Jahody – pěstování, sázení, odrůdy

Zahrada

Přidal monika-kyliankova, dne 28. 04. 2019 ,  0x

Jahody – pěstování, sázení, odrůdy

Není snad nikdo, kdo by nemiloval šťavnaté, sladké a voňavé jahody. Jahody jsou nejžádanějším ovocem všude ve světě. Nejlepší jsou jednoznačně čerstvé, na vlastní zahrádce natrhané plody, které se s těmi kupovanými nedají absolutně srovnat. Jejich pěstování není žádná věda a dopřát si tohoto lahodného ovoce může každý z vás. V následujících řádcích se dozvíte jednoduchý návod na úspěšné pěstování jahod. Určitě to není tak náročné, jak se z počátku může zdát. Proč utrácet za drahé jahody v obchodech, když si je u nás v Česku můžete vypěstovat v podstatě zdarma - a navíc, budou i lepší!

Sadba jahod


K pěstování jahod používejte výhradně zdravé a dobře vzrostlé sazenice. Poznáte to tak že, sazenice má zdravé, nezaschlé srdíčko, kořenový krček, kořínky a také disponuje alespoň 4 listy. Listy nesmí být pokroucené a neměly by na sobě mít červené ani bílé flíčky. Sadbu nakupujte vždy od osvědčeného zahrádkáře, který vám ochotně poradí s výběrem a prodá vám pouze kvalitní sazenice vyšlechtěné pro naše klimatické podmínky, odolné proti škůdcům, chorobám a plísním. V praxi nebývá od věci se zeptat i souseda, zkušeného zahrádkáře, který mnohdy poradí lépe nežli placený prodavač, který ani nemusí přesně vědět, co vlastně prodává.

Výběr odrůdy

Existuje obrovské množství odrůd zahradních jahod, rozlišujících se chutí, vůní, velikostí, barvou, šťavnatostí, pevností a třeba i leskem. V první řadě je potřeba se rozhodnout, jestli chcete sklízet úrodu jednou za rok, nebo vícekrát za sezónu. Pro lehčí rozhodování vám trochu blíže popíšeme výhody a nevýhody každého druhu.


Jednoplodící jahody

Plodí jedenkrát za rok v červnu, proto jsou méně náročné na pěstování i výživu. Tato odrůda jahod se vyznačuje velkým výnosem, což znamená, že sklidíte najednou větší množství plodů, které rychleji dozrávají. Vynikají především svojí výraznou chutí, jsou sladší a mají výraznější typické jahodové aroma.

Mezi nejoblíbenější a nejchutnější jednou plodící jahody patří odrůdy s názvem: Senga Sengana, Sonata, Rumba a Darselect.

Stáleplodící jahody

Výhodou této odrůdy je, že plodí od června až do prvních mrazíků. Můžete si tak pochutnávat na lahodných plodech do konce října někdy i počátku listopadu. Zaručí vám tak pravidelnou dlouhodobou sklizeň, ovšem menšího množství jahod. Jsou proto náročnější na péči a výživu. Plody bývají o něco menší a méně šťavnaté, ale nelze říci, že méně chutné. Nejčastěji se u nás pěstují tyto odrůdy stáleplodících jahod: Aromas, Diamante, Ostara, Selva.


Jak správně pěstovat jahody?

Rad, mýtů a babských pověr existuje opravdu mnoho. My vám přinášíme jen ty nejefektivnější ověřené tipy, které jsou ověřené stovkami let zkušeností.

Postup pěstování jahod, krok za krokem

  • Jahody vysaďte nejlépe na slunné, světlé stanoviště, vyžadují dobře propustnou humózní půdu. Proto je ideální záhonek s vyzrálým kompostem, nebo přimíchaným zahradnickým substrátem.
  • Plodící období sazenic je maximum 3-4 roky.
  • Novou výsadbu jahod nikdy neprovádíme do záhonu, kde jsme právě vyplozené jahody odstranili. Ideální prodleva vysazování na stejné místo je minimálně 3 roky, ve stejné půdě dochází často k vyšší koncentraci plísní a chorob.
  • Na záhoně je vhodné před výsadbou jahod pěstovat jiné plodiny, například rajčata, papriky, brambory či okurky. Tyto rostliny jahodám zajistí potřebnou prohnojenou půdu.


    Výsadba jahod

    Pokud máte vybraný a vhodně připraveny prosluněný záhonek a zdravé silné sazenice, pusťte se do výsadby. Není vhodné sázet jahody na přímém ostrém slunci, naopak i přílišně stinné místo také nebude vhodné, co se týče závlahy, platí to stejné - chce to zvolit zlatou střední cestu. Na druhou stranu, většina druhů v českých podmínkách mírného pásu snese i přímý sluneční svit, což můžeme pozorovat například při placeném samosběru jahod, který v Česku funguje i v dnešní době.



    Kdy je ten nejlepší čas vysadit jahody?

    1) Jarní výsadba

    Jarní výsadba probíhá v dubnu, nebo na začátku května. Výhoda této výsadby je v tom, že na podzim již rostlinka vytvoří další sazenice, díky nimž se další rok dočkáte bohaté úrody.

    2) Podzimní výsadba

    Pokud vysadíte jahody na podzim, což se provádí v srpnu až září, musíte počítat s tím, že výnos příštího roku bude nižší minimálně o polovinu, než pokud byste jahody zasadili už z jara.

    Použijte netkanou textilii

    Výhodné je pěstovat jahodníky na netkané textilii, která absorbuje větší podíl sluneční energie, zabraňuje růstu plevelů a snižuje riziko napadení plodů plísní. Další předností je, že jahody uzrávají o 3-4 dny dříve a nejsou ušpiněné od hlíny, čímž se snáze sklízejí. Folie propouští a udržuje vláhu. Přestože tyto fólie do jisté míry kazí estetiku, jejich praktickou stránku nelze zapřít. Navíc, díky potahům jsou jahody při sklizni čistější a není je proto před konzumací či jiným zpracováním nutné natolik omývat.

    Postup výsadby jahod s textilií


    Textilii rozprostřete po celé délce záhonku a upevněte k zemi.

    V zahradních potřebách lze zakoupit fólii určenou přímo pro sázení jahod, která má již prostříhané otvory v příslušných vzdálenostech.

    Pokud máte zakoupenou plachtu bez otvorů, budete muset otvory prostříhat sami. Obě volby mají své výhody i nevýhody. Jestliže si pořídíte plachtu bez otvorů, lze ji použít i na jiné plodiny a z pravidla ušetříte, na druhou stranu nad výsadbou strávíte více času a při malých zkušenostech hrozí, že plachtu protrhnete nebo nevytvoříte otvory pro jahody správně. Nástřih provedete tak, že označíte místa, kde budou zasazené rostliny, a fólii prostřihnete do kříže cca 10 x 10 cm. Rozmístění a vzdálenost otvorů popíšeme podrobněji níže.

    Mulčování slámou


    Kromě fólie doporučují zkušení zahradníci nasypat okolo sazenic slámu ve vrstvě cca 5 cm. Ta má oproti textilii nevýhodu v tom, že vydrží pouze jednu sezonu a po té je potřeba ji doplnit. Ovšem cena slámy je rozhodně nižší, a navíc působí přirozenějším dojmem než umělá fólie či textilie.

    Jak hluboko a jak daleko jahody vysadit?

    Jahody se vysazují do sponu, což v praxi vypadá jako pomyslný trojúhelník.

    Postup výsadby s textilií nebo slámou, krok za krokem


    Spon (což je ve výsadbě vzdálenost a směr jednotlivých rostlin mezi sebou)  vytvoříte tak, že na prvním řádku vysázíte sazenice již zmíněných 30 cm od sebe. Na druhém řádku vysadíte první rostlinku v úrovni mezi první a druhou sazenicí z prvního řádku, tím vznikne pomyslný trojúhelník. Třetí řádek bude stejný jako první atd.

    • Řádky od sebe budou vzdáleny 50 cm.
    • Pokud použijete textilii, prostřihněte otvory v uvedených vzdálenostech.
    • Připravte jamky pro sazenice. Jamky budou přibližně 15 centimetrů hluboké i široké.
    • Pokud má sazenice příliš dlouhé kořeny, můžete jejich konce zastřihnout.
    • Opatrně vložte sazenici, přihrňte hlínou a lehce přitlačte. Srdíčko jahodníku nesmí být zasypané hlínou, ale ani příliš vyčnívající nad povrch.
    • Po vysazení jahody ihned zalijte vodou.

    Zálivka

    Jahody mají rády stálou vlhkost, ale ne přemokření. Zalévejte především přes léto, pokud je příliš sucho.


    Hnojení

    Pokud chcete mít plody stále krásně velké a šťavnaté, je vhodné jahodníky pravidelně přihnojovat. Kvalitní hnojivo na jahody s pozvolným uvolňováním postačí použít vždy na začátku vegetace a následně po sklizni na začátku podzimu.


    Škůdci a choroby

    V pěstování vám můžou působit potíže a být překážkou různé choroby a škůdci. Nejčastěji se můžete setkat s houbovými chorobami jahodníku, plísněmi a různými druhy skvrnitosti.

    Plíseň šedá

    Jedná se o nejčastější, celosvětově rozšířené plísňové onemocnění jahod. Pokud chcete této chorobě předejít, pořiďte zdravé sazenice a vyhněte se pěstování v podpařené půdě.

    Antraknóza

    Je druh houby, projevující se hnědými skvrnami, které mohou během pár dnů napadnout celý plod. Předejít této chorobě můžete koupí zdravé sazenice a udržování v nepřemokřené půdě.

    Skvrnitost

     Projevuje se jako tečky na listech jahodníku. Druhů skvrnitosti je mnoho a předejít jí lze opět vhodným výběrem sazenic a správnou péčí.

    Dejte na rady odborníka

    Všechny tyto houbové a plísňové choroby lze likvidovat správnými přípravky, fungicidy a insekticidy. S výběrem vhodného postřiku se vždy poraďte s odborníkem a zkušeným zahrádkářem. Postřik provádějte vždy za suchého a bezvětrného počasí. Na rady odborníka je vhodné se spolehnout až v případě, kdy jahody trpí chronickými chorobami nebo se škůdců běžnými způsoby nelze zbavit. V ostatních případech je spíše možné, že jahody zbytečně zamoříte chemikáliemi, a to nikdo nechce.

    Škůdci ze zvířecí říše

    Slimák

    Pořádnou paseku na vaší zahrádce dokáže způsobit obyčejný slimák, který jahody doslova miluje. Lákavé plody jahodníku ležící na zemi jsou snadno dostupnou potravou pro tyto plže. Obzvlášť rádi vylézají přes noc a po dešti. Jsou statečnými jedlíky a podaří se jim do rána vykousat z jahod pořádné krátery. K zamezení jejich útoku je možné použít speciální granule proti slimákům, kterými obsypete záhonek.

    Roztoč jahodníkový

    Pokud si povšimnete divně vypadajících listů, které jsou pokroucené a mění barvu do červena, jedná se s největší pravděpodobností o přítomnost roztočníka jahodníkového. Boj proti němu není jednoduchý a zřejmě vám nezbude nic jiného, než zlikvidovat plošně celou výsadbu a pořídit nové sazenice.

    Sklizeň

    Pokud jste se pečlivě s láskou starali o své rostlinky, jistě vás odmění bohatou úrodou neodolatelných sladkých plodů. Se sběrem vyčkejte, až jahody úplně dozrají a jsou po celé ploše krásně červené. Samotný sběr provádějte nejlépe ráno, dokud není příliš horko, v opačném případě vystavíme jahodník zbytečnému náporu.

    Další článek


    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



    Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!