Japonská zahrada - fotogalerie, inspirace

Zahrada

Přidal trolly, dne 21. 11. 2019 ,  0x

Japonská zahrada - fotogalerie, inspirace

Pokud vyjdeme z literární definice pojmu japonská zahrada, tak se dozvíme, že jde o úpravu okrasné zahrady v japonském stylu.

Co to ale konkrétně znamená? Jak japonský styl vypadá? A jak si japonskou zahradu udělat i na svém pozemku? Na všechny tyto otázky si v dnešním článku odpovíme, navíc vám dáme pořádnou dávku inspirace z praxe.

Na závěru článku se můžete těšit na pestrou fotogalerii.

Japonská zahrada

Seznam základních prvků japonských zahrad

O tom, co je to japonská zahrada, jsme již stručně zmínili v úvodu. Pojďme si společně projít základní aspekty, které by měla každá pravá japonská zahrada splňovat.

Přírodní a přirozený vzhled

Dobře se o tom mluví, ještě lépe se to poslouchá, co to ale konkrétně znamená? V praxi byste měli používat zejména organické (přirozené) tvary, které můžete najít ve volné přírodě. Měli byste se tedy vyvarovat symetrickým tvarům, které působí uměle.

Právě tento základní prvek japonské zahrady dává zásadní odlišnost vůči např. vesnické zahradě.

Jezírka, potůčky a vodopádyVoda je jednou z těch nejpřirozenějších prvků vůbec. O tom, jak efektivně vytvořit potůček a zahradní jezírko jsme pro vás napsali v článku o zahradách ve svahu.

Dekorace s mírou

Ano, dekorace i do tohoto stylu zahrady patří, nicméně, čím méně, tím lépe. Mezi ty nejčastější patří například lucerny, lampy, zvonky, lavičky, můstky, schůdné kameny (tzv. šlapáky), pítka pro ptáky a další.

Kapradí a mech

V japonských zahradách by neměla chybět alespoň většina typických rostlin. Mezi ty nejvíce používané patří např. kapradí, mech, bambus, jinan, borovice, bonsaj, rododendron a další jehličnaté i listnaté stromy, zejména ty s barevnými listy.

Je voda opravdu tak důležitá?

Pro japonské zahrady je zejména důležité moře, které nahrazujeme, nejen v České republice, prvkami vody. Ovšem i v praxi nejsou výjimkou zahrady bez vody, v suchých zahradách se aspekt moře nahrazuje upraveným štěrkem.

Jak na chodníky?

I japonská zahrada musí být praktická. Jak jsme již zmínili výše, je možné použít namísto udusané hlíny, štěrku nebo písku i rovné kameny. Nejdůležitější je zachovat co největší přirozenost a ubrat na počtu dekorací.

Fotografie vydá za více než tisíce slov. Dodejte si potřebnou inspiraci v naší fotogalerii.

Fotogalerie japonských zahrad


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!