Jak vyčistit žluté skvrny od potu

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 20. 09. 2018 ,  0x

Jak vyčistit žluté skvrny od potu

Jistě nechcete vyhazovat oblíbené tričko či košili jen proto, že jsou na něm nevzhledné skvrny od potu. Pocení zabránit nelze, byl by to krok proti přírodě, ale příroda nám na oplátku nabízí možnosti jak se poprat s následky, které pot na oblečení zanechává. Poradíme vám správný postup jak se zaručeně a jednoduše těchto žlutých skvrn zbavit. V praxi velmi záleží na povrchu, ze kterého budeme čistit, pokud tedy jde například o čištění linolea (více zde) nebo vyčištění vany (více zde), vyhledejte si na našem portálu radybydleni, z jakého povrchu chcete pot konkrétně vyčistit. V tomto článku se zaměříme na obecné a nejúčinnější metody čištění lidského potu zaměřené na nejčastější neduhy s potem - textil.

Potí se každý

Pocení je přirozený a důležitý jev nejen každého lidského organismu. Potní žlázy vylučují sekret, který pomáhá při potřebě ochlazovat kůži a celý organismus. Hlavní složkou potu je vždy voda a minerály jako sodík, draslík, hořčík a chlór. Obsahuje také bílkoviny a tuky, které jsou živnou půdou pro bakterie nacházející se přirozeně na povrchu kůže. Rozkladem všech těchto složek vznikají aromatické látky, jež jsou příčinou nepříjemného zápachu a žlutých skvrn.
Potu se zbavte co nejrychleji

Ideálním řešením jak se zbavit nepříjemných skvrn od potu je udělat to ihned. Nestačí propocenou košili hodit přes židli a nechat ji „vyvětrat“. Když pot zaschne, vytvořit žluté skvrny. V horším případě ještě skvrny smíchané s těžko odstranitelným deodorantem. Proto jednejte rychle.


Stačí tak málo, jakmile propocený oděv svléknete, vložte ho do lavoru s vlažnou vodu smíchanou s trochou gelu na praní nebo mýdla. Nechte alespoň pár hodin namočené, později vložte do pračky s ostatním oblečením a běžně vyperte.

Jak se zbavit zaschlých skvrn od potu

Pokud už máte na oblečení žluté skvrny od potu delší dobu, perete tričko pořád dokola a skvrny ne a ne zmizet, vyzkoušejte následující rady a domácí přírodní produkty, které jsou na takové fleky přímo ideální. Při odstraňování skvrn myslete také na to, zda jde o bílé, či barevné prádlo. Některé čistící metody a přípravky mohou mít neblahé důsledky na barevnost tkaniny a výsledek čištění by byl kontraproduktivní.

Odstranění skvrn pomocí sole

Dle rad našich babiček lze proti flekům od potu bojovat s obyčejnou solí.

Postup čištění solí, krok za krokem:

Rozpusťte hrst soli v 1 litru vody. Množství vody a soli můžete násobit, podle velikosti prádla. Celý oděv musí být ponořený v roztoku. Nechte působit přes noc a následně oděv běžně vyperte v pračce. Tuto metodu doporučujeme jen na bílé prádlo.


Kypřící prášek

Kouzelný účinek má také kypřící prášek používaný na pečení, jeho účinnost je mnohdy naprosto srovnatelná se značkovými přípravky na odstraňování nečistot z textilií.

Postup čištění kypřícím prášek, krok za krokem:

 • V lavoru důkladně smíchejte teplou vodu s 1 sáčkem kypřícího prášku.
 • Přidejte znečištěné oblečení a promíchejte.
 • Nechte namočené přibližně hodinu a po té vyperte s pracím prostředkem.

Jedinečný ocet

Ocet opět v akci a v hlavní roli. Jeho všemocnou sílu uplatníte nejen v boji proti vodnímu kameni, ale je výborným pomocníkem také při praní. Octový roztok připravíte snadno a rychle.

Postup čištění octem, krok za krokem:

 • Do 1 litru vody nalijte 5 lžic octa a nechte oděv namočený několik hodin. Po té běžně vyperte.
 • Octem lze vyčistit skvrny na bílém i barevném prádle.


  Kyselina citronová

  Dalším doma běžně dostupným pomocníkem na odstraňování skvrn, tedy i těch od potu, je kyselina citronová. Připravit namáčecí lázeň v kys. citrónové (H2SO4)  bývá složitější díky dostupnosti, ovšem výsledek stojí za to.

  Postup čištění kyselinou citrónovou, krok za krokem:

  Na 1 litr horké vody postačí 10 g kyseliny citronové. Důkladně promíchejte a oblečení máčejte nejdéle 1 hodinu, po té vymáchejte ve studené čité vodě a běžně vyperte.

  Stejně tak můžete použít i šťávu z citronu, což má v praxi obdobný účinek.

  Nedoporučujeme dlouhé namáčení barevného prádla.

  Jedlá soda

  Také jedlá soda může být pomocníkem nejen v kuchyni, ale i při praní.

  Postup čištění jedlou sodou, krok za krokem:

  Postižená místa na oblečení namočte a nasypte prášek jedlé sody. Zde je potřeba nechat sodu působit delší dobu, ideálně přes noc. Druhý den vyperte v pračce.

  Lze použít na bílé i barevné prádlo.

  Peroxid vodíku

  Účinný, ale chemický prostředek na odstranění skvrn je 3% peroxid vodíku (H2O2). Tento způsob čištění není nejšetrnější k vašemu oblečení, doporučujeme používat tedy jen v případě starších těžko odstranitelných skvrn. A vůbec nedoporučujeme na barevné prádlo, neboť má bělící účinky a mohl by způsobit vyblednutí barev.

  Postup čištění peroxidem vodíku, krok za krokem:

  • Peroxid naneste na skvrnu, vmasíruje do látky a promněte.
  • Nechte působit maximálně 15 minut. Po té ihned properte ve studené vodě a následně pak s pracím práškem ručně, nebo v pračce.

  Pokud ani jeden způsob nezabere, nebo se vám do praní nechce, svěřte prádlo odborníkům. Odneste jej do čistírny, kde si poradí nejen se skvrnami od potu. A pokud se to nevyplatí, než textil vyhazovat, je lepší jej darovat na dobročinné účely.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.  Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!