Pěstování orchidejí
Přidal monika-kyliankova, dne 10. 04. 2020 , 0x
Jak správně pěstovat orchideji? Svým typickým vzhledem působí nádherně, ovšem jejich pěstování není vhodné pro úplné začátečníky. V dnešním článku si povíme o všem, co je důležité, a co by měl každý pěstitel nebo i pouze vlastník orchidejí dobře znát. Zaměří se zejména na druhy, přesazování, průběžnou péči a zálivku.
V každém květinářství můžeme narazit na vysoké orchideje, jejichž skvostné květy září všemi barvami. Původně byly tyto rostliny objeveny v hustých pralesech, že je až s podivem, že rostou v našich bytech. Jak tyto rostliny pěstovat tak, aby nám pěkně rostly a opětovně rozkvétaly? Jak se o orchidej správně starat od pravidelné péče až po likvidaci škůdců. Vše potřebné se dozvíte v následujících řádcích.
Původ orchidejí
Abych pěstování orchidejí pochopili v širším měřítku, je vhodné se podívat i do historie. Následující praktické rady a tipy se vám tak budou lépe pamatovat. Všemožné druhy orchidejí byly objeveny v 18. století ve stromových patrech pralesů v subtropickém pásmu. V mírném pásmu byly později nalezeny další druhy zemních orchidejí, které rostou z hlíny jako jiné rostliny. Jiné další druhy byly nalezeny, jak rostou na kamenech a živí se pouze vzdušnou vlhkostí či parazitují na nějaké houbě.
Z exotických rostlin původem z pralesů se pak postupně vyšlechtily ty, které jsou vhodné do našich bytů a domů.
Druhy orchidejí
Orchideje se dělí na druhy dle toho, jaké mají nároky nejen na pěstování, ale i na vzdušnou vlhkost a stanoviště. Některé druhy jsou vhodné na okenní parapet, jelikož nejsou tak náročné na pěstování. Jiné se musí pěstovat epifycky, na což je potřeba mnoho zkušeností, prostoru a také čas, jelikož se tyto druhy orchidejí musí každý den rosit.
Z tohoto důvodu si orchideje rozdělíme na dva poddruhy – ty, které se hodí na okenní parapet a pak náročnější druhy, které se pěstují epifycky.
Orchideje vhodné na okenní parapet
- Phalaenopsis neboli můrovec – takový druh orchideje je vhodný pro úplné začátečníky, jelikož se jedná o jeden z nejodolnějších rodů.
- Vanda (např. Vanda Coerulea) – má lehce složitější pěstování, avšak je také vhodná pro začátečníky a dobře snáší i slunce, na rozdíl od jiných druhů, které ho nesnesou.
- Druhy Paphiopedila a Dendrobium (např. Dendrobium nobile). - oba druhy se cítí nejlépe při stálé teplotě okolo 20°C. Pokud mají vyšší pokojovou teplotu, nevadí to tolik, ale je potřeba je častěji rosit. Orchideje potřebují spíše velmi světlou místnost než přímé slunce. Nemají rády průvan, ale nejlépe se jim daří na okně. Proto je nejlepší je umístit na ten okenní parapet, kde je přes den světlo, ale nikoliv přímé slunce a kde se minimálně větrá.
Orchideje vhodné na epifycké pěstování
Pokud jste v pěstování orchidejí úplný začátečník, raději na epifycké pěstování zapomeňte. Pokud si ale troufnete, inspirujte se následujícími radami.
Druhy jako je Phalaenopsis, Vanda, Ascocenda a Dendrobium se dají pěstovat kromě klasického způsobu i epifycky. To znamená, že se orchideje pěstují bez hlíny, ale jsou pouze zavěšené do větví, tak jako rostly i v pralese v původních podmínkách.
Každý den je třeba je buď ponořit na 20 minut do vody či je několikrát denně rosit, aby se dostatečně napily. Vlhkost nemusí vstřebat z hlíny jako jiné pokojové rostliny, nýbrž si vezmou potřebné pomocí vzdušných kořenů.
Nejúspěšnější epifycké pěstování je v teráriu, kde se dá nejlépe udržet potřebná vzdušná vlhkost.
Přesazování
Pokud máte v plánu orchidej přesazovat, kupte si pro to speciální směs na orchideje. Míchání vlastního substrátu je totiž náročnější a také by se vám poměr nemusel povést. Zemina musí obsahovat vysoký podíl organických složek, musí mít dostatek fosforu a dusíku a také potřebuje hrubé dřevěné uhlí či kůru, které jen těžko seženete.
Když přesazujete, použijte asi o 5 cm větší květináč, který bude průhledný. U orchidejí je totiž nutné pozorovat vlhkost i u kořenů a když budete mít průhledný květináč, snadno uvidíte, zda je rostlina dostatečně vlhká. Na tento průhledný květináč si ještě můžete pořídit obal na orchideje, který se prodává ve všech barvách a pro kontrolu vlhkosti jenom vytáhnete květináč z obalu.
Při přesazování nenarušujte obal rostliny, jelikož to hůře snáší a může následně začít vysychat. Také se nesnažte dát všechny kořeny, zvláště ty, co byly venku, dovnitř do substrátu. Orchidej roste i pomocí vzdušných kořenů, které mají být venku a zahrabáváním vzdušných kořenu do hlíny rostlině nepomůžete, naopak to může způsobit i úhyn orchideje.
Péče
Pro orchidej jako tropickou rostlinu je nejdůležitější časté rosení. Na to je dobré mít neustále odstátou vodu v rozprašovači, jelikož ta jim vyhovuje nejvíce. Pokud máte tvrdou vodu, mohou se na listech objevit typické bílé fleky, když voda zaschne. Odstraňování takových skvrn od vodního kamene není tak lehké, jak se může zdát, protože logicky nelze použít nějakou běžnou čistící chemikálii, ale je nutné postupovat pouze s vodou a velmi jemně, aby se nenarušila struktura listu.
Pokud rostlině začne žloutnout list, pravděpodobně má málo hlíny a potřebuje přesadit nebo má málo vody a musíte ji zalít či hodně porosit.
Rostlině se nejlépe daří v podmínkách okolo 20 °C, kde není přímé slunce ani přílišný průvan. V zimě některé druhy potřebují i 15 či dokonce 10 °C, aby se jim dařilo a nehrozily komplikace.
Zálivka
Orchidej je rostlina, která má ráda vlhkost, ale rozhodně ne přelívání. To znamená, že se jí nejlépe daří, pokud ji budete často rosit a plně ji zalijete spíše jednou za týden jako ostatní pokojové rostliny. Nejhorší je pro ni, kdy dlouho stojí ve vodě – substrát by jí mohl až příliš navlhnout a začít zetlívat. Většina substrátů pro orchideje totiž sestávají z kůry a dalších vzdušných materiálů s minimem klasické hlíny. Orchidej potřebuje při svém růstu dýchat, proto jí vyhovují co nejvzdušnější substráty.
Zásadní je i kvalita vody
Pro nejvhodnější zalévání ponořte celý květináč do vody a počkejte pár minut. Poté ho okapejte a toto zalévání opakujte každý týden či dva, dle okolní vlhkosti v domě či bytě.
Pokud budete zalévat klasickým způsobem, dbejte na kvalitu vody. Nejlepší je dešťová voda. Pokud máte z kohoutku tvrdou vodu, můžete si pomoct jejím převařením. Orchidej snáší také destilovanou vodu, kterou lze vhodně upravit přidáním hnojiva. Na druhou stranu je cena destilované vody mnohem vyšší než té kohoutkové či dešťové, která je v praxi možná ještě vhodnější, přičemž záleží na vašem konkrétním bydlišti, zda není atmosféra přílišně znečištěná. Orchideje jsou na obdobnou chemii a stopové prvky oproti jiným rostlinám velmi citlivé.
Hnojení
Orchidej se hnojí pomocí tekutého hnojiva, které stačí v rozprašovači nastříkat na listy. Substrát pro orchideje většinou žádné pomocné látky neobsahuje, takže by se měla orchidej jednou za dva týdny postříkat hnojivem, které má v sobě hlavně železo a mangan, které jsou třeba na pěkné barvy listů a květů.
Případně můžete použít i hnojicí tyčinky, které se dají do substrátu při přesazování či je můžete na vršek substrátu položit a postupným zalíváním se tyčinka rozloží. Taková tyčinka by měla mít dobu účinnosti až 3 měsíce.
Množení
Pokud se vám nějaká orchidej líbí natolik, že byste si chtěli zkusit ten stejný druh vypěstovat, můžete tak učinit následujícím způsobem.
Po odkvětu dělá většina pěstitelů tu chybu, že zastřihne stonek, ze kterého opadal květ, vy ho tam ale naopak necháte. Pokud stonek zastřihnete, rostlina se zarazí a začne dělat stonek další, ale než vyroste, malou rostlinku nestihne vyživit.
Množení orchideje se nedá nijak uspěchat, pokud máte dobré stanoviště, substrát, vlhkost a necháte stonky bez zastřižení, měly by se na konci některého stonku utvořit malé lístky či květy. Malou orchidej odtud ihned neodstřihávejte, i když roste opačným směrem. Je to pro ně přirozené růst přímo k zemi a ani mateční rostlinu to neničí. Jakmile bude mít malá rostlinka minimálně dva velké listy a čtyři vzdušné kořínky, je možné ji přesadit do nového květináče tak, že ji ze stonku odstřihnete a necháte jí ještě malý kousek stonku, ze kterého se ještě bude chvíli živit. Ten můžete schovat pod hlínu substrátu.
Choroby
Zdravotní stav orchideje většinou prozradí stav jejích listů. Pokud jsou tmavě zelené, daří se jí dobře. Pokud na nich jsou bílé kapky, které jdou setřít, pravděpodobně máte tvrdou vodu.
Žluté listy může mít orchidej v případě přemokření ale i nedostatkem vody. Také může potřebovat přesadit – pokud máte průhledný květináč, snadno to poznáte. Pokud má květináč už celý prorostlý, květinu přesaďte, pokud ne, zalijte ji tím, že ji ponoříte s květináčem na pár minut do vody a necháte ji okapat. Pokud má na dně hodně vody a nějakou dobu v ní stála, oddělejte ji z obalu a nechte ji minimálně týden vyschnout.
Stejně jako na jinou pokojovou rostlinu, i na orchidej se můžou dostat škůdci, nejčastěji mšice a červci – vlnatky, puklice a štítenky. Nejtěžší je u orchidejí objevení právě takových parazitů, jelikož se schovávají jak v zákoutí spodků listů, tak hluboko v květech a za okvětními lístky.
Pokud je napadení těchto bílých ochlupených parazitů malé, stačí je odstranit tyčinkou namočenou ve vodě. Při obírání ale musíte být pečliví, paraziti jsou schovaní opravdu dobře.
V případě velkého zamoření si můžete koupit speciální postřik, například Fast K, vhodný na pokojové rostliny, případně postřik přímo na orchideje, zvlášť pokud má právě květy.
Orchideje, které potřebují zimní klid
Některé druhy orchidejí potřebují pro správný růst stejně jako jiné pokojové rostliny i takzvaný „zimní spánek“, během něhož potřebují mít nižší teploty od 10-15 °C a stejně tak i snesou menší zálivku. Mezi tyto druhy patří:
- Oncidium – má drobnější bohaté květenství, ale disponuje křehkými listy a rozmnožuje se pahlízami.
- Cambria – tento druh snáší spíše chlad, nežli přímé sluneční světlo a vedro.
- Cymbidium – tato orchidej má velmi trvanlivé a bohaté květy, v zimě snese i nižší teploty okolo 15-10 °C.
- Cattleya – stejně jako druh Cymbidium, i Cattleya vyžaduje nízké zimní teploty do 16 °C, na množení vytváří pahlízy a její květy jsou velké a rozmanité.
- Dendrobium (např. Dendrobium nobile) – vyžaduje teploty okolo 15°C.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.