Jak vyčistit sklokeramickou desku

Kuchyně

Přidal monika-kyliankova, dne 1. 11. 2019 ,  0x

Jak vyčistit sklokeramickou desku

Sklo-keramická deska na vaření dává vaší kuchyni eleganci a lesk. Její pravidelná údržba ovšem nemá jen estetický efekt, ale je důležitá hlavně pro její správnou funkčnost. Přečtěte si v našem článku jak správně o sklokeramický povrch pečovat a udržet varnou plochu jako novou.

Jak funguje sklokeramická varná deska ?

Sklokeramická deska funguje na principu klasického ohřevu elektrickým proudem. Díky jejímu speciálnímu hladkému a rovnému povrchu je zde minimalizována ztráta tepelné energie. Pod samotnou varnou deskou se nacházejí topné spirály, které se nažhaví a vyzařují teplo přímo na dno hrnce.

Funkční sklokeramická deska, on

Výhody sklo-keramické varné desky

 • Hlavní výhodou je úspora elektrické energie. 
 • Rychle dosahuje požadované teploty.
 • Snadno se čistí.
 • Deska je vyrobena z odolného materiálu, který má velmi nízkou tepelnou roztažnost, díky které má dlouhou životnost a nepraská ani při prudkých změnách teploty.
 • Mají světelnou indikaci zbytkového tepla, díky které se vám nestane, že se omylem dotknete jejího ještě horkého povrchu.
 • Má přiměřeně nízké pořizovací náklady.
 • Podle typu a výrobce jsou vám nabízeny různé komfortní prvky jako například: digitální ukazatel, časovač, bezpečnostní zámek, automatický náběh teploty a mnoho dalších.


Deska na vaření černá s hrncem

Malá sklokeramická deska

Jak jednoduše a rychle vyčistit sklokeramickou desku

PREVENCE je základ

Pokud jde o čištění sklokeramické varné desky, stejně jako u většiny dalších věcí, je prevence a správné zacházení mnohem jednodušší, než samotné čištění. Zde je pár tipů, jak správně pečovat o varnou plochu a předcházet většímu znečištění.

Nepřeplňujte nádoby – volbou správné velikosti pánve, nebo kastrůlku zabráníte přetečení vody či pokrmů na rozpálenou plochu a jejímu připékání.

Okamžitě odstraňte škody – pokud dojde k odpadnutí kousků potravin, folie a dalších plastu, ihned odstavte nádobu, vypněte teplo a nečistotu opatrně odstraňte papírovým ubrouskem, či měkkým hadříkem, případně seškrábněte speciální škrabkou na sklokeramické povrchy.

Překypěné tekutiny, jako voda, mléko, polévka či omáčka, lze odstraňovat pouze po vychladnutí varné plochy. Zabráníte tak jejímu poničení a vlastnímu popálení.

Po každém použití nechte varnou desku zchladnout a ihned otřete. Zabraňte opětovnému používání a zahřívání před důkladným očištěním, čímž by se zaschlá vrstva připekla a zanechala větší škodu a vám tak více pozdější námahy při čištění.

JAK NA BĚŽNÉ ZNEČIŠTĚNÍ ?

Na běžnou údržbu sklokeramické varné desky vám postačí obyčejný jar, či jiný kuchyňský odmašťovač.

Černá sklokeramická deska


Postup čištění, krok za krokem

Jak již bylo zmíněno, čistit můžete vždy pouze vychladlou vařící plochu. Přestože okamžité vyčištění může někdy působit „lákavě“, hrozí nejen poškození varné desky, ale také jde o vaše zdraví.

 • Nastříkejte, či naneste na desku čisticí prostředek a nechte chvíli působit.
 • Očistěte celou plochu varné desky houbičkou, otřete čistou vodou a na vyleštění použijte měkký hadřík. Použijte jemnou houbičku a utěrku z mikrovlákna, která nijak hladký povrch sklokeramiky nepoškodí.
 • Nikdy nepoužívejte čistící písky, drátěnky a drsné houbičky ani žádné nože a ostré předměty!

Ukázka sklokeramické desky

POUŽIJTE DOMÁCÍ PROSTŘEDKY

Stejně dobře jako speciální kuchyňské čisticí prostředky zakoupené v obchodě, můžete použít i suroviny, které máte běžně doma po ruce.

 • Kuchyňská sůl se sycenou vodou – vyrobte čistící roztok smícháním soli a perlivé vody a naneste na skvrnu, nechte alespoň půl hodiny působit a po té nečistoty setřete.
 • Ocet a citrón – stejně tak místo sodovky můžete také použít ocet nebo citrónovou šťávu, do kterého zamícháte trochu soli a opět necháte působit na znečištěném místě.
 • Jedlá soda s octem – šumivou reakcí a skvělou čisticí schopností jedlé sody budete mile překvapeni. Dokáže odstranit i větší nečistoty a připáleniny.

Postup čištění, krok za krokem

 • Naneste na znečištěná místa ocet a opatrně nasypte bílý prášek sody.
 • Nechte proběhnout šumivou reakci a působit roztok 10 minut.
 • Jemně roztírejte čisticí směs, dokud nepovolí i ty nejsilnější nečistoty a mastnota a následně otřete čistou vodou.
 • Desku vyleštěte měkkým hadříkem.
POUŽIJTE SPECIÁLNÍ ŠKRABKU

Pokud se vám i přes veškerou snahu nepodařilo odstranit všechny napečené skvrny, nebo je na některých místech varné plochy opravdu silná připálenina, použijte k jejímu odstranění škrabku určenou na sklokeramické povrchy. Po té běžně celou plochu desky otřete a vyleštěte. Pokud se o vaši sklokeramickou varnou desku budete dle našeho návodu pravidelně a pečlivě starat, bude zářit novotou ještě řadu let. A hlavní rada na závěr ještě jednou:

Prevence se opravdu vyplatí!

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!