Okrasná zahrada ve svahu - fotogalerie, inspirace

Zahrada

Přidal quido55, dne 16. 06. 2019 ,  0x

Okrasná zahrada ve svahu - fotogalerie, inspirace

Přemýšlíte nad zahradou ve svahu? Nebo snad nemáte jinou volbu a zahrada jednoduše ve svahu být musí? Pak jste tady správně. V dnešním článku přinášíme nejen praktické rady a tipy na to, jak takovou zahradu vybudovat, ale také potřebnou dávku nutné inspirace k tomu, aby výsledek u vás doma byl dokonalý a naprosto podle vašich představ.

Zahrada ve svahů má i své výhody

Jak už to tak bývá , všechno má své klady i zápory. Stejně je tomu tak i u svažitých zahrad. Největší výhodou je nádherný výhled nad zahradou, kterého se u rovinatých zahrad nikdy nedočkáme.



Hlavní nevýhodou je pak složitější konstrukce, resp. vybudování do zajímavé, a hlavně pěkné podoby.

Způsoby, jak vytvořit zahradu ve svahu

Celkově existují desítky způsobů, jak lze svažité zahrady vybudovat, my si ale ukážeme 10 základních, včetně praktických rad, na co se nesmí zapomenout. Popsali jsme vám u každého typu základní informace. Konečný postup práce se odvíjí zejména od konkrétní půdy a očekávání majitele pozemku. Podívejte se na naše návody, budeme rádi, když nám do komentářů napíšete, jak jste konkrétně vy postupovali a jakým z našich obrázků jste se nechali inspirovat.

Vybudování teras v řadách

Tento způsob patří mezi ten nejpoužívanější, asi díky tomu, že nejdéle vydrží a pěkně vypadá. Nevýhodou je vyšší fyzická náročnost, svah se totiž postupně srovná na jednotlivé terasy, které se postupně podpírají.



Použití kamenů

Pokud máte možnost sesbírat (tedy zakoupit) v okolí větší množství kamenů, může být tzv. metoda suché zídky tou správnou volbou pro tvorbu okrasné zahrady ve svahu. Kameny se skládají na sebe ve stejném principu, který se používá při stavbě zdi z cihel.

Během výstavby je obvyklé zasypávat jednotlivé vrstvy kamenů hlínou (pokud tak neučiníte, časem se mezi kameny hlína stejně dostane, navíc výsledný efekt může být velmi nestabilní), princip je znovu podobný stavbě z cihel, kde je také potřeba malta pro zpevnění.

Pro vyšší stabilitu je nutné kameny průběžně prosypávat i pískem, aby se zajistil hladký odvod vody a případné větší deště okrasné zahradě ve svahu neponičili základní konstrukci.

Jak to přesně probíhá v praxi? Kameny pokládejte pevně (zafixujte je) a mírně šikmo ke svahu, čímž se zajistí nejvyšší možná stabilita konstrukce.

Palisády

Ozdobné palisády lze použít dvěma způsoby - a to buď zděné nebo dřevěné. Dřevěné palisády sice vypadají nádherně, ovšem jejich životnost je velmi krátká, proto je nemůže doporučit.

Zajímavým nápadem je použití vyřazených pražců z kolejišť, ovšem i ty vcelku brzy začnou trouchnivět. Tyto pražce jsou navíc napuštěny mnoha chemikáliemi, které mají zaručit jejich dlouhou životnost. To je na jednu stranu dobře, na druhou stranu, jakmile se k pražcům dostane voda, začne zároveň odvádět i tyto chemikálie do okolní půdy, což žádný zahrádkář logicky neocení. Jestliže se vám nechtějí palisády přímo vyrábět, ale tento nápad vás oslovil, je možné již vyrobené palisády v různých tvarech, dokonce i barvách, zakoupit ve většině stavebninách.

Hlavní výhodou této metody je dlouhověkost, tedy pokud použijete k výstavbě beton. Hlavní nevýhodou je finanční náročnost. Zajímavostí je, že beton obvykle pokryje mech nebo jiná rostlina, proto po první sezóně již nemusí být patrný materiál, ze kterého byla zahrada ve svahu vybudována.



Originální betonové tvary

Tzv. betonové tvarovky nebo také prefabrikáty je možné zakoupit za finančně zajímavé ceny. K tomuto účelu již byly v podstatě vyrobeny a zahradu s nimi dokáže vytvořit i úplný lajk nebo nemehlo. Snadnou instalaci zařídí již předpřipravené výřezy, mnohdy je k těmto prefabrikátům dodaný i manuál, jak konkrétně postupovat při výstavbě.

Hlavní nevýhodou je znovu vzhled, který na mnohé z nás působí uměle. Po pár sezónách tato nevýhoda ale vymizí. Hlavní přednostní je znovu dlouhověkost takové zahrady.

Použití železného drátu

Dnes velmi rozšířený způsob výstavby ve svahu, především v přímořských státech, je použití pevných drátů, které zeminu, tedy spíše kameny drží. Ve výsledku pak vznikají tzv. drátěné stěny neboli gabiony. V těchto gabionech by měl být obsažen pouze jeden druh kamení.

Ač se to zprvu nemusí zdát, taková výstavba je velmi náročná a vyžaduje praxi, potřebné zkušenosti. I v České republice a na Slovensku se na tuto výstavbu okrasných zahrad specializují firmy, které z pravidla umějí dobře doporučit vhodný materiál a postup.

Také se vám nelíbí výsledný efekt, kdy jsou vlastně vidět pouze dráty a naskládané kamení? Nám také ne, ovšem platí vymizení nevýhody podobně jako u betonových konstrukcí. V rámci gabionů je vhodné použít popínavé rostliny, které nenaruší strukturu svahu.

Květní koberce

Jakmile vybudujete terasové řady a váháte, jaké rostliny vysadit, existuje možnost tzv. květních koberců, kdy se do teras osází kobercovými rostlinami. Je důležité, aby se jednalo o trvalky - příští sezónu jste nemuseli začínat od nuly.

Z počátku ale musíte počítat se sesuvem půdy (erozí), do ale pouze do té doby, než se kořeny trvalek zapustí dostatečně hluboko a svahovou zahradu zpevní.

Nezapomeňte na schody



Přestože výsledný efekt máte skvěle rozmyšlený a výsledek by určitě vypadal nádherně, nesmíte zapomenout i na praktickou stránku věci. Schody do nebe nesmí chybět. Schody musí být v minimální šířce chodila, aby se na nich dalo pohodlně chodit, zároveň je vhodné, aby od schodové cesty byl přístup k naprosté většině zahrady. Dodatečné vyšlapávání cest je nejen nepraktické, ale také nevzhledné, a kazí tak výsledný estetický efekt. Mezi jednotlivé schody je dobré umístit i větší plochy, kde bude možné zastavit, vyplet, zalít atp.

Nezapomeňte i na praktickou stránku

Vybudováním teras, které jsme zmiňovali v úvodu tohoto článku vzniknou různě velké plochy. Pokud jsou tyto plochy velké, tedy jde o malý svah, doporučujeme nemyslet pouze na estetickou stránku věci, ale zamyslet se nad altánkem, krbem, lavičkou, ovocnými stromy nebo jinými plodinami s úrodou. Určitě byste mohli ocenit náš návod na pěstovaní jahod nebo borůvek.

Za zmínku stojí i bylinky, které do vaření budete moci konečně používat čerstvé a vlastní, určitě doporučujeme nezapomenout na: Rozmarýn a Bobkovišeň.

A jestli to myslíte s ovocem a zeleninou opravdu vážně, podívejte se na článek Jak správně pěstovat rajčata a Pěstování malin.

Tekoucí voda

Především v případě většího svahu je dobré se zamyslet nad tekoucí vodou, která prokazatelně uklidňuje. Pokud disponujete přirozeným tokem vody, je to ideální a pouze stačí vytyčit trasu toku vody, tu vystlat fólií pro zahradní jezírka. Pro ideální vzhled doporučujeme vodní korytu vytvořit širší a umístit do něj kameny. Pokud nemáte přirozený tok vody, bude nutné zakoupit i čerpadlo, přičemž doporučujeme výstavbu konzultovat s odborníkem.











Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!