Jak vymalovat schodiště - inspirace, rady, fotogalerie

Praktické rady

Přidal voral2, dne 1. 01. 2020 ,  0x

Jak vymalovat schodiště - inspirace, rady, fotogalerie

Malování je větší starost než radost, o tom není diskuze. Buď můžete zvolit specializovanou firmu nebo se do výmalby pustit sami, případně jde zaúkolovat děti nebo někoho jiného z rodiny.

Pokud si nevyberete i designéra, výběr barvy a dalších aspektů zůstane vždy na vás. Přípravu se nevyplatí podcenit, protože výsledek můžete mít na očích každý den po desítky let.

Jakou vybrat barvu?

Nejčastější barvy schodiště jsou dvoje - bílá nebo dřevěná, ve starších či naopak retro-moderních domácnostech najdeme i kamennou barvu. Vždy platí, že by pozadí i samotná barva schodů měla ladit s interiérem. Pokud tedy máte bydlení např. ve stylu provence, pravděpodobně nenatřete schody modrou barvu a okolí schodiště červenou.

Jak malovat ve výškách?

V praxi není nic jednoduššího než použít teleskopickou tyč.

Myslete dopředu aneb okolí schodiště

Nejen samotná barva schodů a okolního zdiva rozhoduje o celkovém dojmu interiéru, zamyslete se jednak nad praktičností, tzn. nebude vhodné v okolí schodiště vybudovat úložný prostor nebo přístěnek? A za druhé myslete na výsledný dojem, jaké obrazy budou na zdi u schodiště (pokud nějaké budou), není možné v průběhu schodiště vytvořit výklenek pro odolné květiny? Praktický postup v bodech:

  1. Zvažte dosavadní styl interiéru a použité barvy.
  2. Zamyslete se nad tím, zda nebude vhodné natřít schody akrylovou barvou.
  3. Zvolte barvu pro výmalbu schodiště a jeho doplňků.

Zaměřte se nejen na celkový dojem, ale i na praktickou stránku věci.

Jak vymalovat schodiště?Největší problém bývá s dostupností prostor pro výmalbu, díky tomu je barva na schodištích nejméně renovována a obvykle je v domácnostech po několik desetiletí. Právě proto doporučujeme používat kvalitní a zároveň zaběhnuté firmy, co se týče špatně dostupných lokací kolem schodiště, nedejte na rady samozvaných odborníků a použijte raději zaběhnuté značky jako např. Primalex. Pro jasnější vzhled doporučujeme použít Primalex Polar. A navzdory doporučení výrobce, okolí schodů zředíme méně a pokryjeme 3 vrstvami s ideálně 24h rozestupem.

Postup při malování válečkem

Není jediný důvod, proč při výmalbě nepoužít vodou ředitelné barvy, jako např. výše zmíněný Primalex, se kterými i my osobně máme pouze pozitivní zkušenosti.

Pokud použijete Primalex nebo jinou kvalitní alternativu, která je ředitelná vodou, doporučujeme použít váleček ze 100% bavlny či alespoň 95%. Je možné zakoupit i válečky s potahy z jehňat, ale ty jsou dražší a praktické zkušenosti s nimi, co se týče schodiště, máme horší (nadměrně nám pouštěly barvu).

Ředění barvy vodou

Obvykle bývá doporučený poměr 1:1, ze zkušenosti doporučujeme přidat spíše více barvy, naopak v případě garáží aj. podobných prostor s velkými plochami a bez členitostí, doporučujeme naopak přidat více vody (je to ekonomické a snadněji se barva roztírá na větší ploše).

Na co nezapomenout

Na interiéru se obecně nevyplácí šetřit, proto i štětce si pořiďte spíše kvalitnější, aby záhyby a rohy nebyly velký problém. Pro většinu interiérů je dobré přikoupit i malý váleček, pro doladění tahů štětcem. nezapomeňte i mřížku, která bude pasovat do kbelíku se smíchanou barvou.

Dále také nezapomeňte na igelitového potahy a malířské pásky, popř. i staré noviny, které umístíte na igelit, který se mnohdy na některých místech protrhne a noviny slouží jako dvojí pojistka.

Rohový váleček? Profesionál možná nepochopí, o čem mluvíte, protože o něm mluví jako o zároháku. Zárohák je opravdu praktický pomocník při výmalbě za topením, resp. za radiátory, s rohy v okolí schodiště ho nejspíše ani nevyužijete a postačí vám štětec v kombinaci s malým obyčejným válečkem.

Ještě než začnete malovat

Tak na tuhle problematiku má snad každá firma trochu jiný názor, používá jiné přípravky, jiný postup... V praxi jen můžete doufat, že předešlé nánosy byly kvalitní a nebude nutné je sedřít. Ovšem kromě úklidu prachu (nejen na stěnách, ale i v okolí), zalepení zásuvek aj. je potřeba stěnu i odmastit, na což pomůže i obyčejný jar. Poté necháme stěnu vyschnout.Rady při malování pro začátečníky

  • důkladně očistěte veškerý prach a nečistoty ze stěn a celé místnosti
  • nezapomeňte, že barva udělá odznaky, kterých se lze špatně zbavit nejen na vaší hlavě, oblečení, ale i veškerých místech, kam může protéct v okolí igelitového potahu
  • při malování válečkem na váleček netlačte, tahy veďte vertikálně (od shora dolů, zdola nahoru)
  • jakmile barva není dostatečně nanášena, namočte jej znovu a párkrát projeďte po mřížce v kyblíku s namíchanou barvou
  • nejlepší je malovat během letních dní, kdy je vysoká teplota a nízká vlhkost
  • nanesenou vrstvu barvy je vhodné alespoň 24 nechat vyschnout s otevřenými okny s vyšší teplotou
  • je vhodné malovat při dobrém světle, abyste případné nedostatky mohli ihned opravit

Fotografie a inspirace

Jako vždy, po praktických radách do domácnosti vám přinášíme i nutnou dávku inspirace. Neřiďte se stereotypem, držte se toho, aby interiér ladil a byl praktický. Na ničem jiném v podstatě nezáleží. Schody nemusí být pouze bílé nebo hnědé...

Kulaté bílé schodyDřevné schodištěBílý styl schodů

Schody do běla, dřevoInspirativní malba v okolí schodůProvedení kolem schodiště doma

Skleněné a dřevěné schody domaBarevná inspirace schodůOranžové potahy schodůModré schody s bílými pruhy

Schody doma během práceKlasické dřevěné schody s číslováním

Barevné pozadí schodištěModerní modrá barva na schodech domaRůznobarevné schodyModré a fialové schody v interiéru

Bílé lehce točité schodištěBílé a šedé schodiště, retro

Bílý pes na modrých schodechPruhovaný koberec na schodechSchody, běžné, černé a bíléMyši na schodech, inspirace

Šedobílé schody

Schody se svíčkamiSchodiště, moderní designTravní malba na schodištiBílé schodiště, dřevné prvkyPestré barvy na schodechBílé schody s černými lemyPestrobarevné schodiště, inspiraceVesmírné schodyCesta na schodech, modré barvyModerní vysuté schodištěDubové dveře světlé

Skleněné schodiště s bílými prahyBílobéžové schodištěČERNÉ schody s bílým pozadímRetro schodyStaré schodiště, modernizaceModerní domácnost, schodiště

Skleněná držba schodů, dřevěné prahy

Dřevěné schodiště, maléBílé shody, nedokončená malbaDokončené schody, tmavě hnědá, bílé okolíHnědé schody ze dřeva

Kombinace hnědé a bílé, schodyDřevěné schody, levně

Historický styl schodůUnikátní trámy ze dřeva, schody

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!