Vesnická zahrada - fotogalerie, inspirace

Zahrada

Přidal krucifix, dne 12. 07. 2019 ,  0x

Vesnická zahrada - fotogalerie, inspirace

Zahrady na vesnici jsou s námi už mnoho staletí. Oproti moderním zahradám se v mnohém liší a to je jedině dobře. V dnešní hektické době plné stresu a nedostatku času je nutné mít prostředí pro relaxaci. Právě takovým místem by měla být vesnická zahrada, kde vás nic podstatného nebude rušit a vy si odpočinete od každodenního shonu.

Pokud tedy máte možnost sami navrhnout zahradu na vesnici, jste tady správně. S našimi tipy společně vytvoříme nejen tradiční venkovskou zahradu s mírnými individuálními moderními prvky, ale také ušetříte.

Ať už zahradu u vesnického domku bude navrhovat zkušený návrhář, projektant, designér nebo naprostý amatér, je důležité dodržet základní pravidla.

Prvním z nich je jednoduchost, což v praxi znamená, že v žádném případě není cílem projektování rozvržení jednotlivých květin, rostlin a dalších externích doplňků do každého volného místa. Veškeré prvky nejen vesnických zahrad musí být v harmonii.

Klid a harmonie

Na vesnice utíkají lidé právě kvůli klidu, nižším cenám, rodině a pohodě. Samotná tvorba zahrady by tyto věci neměla v žádném případě narušovat. Důležité je mj. podívat se do okolí zahrady a vlastní návrhy přizpůsobit zevnějšku, protože výsledný dojem nevytváří pouze zahrada samotná, ale celkový dojem.

Začněte tedy s návrhem několika náčrtků projektů, které se budou vzájemně lišit minimálně jedním podstatným rozdílem. Následně se poraďte se zbytkem rodiny a zkuste společně přijít na ideální řešení, které oceníte nejen vy, návštěvy, ale samotná zahrada bude praktická i pro zbytek rodiny. Pokud máte například děti nebo zvířata, ani je byste neměli během plánování opomenout. To nejhorší, co se může v blízké době stát, je přestavba zahrady, což je nejen časově náročně, ale i finančně.

Základní pravidla

Co by měl obsahovat návrh venkovské zahrady?Prvním krokem je určení měřítka, které budete používat, například můžete použít rovnítko, že 1 metr ve skutečnosti bude 1 centimetr na papíru. Dále je podstatné vytyčit půdorys domu, přičemž lze vyjít z oskenovaných uskutečněných projektů samotného domu, což je velmi praktický tip, který ušetří mnoho času. Druhým krokem je vytyčení oplocení. V třetím kroku si vyznačíme tzv. mrtvé body, kde nelze nic vystavit, např. kvůli tomu, že se zde již nachází strom, studna atp. Dalším a posledním podstatným krokem je vytyčení příjezdových cest, chodníčků, cestiček a volného prostoru, resp. trávníků, kde nebudete chtít v budoucnu uskutečnit žádné výstavby.

Co patří na venkovskou zahradu?

Jak jsme již řekli v úvodu, tak moderní prvky zahrady jsou dnes již neopomenutelné, na druhou stranu nedává smysl z vesnické zahrady vytvořit centrum moderny. Hned na začátku zmíníme i podstatný pojem, kterým je praktičnost. Funkčnost neboli praktická stránka zahrady od nepaměti patří nejen k těm vesnickým. Přestože uděláte dobrý dojem na návštěvy svým originálním návrhem zahrady.

Na venkovskou zahradu patří jedinečné kouzlo, které se snadno naruší externími dekoracemi ve velkém množství. Jak už zní staré přísloví, všeho s mírou. Ovšem v dnešní době bychom v České republice tradiční venkovskou zahradu, která splňuje všechny předpoklady a pravidla jen těžko hledali. Nemusíte se tedy bát, že s prvky moderny budete nějak vyčnívat.

Rady a tipy pro návrhy vesnických zahrad

V následujících odstavcích si shrneme základní body, a hlavně i tipy, na co nezapomenout během vytváření návrhů vesnické zahrady. Ať už je zahrada u chalupy nebo chaty, měla by ladit nejen barevně, ale také funkčně.

Výsadbu a vysazovaní rostli a květin dle gusta, ale...

Především si udělejte radost. Napište si plodiny, které na vaší zahradě nesmí chybět a podle nich dále postupujte v návrhu do sebemenších detailů včetně konstrukce a finanční náročnosti. Vždy se snažte sladit rostliny v posloupnosti s ohledem na barevnost jejich okolí.

Doporučujeme nezapomenout i na praktické rostliny, které v sezónním období udělají radost. O jejich výsadbě, pěstování a prevenci se věnujeme velmi podrobně v dalších článcích, doporučujeme určitě:

Pěstování malin

Pěstování jahod

Pěstování borůvek

Na tom, kde zahrada leží, opravdu záleží

Záleží nejen na konkrétním umístění, vybarvení okolí a velikosti plochy. Důležité je nezapomenout na to, zda se zahrada nachází na černozemi, hnědozemi či jílovité půdě, k těmto aspektům je vhodné přihlédnout během výběru konkrétních plodin.

Jestliže je vás finanční limit neomezený, můžete si potřebné množství zeminy dovézt, počítejte ovšem s tím, že bude potřeba více zeminy, než si právě myslíte. Co si z tohoto odstavce odnést do praxe, do navrhnutého mixu rostlin? Koukněte se do přírodního okolí, ale také k sousedům, jaké rostliny a květiny pěstují, jakým se daří, a kterým zase ne. Pokud máte přátelské sousedy, zeptejte se jich i na konkrétní plodiny, zda jsou místní podmínky vhodné. Pokud navrhujete zahradu u chalupy v horské oblastí, určitě nezapomeňte i na typické jehličnany, které dodají zahradě zelenou barvu i v zimním počasí.

Pestré květiny, které potěšíPokud chcete vyplnit velký prázdný prostor, vhodným kandidátem je juka, která je vhodná nejen do interiéru, ale v našich podmínkách i na venkovské zahrady.

Pestrobarevnost a mírná kýčovitost je pro venkovskou zahradu naprosto standardním ukazatelem. Samotné záhony mohou být pravidelné, většina zahrádkářů či zkušených návrhářů dává přednost nepravidelnosti, která působí více přírodním dojmem.

Fotogalerie venkovské zahrady

Inspiraci můžete najít v níže uvedeném fotoalbu, pokud máte nějaké otázky, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám zdarma přinášíme praktické rady a tipy.


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!