Pěstování rajčat: Krok za krokem

Zahrada

Přidal , dne 12. 08. 2019 ,  0x

Pěstování rajčat: Krok za krokem

Rajčata patří mezi jednu z nejoblíbenějších plodin. Tato oválná, kulatá, šišatá nebo hruškovitá zelenina se vyznačuje příjemnou sladkou chutí, šťavnatostí a vysokým obsahem vitamínů. Oproti koupeným plodům mají ale ty vlastnoručně vypěstované plodiny o mnoho lepší a sladší chuť, protože je my nebo místní zemědělci sklízíme až v ten správný čas. Jak si tedy takové vlastní rajče doma vypěstovat? Je jedno jestli máte balkon, zahradu nebo jenom malý byt, s následujícími radami zvládne pěstovat rajče úplně každý.


Historické kořeny rajčat

Historie pěstování rajčat sahá až do 15. století, kdy je pěstovali Aztékové ve Střední Americe. Původní rajče vypadalo jako třešně a mělo typickou rajčatovou chuť. Nejpodobnější k původnímu rajčeti jsou dnešní cherry rajčata; původní plazivé keříky s drobnými rajčaty i doposud rostou planě v oblasti jižního Mexika a pěstování planých rajčat je novým moderním trendem v Evropě.


Jakou vybrat správnou odrůdu?

V základu se rajčata rozdělují na dva typy: keříčková a tyčková.

Tyčková rajčata

Tyčková rajčata jsou už z názvu známá tím, že se musí přivázat pro oporu k tyčce. Na výběr je několik možností, jak tuto oporu rajčeti dopřát. Nejpohodlnější je zakoupit nebo vyrobit spirálovitou tyčku, u které postupně stonek rajčete točíme kdykoliv trošku povyroste. Ovšem nebojte se, není to práce na každý den, prostě jakmile si všimneme, že je rajče vyšší, lehce hlavní stonek napasujeme tak, aby se nehýbal. Tyto tyčky mají velkou výhodu, jelikož jde zde dobře poznat případný vedlejší výhon, který se často utrhává nebo odštipává, jelikož další stonky, kromě chtěných vedlejších stonků, rostlinu vysilují.

Klasické dřevěné tyčky jsou taky jednou z možností, jen je potřeba k těmto tyčkám rajče vázat provázkem nebo drátkem, jakmile poporoste, aby se v případě větru nebo prudkého deště rostlina rajčete nezlomila.

Často se u rajčat odstraňují i spodní listy, především z toho důvodu, aby na nich nevznikla díky vlhkosti země nějaká druh plísně, a také pro pozdější důvod, aby svítilo více slunce na plody rajčat. Listy ale nemusíme oddělávat všechny, stačí střídmě. Pokud umístíte rajčata na opravdu slunném stanovišti, je dobré neoddělávat listů mnoho. Budou držet vláhu a neuschnou, pokud nebudete mít čas každý den rajče zalít, navíc v sezóně je někdy vhodné zalívat i dvakrát denně.

Obecně se tyčková rajčata rozrůstají spíše do výšky, pokud stonek výrazně přeroste vysokou tyčku, zkušení pěstitelé zpravidla vrchní část odstřihnou, aby rostlinka dala sílu do plodů a dále se nerozrůstala a svou energii z větší části investovala do vývinu plodů, resp. samotných rajčat.


Keříčková rajčata

Dle názvu se rajčata drží spíše nízko u země, jako nějaký keřík. Keříková rajčata jsou schopná se v zásadě udržet i bez nějaké velké opory – tyčky, jelikož jsou nízká. V poslední době ale kvůli silným nárazovým srážkám, prudkému větru a podobným nepříznivým vlivům počasí se doporučuje přivázat k opoře i keříčková rajčata. Tyčka může být až o polovinu nižší, záleží na konkrétní odrůdě.

Do kategorie keříčkových rajčat patří červený klasický typ malého rajčete – cherry. Prodávají se i netradičnější odrůdy, jako je žluté rajče připomínající tvarem hrušku a malá oválná žlutá rajčata, vypadající jako druh cherry.

U keříčkových rajčat se vedlejší větvičky a listy neodlamují, naopak, listy slouží k růstu rajčete. Na rozdíl od tyčkového rajčete se totiž keříčková rajčata rozšiřují spíše do šířky, takže jakékoliv boční výhonky než ten hlavní znamenají další úrodu. V ojedinělých případech se dají oddělat listy a vedlejší stonky i zde, ale to jen pokud je rostlinka slabá a z pohledu na ni víte, že by více vedlejších stonků nezvládla. Pokud jste lajk a váháte, nechte spíše keříčkovou odrůdu rajčete růst volně a pokud dojde k problému, na další sezónu se z toho poučíte.

U keříčkových rajčat není vhodná točitá tyčka, jelikož neroste do výšky, postačí běžná dřevěná či plastová menší tyčka, ke které rajče přivážete provázkem, drátkem anebo použijete speciální úchyty dostupné v květinářstvích.


Stanoviště rajčete: V domě, v bytě nebo na zahradě?

Jak na správné umístnění rajčete? I zde panuje mnoho mýtů, pojďme si je vyvrátit a uvést věci na pravou míru. V dnešní době už neplatí to, že zahradničit se dá pouze na zahradě. Rajčata jsou tak populární, že jejich pěstování se neubrání ani lidé v bytě. Pěstování rajčete totiž není v zásadě nijak složité. Tato plodina si poradí takřka se všemi podmínkami. Jde o velmi odolnou rostlinu, někdo by mohl říct, že se chová jako plevel.

Pokud nemáte zahradu vhodnou pro pěstování zeleniny, je nejlepší možností pěstovat rajče na verandě, kam praží hodně slunce, nebo na slunné terase či na balkóně bytu.


Jak pěstovat rajčata: Krok za krokem

Nyní se konečně dostáváme k samotnému pěstování rajčete od semínka. Ty se dají sehnat velmi snadno online, v kamenné prodejně zahradnictví anebo v supermarketu. Díky tomu, že jde o jednu z nejpopulárnějších rostlin (z hlediska poptávky na trhu) v České republice vůbec, sehnat semínka či mladou rostlinu není v dnešní době žádný problém.

Na každém obalu semínek rajčat jsou vzadu napsány instrukce, co který druh konkrétně k efektivnímu růstu a k vytvoření velkých šťavnatých plodů potřebuje. Obecně se ale semínka rajčat sázejí na konci března. Nyní se společně podíváme na konkrétní postup, který je vhodný nejen pro pokročilé pěstitele, ale i pro úplné začátečníky.

1) Příprava na sázení

I když za oknem ještě doznívá poslední studená vlna, na konci března je už vhodné zasadit semínka rajčat do malých kelímků pro předpěstování. Na výsadbu postačí klasická zemina pro výsev a množení, kde jsou obsažené vhodné látky právě pro první růst rostlinek. Není vhodné používat shodnou zeminu opakovaně, tak jak tomu je i o všech ostatních plodin. Je to díky tomu, že laicky řečeno, rostlina z půdy vyčerpá (pro svůj druh) typické látky, následně je zemina vhodná pro jiné plodiny. To je ovšem tématika na celou knihu, nám stačí, že dvakrát do jedné a té stejné hlíny rajčata nezasadíme ihned následující sezónu. Na druhou stranu, lze to do jisté míry eliminovat nasazením hnojiv, pokud je to ale možné, je efektivnější použít jinou hlínu.

Semínka můžeme zasadit do kelímků od jogurtu, stačí když do spodní dno kelímku vyřízneme dírku. Pokud se vám varianta různých kelímků od jogurtů esteticky nezamlouvá, můžete si koupit jednobarevné kelímky i v květinářství, na druhou stranu, v rámci efektivity (finanční i časové) a dopadu na životní prostředí, je lepší použít obaly, které bychom v opačném případě vyhodili do odpadu. Kelímky je dobré si i popsat lihovým fixem nebo jinak označit, abyste je v případě vícero druhů sázení rajčat od sebe rozeznali.

2) Postup sázení rajčat

Do kelímku dejte ¾ zeminy, následně položte do hlíny semínko budoucího rajčete, a nakonec zasypte zeminou do zbytku kelímku tak, aby bylo semínko zasypáno zhruba 1-2 cm. Následně celou sazeničku postříkejte vodou v rozprašovači, aby byla zemina dostatečně vlhká. Ze začátku není vhodné semínko zalít douškem vody, jelikož by se mohlo vyplavit z prostředního místa květináče na kraj a rostlinka by špatně rostla.

3) Vhodné stanoviště a umístění rajčete

Pro správný růst malé rostlinky rajčete je zapotřebí dostatečná vláha, sluneční paprsky a teplo. Dostatečnou vláhu zajistíme pravidelným vlhčením zeminy rozprašovačem, a to po dobu 7-10 dní. Jakmile rostlinka vykoukne ven, můžeme ji zalívat klasickým způsobem buď každý den nebo obden, záleží na vlhkosti v místě stanoviště.

Nejlépe bude rostlinka růst za oknem na jižní straně, kde jsou sluneční paprsky skoro po celý den.

4) Přesazení rostlinky

Nejdříve po 7 dnech se v květináči začnou objevovat prvotní mateřské lístky. Jakmile je malá sazenička velká zhruba 7-10 cm, pravděpodobně už má květináč prorostlý kořínky a je dobré ji přesadit do většího kelímku s dírou na dně. Tento postup můžete i vynechat, ale spíše se to v praxi doporučuje, protože pak bude rostlinka mnohem silnější a eliminují se rizika, která souvisí s nepříznivým počasím.

Pokud plánujete pěstovat rajčata doma na terase nebo v bytě na balkóně, měli byste si pro každé rajče pořídit velký květináč nebo lze použít i čistý kýbl od barvy, zhruba 20 cm široký a alespoň 30 cm vysoký. Jakmile nastane čas na výsev, přesuňte rajče z kelímku do velkého květináče a dejte květináč ven.



Dalším zajímavým způsobem přesazení rajčete je použití pytle světlé nebo tmavé barvy. Pěstování rajčat totiž v pytlích urychlí sklizeň. U pytle se ustřihne jeden roh, aby přebytečná voda mohla odtéct ven, ale jinak není pěstování nijak složité. Stejně jako u ostatních druhů pěstování přivážeme rajče dle typu k opoře. Jedinou nevýhodou je možnost vyčerpání živin z půdy, která se v tomto případě orientuje pouze na objemově omezený pytel. Proto je dobré rajčata v pytlích řádně přihnojovat, především vápníkem a fosforem.

5) Vysazení na venkovní stanoviště

Jakmile se blíží rajče vzrůstem k 10-15 cm, přerůstá okno na výšku (v případě velmi rychlého růstu) nebo se u něj začnou ukazovat první květy, je už nejvyšší čas s výsevem. Běžně se výsev provádí až po „zmrzlých mužích“, tedy v druhé polovině května, ale je potřeba brát ohled na stav sazeničky a předpověď počasí. Každý rok je vždy trochu jiný a v každém roce začíná reálná sezóna jiné datum.

V den sadby rajčete je důležitá venkovní teplota, případný déšť a slunce. Aby se rajče co nejlépe uchytilo a nespálily jej první sluneční paprsky, měli byste jej vysadit v pozdních odpoledních hodinách, kdy už nemá slunce takovou sílu.

Nejlepší metoda výsadby je tzv. „na mokro“ – na stanovené slunné místo v záhonu si vyhloubíme jámu, která bude o něco hlubší, než je kořenový bal rajčete, a do ní nalijeme dostatečnou dávku vody, přičemž v praxi mnohdy budeme muset přilít, což se odvíjí od konkrétní zeminy a její míry provzdušnění. Do mokré jámy vložíme rajče vyndané z květináčku a zasypeme postupně hlínou, nejlépe až po první lístky. Potom zalijeme rajče ještě jednou. Nejlepší je vrchní zalitou vrstvu ještě zakrýt suchou vrstvou hlíny, která bude novou sazeničku chránit proti nízkým nočním teplotám. K rajčeti dáme rovnou nebo spirálovitou tyčku dle druhu a nejlépe ho ihned zpočátku k opoře i přivážeme.

6) Pravidelná péče se vyplatí

Další dny musíme sazeničku začít denně zalévat, aby si vytvořila silnou síť kořenů. Později můžeme zalévat i ob den, to už pak záleží na daném stanovišti a počasí. Rajče nezaléváme na listy, aby neshnily, jelikož jsou na přílišnou vlhkost velmi háklivé.


Hnojení

Rajče stačí každý týden po vysazení přihnojovat kompostovým hnojivem. Takové hnojivo si můžete vytvořit sami na zahradě ze zetlelých částí rostlin anebo si ho koupit v příslušném zahradnictví v podobě granulek nebo tekutého hnojiva.

Nejčastější choroby rajčat

Kromě žloutnutí listů, které souvisí s nedostatečnou zálivkou, a kroucení listů, které souvisí naopak s nadměrnou zálivkou, existují i jiné choroby na které je třeba se připravit.

Mšice

Nejčastějším škůdcem jsou jednoznačně mšice. Těch se ale jednoduše můžete zbavit pomocí postřiku na mšice v rozprašovači, např. Fast M.

Plíseň bramborová

Pokud se na vaší rostlince rajčete objeví šedé, hnědé nebo bílé tečky a flíčky, je třeba být v pozoru. Vaše rajče možná bojuje s plísňovým onemocněním. Vyléčit jej můžete dvěma způsoby – při lehkém napadení otrhat tečkované listy a spálit je, aby se bakterie dále nešířily. Nebo můžete použít účinný postřik, např. Ridomil, který by měl dalšímu šíření plísně zabránit. Pokud je ale rajče napadeno plísní až příliš, je možné že o něj přijdete.

Septorióza

Tato choroba rajčete má podobný průběh jako plíseň bramborová, ale hnědé fleky na listech jsou mnohem větší. Na tuto chorobu rajčete vcelku dobře pomáhají postřiky jako je Dithane a Ridomil. Nejlepším řešením je ale prevence, jelikož u žádné choroby není stoprocentně jistá záchrana rajčete.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!