Paletový nábytek levně a stylově - inspirace, rady, fotogalerie

Praktické rady

Přidal gill, dne 10. 06. 2020 ,  0x

Paletový nábytek levně a stylově - inspirace, rady, fotogalerie

Ať už máte s paletovým nábytkem zkušenosti nebo nad tím pouze přemýšlíte, jste tady správně. Zprvu probereme základy i s trochou definic. Na závěr bude fotogalerie, kde nabere nutnou dávku inspirace i ostřílený truhlář, který se výrobou nábytku z průmyslových palet zabývá.


Levně, rychle a téměř bez práce

To jsou hlavní výhody a zároveň i důvody, proč se tolik lidí, zejména v poslední době, zajímá o nábytek vyrobený z palet. Jak by se na první pohled mohlo zdát, rozhodně nejde pouze o postele nebo skříně. Inspiraci se meze nekladou.

TIP: Praktické rady a inspirace zdarma zde

Paletománie aneb co je to paletový nábytek?

Většina zastánců paletového nábytku argumentuje tím, že již nechtějí okoukaný nábytek z marketů nebo záludné skládanky od značky IKEA.

Nábytek z palet je neuvěřitelně variabilní a zejména levný. Základ vždy tvoří výhradně palety. Následuje lepidlo, hřebíky a v případě individuální doladění je možné případ i jiné dřevěné prvky. Pro praktické využití následují i další, logické doplňky, např. u židlí je vhodné upevnit polystyren a u stole je dobré vrchní část pokrýt rovným útvarem (např. z dřevotřísky, ale i plastu, kovu nebo skla). Fantazii se opravdu meze nekladou a s lehkou nadsázkou si můžete veškerý nábytek vyrobit pouze z palet a svépomocí. Bez složitého dolaďování, plateb za truhlářské práce atp.

Druhy palet

Aby to nebylo tak jednoduché, tak rozeznáváme několik standardizovaných rozměrů palet:

1) 1,2 x 0,8 m

2) 1,2 x 1 m

3) 0,8 x 0,6 m

4) 0,6 x 0,4 m

Jaký typ palety zvolit?

To samozřejmě záleží na konkrétním úmyslu, co z palet chcete vytvořit. O nosnost nemusíte mít strach, nejmenší (tzv. půlpaleta) má minimální hmotnost 50 kg, v reálu spíše více.

Cena palet


Cena je velmi různá, začíná na cca 100 Kč a končí u hranice 1000 Kč. Při tom ani nezávisí na tom, jaké má paleta rozměry, ale spíše na materiálu. Existují i speciální palety, které jsou určené na nábytek. Mají hladší povrch.

Paradoxně ale speciální palety na výrobu nejsou tak oblíbené, protože je jejich cena oproti těm  průmyslově využívaným, výrazně vyšší.

Naprostá většina domácích kutilů si palety sežene přes známého, popř. osloví logistické firmy ve své blízkosti.

Palety se na internetu, i díky vyššímu poštovnému, příliš neprodávají, přičemž závisí zejména na sezóně, zda se firmy či prodejny potřebují palet zbavit. Pokud chcete zkusit štěstí, můžete pod odkazem:

<a href="https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=d%C5%99ev%C4%9Bn%C3%A1+paleta#utm_source=radybydleni.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=22992&utm_content=Text%20link" class="heureka-hn-link" data-trixam-positionid="89760" target="_blank">Palety online</a>

Jak vyrobit nábytek z palet krok za krokem


  • Pokud nejste ostřílený kutil, následující kroky si v bodech raději zapište. Jakmile totiž paletu upravíte k obrazu svému, cesta zpátky už není a budete potřebovat použít paletu novou...
  • Načrtněte si plánek, ze kterého bude alespoň patrné, kolik palet budete potřebovat.
  • Palety si poté, alespoň zhruba, postavte do útvaru, který z něj chcete vytvořit.
  • Palety si označte, abyste vždy konkrétní úpravy provedli na paletě, které jsou tyto úpravy určeny. Z pravidla jde o více úprav, které jsou spjaté s vícero paletami, ale na odlišních místech.
  • Nezapomeňte na ochrannou vrstvu, která zabezpečí dlouhověkost a nebo i dlouhodobý pobyt v exteriéru, třeba v případě terasového nábytku.
  • Jednou ročně je vhodné paletový nábytek zkontrolovat. Ovšem oproti jinému nábytku ze dřeva jsou palety (v závislosti na typu dřeva) více bezúdržbové.

Pokud plánujete zahradní nábytek, doporučujeme zvolit tvrdé dřevo (dub, buk). Tedy v tom případě, že finance nejsou prioritou číslo jedna...

Fotogalerie

Následuje slíbená inspirace a praktické tipy nejen pro paletový nábytek.


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!