Jak vyčistit WC mísu od vodního kamene

Koupelna

Přidal monika-kyliankova, dne 18. 02. 2018 ,  0x

Jak vyčistit WC mísu od vodního kamene

Čištění toalety nepatří zrovna k oblíbeným činnostem. Ale někdo to udělat musí. Pojďme si tedy ukázat jednoduché a účinné postupy, jak udržet WC mísu v čistotě, bez bakterií a vodního kamene. Pokud budete čistit a udržovat toaletu správně a pravidelně, zabere vám tato „špinavá práce“, jen minimum času a námahy.

Nejlepší pomůcky na čištění toalety

  • Ochranné pomůcky - dle uvážení si oblečte pracovní oblečení, gumové rukavice, ochranné brýle, které zabrání potřísnění kůže, zasažení očí a přenosu bakterií.
  • Jednorázové čistící ubrousky, které poslouží k otření vnější části záchodové mísy.
  • WC štětka na čištění vnitřní části toalety.
  • Čisticí prostředek
  • Pemza


Čistící prostředky na toaletu

V regálech každého obchodního domu naleznete nespočet WC čistících přípravků. Pomocníkům, kteří mají za úkol udržet vaši toaletu zářivě bílou a bez bakterií. Ovšem ne vždy si člověk uvědomí, že agresivní složky obsažené v některých těchto čističích, slouží nejen k rozpuštění vodního kamene, ale také k narušení ochranné glazury záchodové mísy. Zde se pak rychleji usazují nečistoty a toaleta ztrácí svůj lesk a zářivou bělost. 


Ochrana životního prostředí

Tyto drsné čisticí prostředky používané ve větší míře, mohou škodit životnímu prostředí. Proto vám poradíme i pár přírodních produktů, které nejenže šetří vaše peníze, ale také jsou šetrnější k přírodě. Většinu těchto nepostradatelných pomocníku naleznete běžně doma. Jste tedy ve chvíli připraveni udržet vaši toaletu ve špičkové formě.

1. Coca-cola

Určitě už jste slyšeli o zázračných účincích Coca-Coly. Pokud ještě váháte a zatím jste nezkoušeli, jaký čisticí efekt tento lahodný mok doopravdy má, je nejvyšší čas otestovat nyní.

Postup univerzálního čištění záchodu s kolou

  • Nalijte plechovku Coca-Cola kolem vnitřního okraje toalety tak, aby pokryla celou stěnu mísy. Nechte působit minimálně hodinu, nejlépe však přes celou noc. Lijte pomalu po stěně, zamezíte tak napěnění a zbytečnému potřísnění okolí.
  • Pokud je stěna a dno zanesena větší vrstvou vodního kamene, nechte kolu působit přes noc.
  • Štětkou důkladně očistěte a spláchněte.

TIP: Pozor! Naše tipy prosím nezaměňujte s jiným čištěním interiéru v domácnosti, například správné čištění vany má své podstatné specifika.

2. Ocet

Ocet je velmi oblíbeným domácím pomocníkem nejen při přípravě a dochucování potravin. Kyselina octová v něm obsažená si totiž dokáže dost dobře poradit s vodním kamenem. Čištění záchodové mísy octem je velice ekologické, jednoduché a hlavně účinné. Někdy se stane, že je ocet na odstraňování starého a dlouho usazeného vodního kamene v záchodové míse účinnější nežli nejdražší čistící prostředky.

Postup čištění vodního kamene s octem

  • Jeden litr octu zahřejte a přiveďte k varu.
  • Pro vyšší účinnost přidejte lžičku jedlé sody.
  • Nalijte do záchodové mísy, dle možností nechte působit klidně i přes noc.
  • Dočistěte běžným manuálním způsobem, například štětkou.


3. Pemza

Obyčejná i stará opotřebovaná pemza na odstranění ztvrdlé kůže na vašich patách, může být při dodržení určitých podmínek, dobrým pomocníkem na odstranění větších nánosů vodního kamene ve vaší toaletě.

Postup čištění záchodu s pemzou

Vyčistěte nejprve záchodovou mísu způsobem, který vám bude nejlépe vyhovovat, doporučujeme si vybrat jeden z výše uvedených tipů. Pokud po opláchnutí zůstaly na některých místech stále nánosy vodního kamene, použijte pemzu.

Zde musíme zdůraznit, že povrch toaletní mísy musí být vždy při čištění pemzou vlhký, aby nedošlo k jejímu poškrábání.

  • Pemzu ideálně namočte do teplé vody a jemně čistěte skvrnu, dokud nezmizí.
  • Opět toaletu spláchněte.
  • Čistit se musí i vnější část toalety
  • Když máte očištěný vnitřek toalety, přistupte k omývání i té vnější strany. Obzvlášť záchodového prkénka a jeho okolí. Zde se drží také velká část bakterií a choroboplodných zárodků. K čištění používejte desinfekční ubrousky, či jednorázové měkké hadříky a desinfekční sprej.


Lesk jako blesk s dětským olejíčkem

Když máte záchod důkladně umytý, otřete jej papírovými ubrousky do sucha. Chcete-li, aby vaše toaleta zářila, jako nová, použijte obyčejný dětský olejíček.

Naneste pár kapek dětského oleje na čistý měkký hadřík a vyleštěte jím záchodovou mísu.

Jak často čistit toaletu?

Nenechte se zahanbit a mějte svoji toaletu stále čistou. Ne nadarmo se říká „čistota, půl zdraví“. Po každém použití toalety odstraníte zbytky nečistot záchodovou štětkou a spláchnete. Jedenkrát týdně vyčistěte záchodovou mísu výše popsaným způsobem. Pokud máte tvrdou vodu, čištění budete muset provádět opravdu pravidelně a důkladně. Sami budete mít dobrý pocit z dobře odvedené práce, pokaždé když budete vykonávat potřebu. Ani při neočekávané návštěvě se nebudete muset obávat, že některý z hostů bude chtít navštívit a použít vaši toaletu. Nejde tedy pouze o hygienické, resp. zdravotní důvody, ale také o estetiku!

Velkým strašákem, kromě nehygienického WC, je zápach z pračky, proto doporučujeme článek:

Jak se zbavit zápachu z pračky?

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!