Kustovnice čínská – pěstování, účinky, denní dávka
Přidal monika-kyliankova, dne 30. 03. 2018 , 0x
Můžete je nalézt v sušeném nebo čerstvém stavu – řeč je o semínkách goji, blahodárném ovoci, které vám nesmí v zásobách chybět. Obsahují totiž velké množství vitamínů a dalších látek, čímž účinně bojují se stresem, s přebytečným tukem, nádorovým onemocněním nebo s klasickou chřipkou. V následujícím článku si povíme vše o goji, od počátku pěstování, přes péči o rostlinu až po denní dávku a dietu s goji.
Počátek pěstování goji
Z literárních pramenů ji známe již od 7. století, větší slávy ale nabyla zejména v čínské dynastii Ming, vládnoucí v letech 1368 až 1644. Už oni považovali červené bobule goji jako zázračný lék, zejména na dlouhověkost. K popularitě těchto semínek přispívá i mýtus o Číňanovi Li Qing Yuen, který se díky pravidelné konzumaci bobulí goji dožil překvapivých a neuvěřitelných 252 let. Od mýtu se však odráží fakt, že jsou tibetští mniši dlouho vitální a plní energie. Dlouhého zdraví a dožití vysokého věku může mít za účinek rovněž bobule goji, které si často dopřejí.
Další rozšíření léčivé goji
Kromě Číny se kustovnice čínská pěstuje v oblasti celé Asie, od jihozápadního území, přes Nepál, Pákistán, Mongolsko, až po Thajsko, Koreu a Japonsko. Zde se pěstuje kustovnice čínská, zatímco ve Vietnamu, na Havajských ostrovech a na Jávě se pěstuje kustovnice cizí, která je dalším kultivarem s trny. Kustovnice čínská trny nemá, proto se pěstuje nejčastěji.
Co kustovnice obsahuje - léčivé látky
Zázrak jménem dlouhověkost se skrývá právě v obsažených látkách kustovnice. Obsahuje totiž aminokyseliny, např. leucin, lysin, taurin, fenylalanin. Kromě toho je zdrojem stopových prvků, např. zinku, železa, vápníku, mědi, mimo to obsahuje i karotenoidy, což vysvětluje jasně červenou barvu bobulí. Kustovnici čínské nechybí ani potřebné vitamíny pro lidský organismus, a to B1, B2, B6 a E.
Jak ji pěstovat?
Pěstování není nijak náročné. Kustovnice čínská roste dobře i v nepříznivých podmínkách a méně kvalitní půdě. Nejvíce ji však vyhovuje hodně světla a také vydatná zálivka. Je až s podivem že tato rostlina vyžaduje spíše písčito-jílové půdy než hnědozem, kterou preferuje většina rostlin. Také se kustovnici lépe daří v půdě s vyšším pH a má i více plodů.
Zasadit ji můžete v době od března do května nebo od září do listopadu. Kustovnice je dlouholetá rostlina, která přečká i zimu a další výkyvy teplot. Na první úrodu si však musíte počkat, neboť se první semínka rostliny goji objevují až s třetím rokem.
Seřezávání rostliny
Hned v prvním roce vám kustovnice může vyrůst poměrně vysoko, proto je dobré ji pravidelně zastřihovat. V prvním roce ji nechejte vyrůst maximálně 50-60 cm. Zkracovat můžete i postranní větve, aby byla rostlina silná. Kustovnice čínská může vyrůst do délky 2 metrů, ale v takové výšce by se už špatně korigoval její růst a hůře sbíraly plody.
Využití v praxi
Rostlina goji se nejčastěji pěstuje pro své semena, ale konzumovat se mohou i její zelené výhony. Semena se také nemusí jíst pouze v celé podobě, ale využívají se také k vylisování na olej a k toniku v lidové medicíně. Kořeny této rostliny navíc slouží jako lék na snižování teploty.
Léčebné účinky
Stejně jako třeba kiwi, také plody goji obsahují antioxidanty, které podporují imunitní systém a účinně bojují se zdravotními neduhy. Stejně tak snižují projevy alergie a ekzému. Goji je také prospěšná pro cévní systém, neboť snižuje krevní tlak a zlepšuje tvorbu krve. Mimo jiné podporuje zdravý zrak a játra. Účinně také bojuje s cukrovkou a tuberkulózou.
Goji je dále i účinným bojovníkem se stresem a také pomáhá dodávat ztracenou energii.
Denní dávka
Kolik bobulí denně můžete konzumovat sice není lékařsky stanoveno, nicméně by tato denní dávka neměla překročit 30 bobulí denně. To odpovídá zhruba dvěma hrstem z balení. Pokud máte dítě starší 10 let, může jíst dospělou dávku. Mladší děti (do 10 let) by měli dostat maximální dávku jedné hrsti bobulí goji denně. Malé děti (mladší 18 měsíců) by goji neměly jíst vůbec. Nejdříve se s podobným ovocem mohou seznámit v průběhu jednoho roku.
Goji totiž obsahuje velké množství vitamínů a také antioxidantů, které v dobré míře pomáhají, ale v přehnaném množství můžou v některých případech také uškodit.
Jak jíst semínka goji
Plody goji lze konzumovat jak čerstvé, tak i v sušené podobě. Sušené plody se pak hodí do všech sladkých zákusků. Je možné je přidat do muffinů, buchet, zákusků, nebo si je přimíchat do ranních cereálií. Čerstvé goji se zase hodí například do ovocného salátu, například společně s mangem, hruškou a papájou.
Dieta s goji
Semínka goji redukují hladinu cukru v krvi a také zvyšují metabolismus, čímž jsou výbornou alternativou k cereáliím a pokrmům při dietách. Cukr se do krve dostává pomalu, a proto vás dokáží udržet aktivní po celý den. A jelikož s dietou souvisí i pravidelné cvičení a pohyb, jsou goji skvělým pomocníkem ke zdravému hubnutí.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.