. Na jemné rytiny použijte jemný zubní kartáček.


Lesklá mosaz

Mosaz s vrstvou laku poznáte na první pohled jak hmatem, tak při pohledu na předmět. Hmatově bude předmět hladký, maximálně ucítíte drobné výstupky, na jejichž místech se vrstva laku opotřebovala. Na pohled by se měl povrch mosazi lesknout. Lesklou mosaz pravděpodobně koupíte v nějakém obchodě s domácími potřebami. Většinou nenaleznete lesklou mosaz na půdě, jelikož se lesklá úprava přidávala spíše později, aby chránila výrobky proti oxidaci. Dřív se více využívala čistá matná mosaz nebo mosaz s patinou.

Lesklou mosaz můžete vyčistit dvěma způsoby – jestliže je na pohled mosaz čistá a ani pod vrstvou laku nevypadá zašle, vyčistěte ji pouze mýdlovou vodou a hadříkem. Případně si na opotřebovaná místa kupte lesklou barvu na mosaz, a jednou výrobek po usušení přetřete.

Druhá varianta spočívá v odstranění koroze a špíny zpod vrstvy laku což zahrnuje i odstranění laku samotného, abyste se ke špíně dostali.

Odstranění laku z mosazného předmětu pomocí horké vody

Pro odstranění laku ponořte předmět pod horkou vodu a nějakou dobu jej polívejte, případně jej můžete dát vařit do hrnce zhruba na minutu. Pro obě varianty platí po horkém rozpínání materiálu předmět vložit do hrnce s ledovou vodou. Tak se snadno oddělí vrstva laku od mosazného povrchu a po vychladnutí půjde snadno sloupnout.

Odstranění laku pomocí odlakovače

Na odstranění laku z mosazi vám postačí i klasický odlakovač na nehty a hadřík z mikrotenového vlákna, kterým lak odstraníte. Nezapomeňte si při odlakování položit předmět na nějaké staré noviny a hodně větrat.




Čištění odlakovaného mosazného předmětu

Po odlakování je třeba odstranit špínu, a to za pomocí výše zmíněné pasty z půlky citrónu, za přidání sody či soli. Pomocí kartáčku potírejte pastou povrch, a nakonec jej usušte.

Jakmile je povrch předmětu čistý, nezapomeňte předmět znovu nalakovat bezbarvým lakem na mosaz, aby byl výrobek chráněn proti oxidaci.

Mosaz s patinou

Patinou na mosazném povrchu se myslí tyrkysová barva, která se tvoří na mosazi a mědi. Jedná se o hodnotnou oxidaci, která se na mosazi schválně nechává a někdy je to také hodnotící prvek stáří a hodnoty předmětu. V tomto případě by bylo nejlepší zajít do starožitnictví, aby vám tamní specialista řekl, zda je vhodné tuto patinu čistit čili že jde o oxidaci, která se vytvořila sama pomocí špíny nebo že se jedná o ušlechtilou patinu, která se na povrchu nechává a má také vysokou hodnotu.



Pokud je oxidace způsobená špínou a chcete ji vyčistit, postupujte stejně jako u čisté mosazi a čistěte pomocí citrónové pasty.

Alternativní čisticí metody

Kromě zmíněných metod čištění mosazi existují i takzvané „babské rady“, které zahrnují čištění pomocí kečupu, bílého jogurtu či octa se solí. Všechny ze zmíněných ingrediencí totiž obsahují kyseliny, které snadno rozpouští špínu a kal. Kečup či bílý jogurt stačí po dobu 10 minut potřít povrch mosazi a poté pouze setřít hadříkem. Nakonec vyleštěte, povrch by měl být čistý. Ocet se solí si připravte do rozprašovače a postříkejte celý povrch předmětu. Chvíli nechte působit, nejlépe hodinu, a poté nastříkejte ocet se solí znovu a tímto způsobem setřete špínu, a ještě předmět vyleštíte.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!