Jak vyčistit matraci

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 29. 05. 2019 ,  0x

Jak vyčistit matraci

Investovali jste nemalé peníze do kvalitní matrace, pak samozřejmě nechcete, aby byla plná nevzhledných fleků a skvrn. I když bude chráněna snímatelným potahem, dostává se do ní při běžném užívání prach a nečistoty. Také skvrnám od potu, případně i od moči se občas nevyhnete. Proto pravidelná péče a čištění je důležitým úkonem, pokud chcete prodloužit její životnost a spát s pocitem svěžesti a čistoty. Poradíme vám jak správně matraci čistit, aby nedošlo k jejímu poškození. Ušetřete s námi čas i peníze!

Opatřete matraci chráničem

Vždy je lepší skvrnám na matraci předcházet, než je pak pracně odstraňovat. První preventivní krok je již v úvodu zmíněný matracový chránič, který je snímatelný a snadno vypratelný.

 • · Absorpční chránič matrace – tento chránič je vyroben z vysoce absorpčního materiálu, který zachytí vysoké procento tělních i ostatních tekutin, avšak není schopen zadržet větší objem.
 • · Matracový chránič s nepropustnou vložkou – tento chránič je opatřen nepropustnou-pogumovanou vložkou na spodní části podložky. Je vhodný k použití zejména pro malé děti a osoby trpící inkontinencí. Ne však každému vyhovuje spát na této pogumované části.  Jak správně čistit matraci

  Ale nemůžete počítat, že vaše matrace bude tímto způsobem dokonale chráněná. I přes veškerou ochranu se do matrace postupně dostává prach, nečistoty, plísně a roztoči. Na jejím povrchu ulpívají částečky krémů, olejů, potu, moči, krve a dalších biologických skvrn. Musíte tedy pravidelně o matraci pečovat a případné skvrny odstranit co nejdříve to půjde. Ohledně odstraňování potu a jiných agresivních nečistotu z textilu, pohovek aj. doporučujeme přečíst článek:

  Jak rychle a jednoduše odstranit pot? →

  Snímatelný potah

  Většina moderních matrací je již vybavena snímatelným potahem, který je možné vyprat v pračce na 40 – 60°C. Tímto způsobem se můžete zbavit nejhoršího a ušetřit si pohled na nevábný výsledek nepříjemných nehod. Ne však každá skvrna lze tímto způsobem odstranit a ne každá matrace je snímatelným potahem opatřena.

  Matraci větrejte a otáčejte.

  Matraci je potřeba pravidelně větrat, protože pokud dojde k zapaření a nedostatečnému odvětrání, může se deformovat a plesnivět. Proto je dobré ji také pravidelně otáčet, měnit těžiště a také místo kde se vsakuje nejčastěji pot.

  Pravidelné vysávání matrace

  Jedním ze způsobů pravidelného čištění je vysávání matrace vysavačem. Tento proces zařaďte jako součást převlékání lůžkovin. Vždy když převlékáte, což by mělo být ideálně každé 2-3 týdny, vysajte důkladně celou plochu matrace z obou stran. Matraci vždy nechte vyvětrat, než ji znovu povléknete.

  Pozor na chemikálie.

  Pozor na žíravé prostředky a silné chemikálie, které mohou matraci nenávratně poškodit, obzvlášť u pěnových matrací je potřeba mít se na pozoru. Dbejte vždy pokynů výrobce, každý typ matrace vyžaduje svoji speciální péči. Nezapomeňte si uschovat pokyny na údržbu výrobku.

  Suché čištění

  Suché čištění je nejvhodnější a nejšetrnější čistící způsob, protože vlhkost a přemokření matraci nesvědčí.

  Pomocí jedlé sody

  Pomocí jedlé sody a kartáčku z matrace odstraníte menší skvrny, ale také ji osvěžíte od nepříjemných zápachů. Postupujte následovně:

  • 1. Jedlou sodou přes sítko posypte celou plochu matrace.
  • 2. Čistým jemným kartáčkem matraci lehce drhněte, zapracovávejte sodu do povrchu tkaniny
  • 3. Nechte minimálně 30 min. působit.
   • 4. Nakonec celou matraci důkladně vysajte.
  • Pomocí škrobové moučky odstraníte skvrny od krve

  Na zašlé těžko odstranitelné skvrny a skvrny od krve použijte kašičku ze škrobu. Škrobovou moučku rozmíchejte v malém množství vody a vzniklou kašičkou potřete skvrny. Nechte zaschnout, po té vykartáčujte a důkladně vysajte vysavačem.

  Čištění peroxidem vodíku

  Pokud jsou na vaší matraci delší dobu zaschlé skvrny od moči, krve či potu a běžné metody čištění nestačí. Bude potřeba zvolit těžší kalibr čištění a to následujícím způsobem.  Jak čistit gauč, pohovku nebo matraci s peroxidem, krok za krokem:

  • 1. 100 ml 3 % peroxidu vodíku smíchejte s 1 lžící soli a 1 lžící saponátu.
  • 2. Naneste na skvrnu a nechte zcela zaschnout.
  • 3. Seškrábejte z tkaniny a vyluxujte.
  • 4. Čistý bílý hadřík namočte opět do 3 % peroxidu a lehce na skvrnu přikládejte, dokud skvrna nezmizí úplně.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.  Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!