Pěstování zahradních malin


Jste milovníky zahradních malin a pochutin z nich vyrobených? Pokud vlastníte kousek volné půdy, není nic jednoduššího, než si zasadit vlastní rostlinu a těšit se na bohatou úrodu. Pěstování malin není nijak složitá záležitost, zvládne ji i ten nejméně zkušený zahradník. V následujících řádcích vám poradíme pár základních typů na pěstování.

Maliny rostou nekontrolovatelně

Maliník je velice odolný a rychle se rozrůstající keř. Množí se tenkými výhonky, vyrůstajícími z oček na kořenech. Tyto křehké výhonky během jednoho roku zesílí a zdřevnatí. Následující rok už plodí. Je dobré vědět, že bez vašeho radikálního zásahu a údržby, snadno brzy zaplaví celou zahradu. Životnost keře bývá průměrně 8-15 let.

Kam zasadit maliny

Než si sazenici pořídíte, musíte vybrat to nejlepší místo, kde se malinám bude dařit, a sklidíte bohatou úrodu krásných zdravých plodů. Nejsladší plody se vám urodí, pokud keř zasadíte na slunné či polostinné místo chráněné před větrem. 

Jaká půda je vhodná na pěstování malin

Maliny vám nejlépe porostou ve středně těžké, vlhké, humózní a dobře propustné půdě. Při výsadbě je dobré ještě přimíchat zahradnický substrát, který dodá rostlině živiny a vyvážené pH půdy. Pozemek, kde chcete vysadit rostlinu maliníku, by měl být bez vytrvalých plevelů a zhoubných chorob. Vyhněte se pěstování v jílovitých a přemokřených půdách, kde hrozí napadení rostlin plísní a odehnívání kořenů.

Pusťte se do sázení

Pokud už máte nakoupené kvalitní sazenice, víte, kam je umístíte, a je vhodné roční období k sázení. Můžete se pustit do práce. V několika základních bodech vám jednoduše popíšeme postup, jak se stát tím nejlepším pěstitelem. Vaše péče bude po zásluze odměněna hromadou lahodných plodů.

1.      Kdy vysadit maliny

 Maliny je nejvhodnější vysazovat od února do května, nebo od října do listopadu. Podzimní výsadba je výhodnější, protože maliník brzy z jara raší, což není pro výsadbu žádané.

2.      Jak správně zasadit maliny

 • Místo, kde budete sázek maliny, zbavte plevele.
 • Půdu zryjte do hloubky a zapracujte do ní kompost.
 • Připravte jámu přibližně 50 cm hlubokou, minimálně 30 cm širokou.
 • Rostlinu před zasazením zakraťte tak, aby měla 2-3 pupeny nad sebou.
 • Nasypte 50-70 litrů zahradnického substrátu do jámy a vsaďte do něj keř maliníku tak, aby kořínky byly přibližně 10 cm hluboko.
 • Přihrňte opatrně hlínou, nesmí dojít k poškození pupenů. Uchopte rostlinu a lehce s ní zatřepte, aby se hlína dostala i mezi kořeny. Případně hlínu doplňte.
 • Zalijte dostatečným množstvím vody, aby protekla do hloubky kolem kořenů a zbavila půdu vzduchových bublin.
 • Zahrňte mulčovací kůrou v okolí asi 40 cm, která drží potřebnou vláhu a chrání rostlinu.
 • Mezi jednotlivými sazenicemi nechte minimálně 80cm prostor.

3.      Jak často zalévat maliny

V prvních měsících po zasazení je obzvlášť důležitá pravidelná zálivka, pokud je sucho, zalijte klidně obden. Maliník má rád vlhko, ale ne přemokřeno. U víceletých rostlin, bohatě postačí vláha z dešťů. Pokud je ovšem dlouhou dobu velké sucho, bude potřeba maliny zalévat tak, jako běžné vytrvalé rostliny a keře na zahradě.

4.      Je potřeba maliny hnojit?

Hnojení malin je důležité, aby vaše plody byly velké, zdravé a plné vitamínů. Jejich růst je náročný na živiny, proto je potřeba správně je doplňovat.

 • Hnojení probíhá brzy z jara vícesložkovými hnojivy. Můžete je běžně koupit v zahradnických potřebách.
 • Každý druhý rok na podzim je vhodné zapracovat do půdy uzrálý kompost.

5.      Jak a kdy správně ostříhat maliny

Stříhání maliníku není žádná věda, jen je důležité provádět údržbu ve správnou chvíli. Řez je nutné provádět pravidelně, protože zanedbané keře poskytují horší úrodu a ztížené podmínky při sklizni.

 • První řez proveďte ihned následující jaro po výsadbě, kdy zkrátíte výhony na délku 20-40 cm.
 • Řez větví, které odplodily, provedete ideálně ihned po sklizni úrody. Jednoduše je seříznete přímo u země. Naskytne se tak prostor a dostatek světla pro větve nové, které budou plodit následující rok.
 • Pokud je třeba, proveďte střih i nových nadbytečných výhonů, aby rostlina měla možnost dostatečně sílit. V druhém roce postačí nechat 2-3 nejsilnější výhony.
 • V dalších letech ponechte vždy 6-8 nejsilnějších výhonů. Ostatní odplozené, slabé, proschlé nebo škůdci napadené výhony odstřihněte u země.

6.      Jak ochránit maliny před mrazem

Maliník je schopný přezimovat v podmínkách do 20°C pod nulou. Nepotřebuje v našich podmínkách tedy žádnou speciální péči. Pokud jsou velké mrazy, můžete mladé keře přikrýt netkanou textilií.

7.      Potřebují maliny opěrný systém?

Výhony maliníku dosahují vzrůstu až 170 cm a jsou celkem křehké. Postačí, když ukotvíte jeden pevný kůl a k němu šetrně vzrostlé výhony přivážete. U vzpřímených odrůd, které většinou vysazujeme pro zahradní použití, není potřeba vyvazovat a drátkovat každou větvičku.

 Sklizeň malin

Většina odrůd malin má dvouletý životní cyklus. To znamená, že v prvním roce vyrostou z pupenů na kořenech výhony, které se v dalším roce rozvětví a plodí. Maliny kvetou kolem druhé poloviny května a sklizně se dočkáte přibližně za měsíc a půl. Maliny kvetou a dozrávají postupně, takže si na přelomu června a července vychutnáte sladké plody vaší péče po dobu 3-4 týdnů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *