Jak vyčistit pračku od zápachu

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 30. 10. 2018 ,  0x

Jak vyčistit pračku od zápachu

Usazená špína a vodní kámen, neviditelná plíseň vně pračky a narůstající zápach? To jsou všechno nepříjemnosti, se kterými si musí poradit nejedna hospodyňka. Když ale nepomáhají ani klasické saponáty, je třeba sáhnout po skrytých metodách, které se dozvíte v následujícím článku. Není proto třeba ale sahat hluboko do rozpočtu, ani volat opraváře. S následujícími radami si pomůžete i s tím, co máte běžně doma. Přečtěte si naše odborné a hlavně prověřené rady a tipy, které již ušetřili a pomohli stovkám tisíc lidí.


Proč je třeba čistit buben pračky

Někdo pere každý den, jiný jednou týdně, občasně se ale vyprat musí. Každý měsíc se používá jiný prášek, střídá se také aviváž a při každém pracím procesu se v bubnu točí voda, která po vyjmutí zůstává na stěnách.

Kvůli neustálému měnění prášků a aviváží, stejně jako plýtvání některými přípravky, aby se „více“ vypralo, se všechny tyto chemikálie uchycují v neviditelných místech vně bubnu pračky.

Stejně tak se vlivem vodního kamene v bubnu vše usazuje a tvoří větší a větší vrstvy. Bohužel několik těchto vrstev špíny, i když se jedná pouze o vodní kámen, způsobují konec životnosti přístroje. Vodní kámen a nečistoty se totiž neodstraní praním, jak si mnozí myslí, ale pouze účinnými prostředky na vodní kámen či nečistoty. Takové přípravky si můžete jednak koupit, nebo je nalézt doma. Nejúčinnějším bojovníkem se špínou a nečistotami je totiž klasická soda a ocet.


Zapáchající pračka

Každý spotřebič má určitou životnost. Pokud máte novou pračku, rozhodně nyní nebudete řešit, že zapáchá. Na druhou stranu, v tomto případě se rozhodně vyplatí prevence, čistit pračku průběžně, popř. využívat speciální přípravky, které čistí pračku i na nepřístupných místech.

Pokud máte pračku několik let a v poslední době se vám zdá, že už nepere tak dobře, jako dřív, nechává prášek na oblečení či prostě z ní prádlo zapáchá, neznamená to, že by potřebovala ihned vyměnit. Nemusíte ani volat opraváře či jiného odborného technika, aby vám poradil s případnou závadou. Na vině je nedostatečná údržba vnitřního prostředí pračky. U čištění pračky často platí heslo: „Co oči nevidí, srdce nebolí.“ A proto, když hospodyňky čistí vše v bytě a myslí si, že už mají konečně vše vygruntováno, opak je pravdou. Oblečení, které každý den nosí se pere v té stejně špinavé pračce.

Na vině je vodní kámen, špína i černá plíseň

Pozorně si prohlédněte vnitřek bubnu pračky. I když to totiž nejde na první pohled vidět, v každé pračce se tvoří vodní kámen, obzvláště, pokud máte tvrdou vodu. To poznáte tak, že vám na sprchové hadici či na kohoutcích zůstávají často zaschlé kapky vody, které jdou vidět. Jestliže máte tvrdou vodu v bytě či v domě, je třeba pračku kontrolovat častěji.

Pokud jste objevili nějaké špinavé místo, většinou se nachází u kraje bubnu, celý buben pračky řádně vydrhněte čistícím prostředkem a malým kartáčkem či houbou.

Jestliže ale špína nepůjde vyčistit manuálně, musíte sáhnout po agresivnějším prostředku na špínu v domácnosti – SAVO. To by se mělo zbavit černých míst v pračce snadněji.

A pakliže místo se špínou po aplikaci a vydrhnutí zmizelo, práce pro vás nekončí. Nyní je třeba buben nechat vypláchnout tak, že pustíte pračku na prací režim, i když uvnitř nic nevyperete.


Pomůže soda i ocet

Po vypláchnutí bubnu pračky přidejte do zásobníku místo pracího prášku půl hrnku sody a do aviváže lehce zředěný ocet.

Podrobný návod, krok za krokem:



  • Naplňte v pračce zásobníky, viz. výše.
  • Nyní pusťte pračku na největší otáčky, nejvyšší stupeň a nejdelší prací režim.
  • Jestliže se vám zdá pračka hodně špinavá vně bubnu, přidejte hrnek s octem i zde.
  • Po tomto pracím režimu by měla být pračka znovu čistá a neměla by zapáchat.
  • Pokud máte pračku již delší dobu a nikdy jste podobný postup neaplikovali, použijte metodu po doběhnutí režimu ještě jednou, nyní pouze s půl hrnkem sody bez octa.


Pravidelné čištění bubnu pračky

Na neviditelná místa se snadno zapomíná, ale neměli byste. Napište si proto umytí bubnu pračky do pravidelných rutinních aktivit, které děláte, když uklízíte. Nebo si na umytí alespoň jednou za měsíc vzpomeňte.

Nejen, že se vám tím prodlouží životnost pračky, ale také budete mít za každých okolností čisté prádlo.

Čištění zásobníku na prášek a aviváž

Na malý zásobník se kromě bubnu pračky zapomíná snad nejčastěji. Různé prášky a aviváže jsou ale natolik agresivní, že jejich zbytky zůstávají uvnitř tohoto zásobníku.

Z tohoto důvodu je třeba i zásobník na prášek a aviváž jednu za čas vyčistit.

Stačí jej vyčistit jednou za měsíc, když umýváte i buben pračky. Nejlépe na vyčištění funguje SAVO či zmíněná metoda se sodou a octem.


Čištění filtru pračky

Kromě bubnu pračky a zásobníku je třeba jednou zhruba za tři měsíce vyčistit i filtr. Ten se nachází na přední straně pračky z vnější strany. Většinou je opatřen krycím víkem, které se dá snadno vyšroubovat. Pokud máte k vaší pračce návod, podívejte se do něj, každá pračka může mít mechanismus na vyšroubování jinak.

V ideálním případě pro mechanické otevření použijte přibalený návod k pračce, popř. využijte internetový vyhledávač do pole pro vyhledávání napište spojení manuál + „celý název vaší pračky.“ V případě, že jste nenašli požadovaný soubor ke stažení, či ke zhlédnutí online, zkuste připojit slovo PDF.

Návod na čištění filtru pračky, krok za krokem:

  • Před odejmutí krytu si připravte savý hadr. Zevnitř filtru totiž poteče voda.
  • Po vyšroubování víka a odtečení vody uvidíte spoustu nečistot, které je třeba odstranit. Budou zde vlasy, chlupy, zbytky nití a žmolky prádla.


Čištění těsnící gumy u pračky

Těsnící guma se nachází kolem dvířek pračky. Určitě jste se s tímto těsněním nejednou seznámili, když jste z jejích prostorů vyndávali kapesníky, mince či jiné zachycené nečistoty.

Jak správně čistit těsnící gumu u praček, krok za krokem:

  • Před čištěním odstraňte všechny napadané předměty. Následně všechny záhyby pečlivě vytřete vlhkým hadrem namočeným v octě.
  • Tímto způsobem byste se měli zbavit i černé plísně. Zde se jí nejlépe daří. Pokud nepomůže vydrhnutí hadrem s octem, použijte klasické savo na plíseň.
  • Po vyčištění těsnění nezapomeňte buben vypláchnout před dalším pracím programem.

Další metody čištění pračky


Existuje mnoho metod, jak pračku čistit a popravdě, u každé jedné pračky a každého typu vody se osvědčila jiná nejúčinnější metoda. Přinášíme proto seznam dalších, obvykle finančně náročnějších, metod pro správné čištění všech druhů a typů praček.

  • Kromě manuálních metod je možné použít i speciální chemické přípravky, které by měly pomoci s odstraněním špíny, vodního kamene a zápachu z pračky.
  • Práškový odstraňovač vodního kamene
  • Odstraňovače vodního kamene v následujícím provedení zničí vápenaté usazeniny. Práškový odstraňovač vsypte do zásobníku na prášek dle návodu na běžný prací cyklus. Opakujte jednou za půl roku.
  • Sáčkový odstraňovač mastnoty a vodního kamene
  • Tento čistící přípravek redukuje mastnotu a vodní kámen nejenom uvnitř bubnu pračky, ale také na topném tělese, v potrubí i čerpadle. Je také jedním z nejlepších řešení, jak odstranit zápach z pračky.
  • Čistící tablety (s oxidačním účinkem)
  • Tyto tablety zbavují pračku nečistot i zápachu. Dokáží vyčistit hůře přístupná místa, včetně gumového těsnění okolo dvířek bubnu pračky. Většinou stačí vložit jednu tabletu do jinak prázdného bubnu pračky a pustit ji na jeden prací cyklus na 60°.
  • Tipy na prodloužení životnosti pračky
  • Pravidelně myjte buben pračky.
  • Jednou za čas vyčistěte od vodního kamene i odtokovou hadici.
  • Po vyprání prádla nechte otevřená dvířka tak dlouho, dokud je to možné.
  • Po vyprání nechávejte pootevřený i zásobník na prášek a aviváž.
  • Jednu za čas vyčistěte vše savem, včetně zásobníku.
  • Neperte častěji, než je nutné – čím více prádla a méně pracích režimů, tím pro spotřebič lépe.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!