Bydlení ve stylu Provence - fotogalerie, inspirace

Praktické rady

Přidal aneta-nova, dne 6. 06. 2019 ,  1x

Bydlení ve stylu Provence - fotogalerie, inspirace

Provence je oblast, která se nachází na jihu Francie. Samotný název je odvozen od latinského slova provincie (v překladu do češtiny), protože právě Provence byla první římskou provincií, která se nenacházela na území Itálie.

Elegantní styl francouzského venkova

Někomu postačí typická vůně levandule společně s její barvou. Oblast Provence je jedinečná a najdete v ní opravdu mnoho různorodých součástí. Nádhernou krajinu, kde vedle levandulí kvetou především i slunečnice zkrášlují kamenné domy.

Přijde vám to nesourodé? Naopak, právě tato jedinečná kombinace barev a architektury činí tento styl výjimečným.Na druhou stranu, je potřeba dostatek inspiraci, i díky tomu vznikl tento článek. U lajka, který by se pokoušel o vytvoření stylu svépomocí, by bez dostatku inspirace mohl nastat chaos, ve kterém by se ani on sám necítil dobře.

Začněte bydlet v Provence i vy!

Jakmile si pročtete tento článek, podíváte se i na fotografie, a to opakovaně, pomalu se můžete připravovat na vytváření vlastního projektu. Důležité je na schématu pracovat postupně a být velmi sebekritický, přestože vám přijde nápad zprvu dokonalý, nemusí tomu tak být. Nebojte se vlastní nápady i po týdnu shodit ze stolu a začít znovu.

Základní pravidla stylu Provence

Hlavní body, které vykreslují základy jsme již zmiňovali - barvy květin a kamenné domy. Dále pak interiér tvoří zejména dřevo, resp. dřevěný nábytek. Na oknech jsou lehké a nevýrazné záclony, které jednoduchost a přírodní stránku uzavírají.

Připravili jsme pro vás seznam 10+1 zásad stylu Provence, který byste měli v každém případě dodržet.

 • Kámen je jedním z nejdůležitějších prvků, který nesmíte podcenit, a hlavně, nic s ním nezkazíte. Jednoduše řečeno platí, hodně kamene, hodně Provence.
 • Velké množství všeho škodí. Přestože styl Provence na první pohled může působit jako zmatek a chaos, není tomu tak, nic nepřehánějte, všeho s mírou.
 • Zvolte si pouze jednu barvu, se kterou ostatní barvy sladíte. Mezi vhodné barvy patří zejména bledě fialová, modrá, žlutá nebo zelená.
 • Nezapomeňte na dostatek doplňku z textilu, jako např. závěsy, polštáře, ubrusy, prostírání, deky...
 • Květiny nesmí chybět, ať už divoké nebo přebarevné, které ladí, na květiny se nesmí zapomenout.
 • I moc dřeva škodí, nábytek by měl být z menší části i z černého kovu.
 • Na první pohled použitý nábytek nevadí, ba naopak, Provence se poté stává více autentickým.
 • Vzory by měly být pozitivní, romantické nebo květinové.
 • Lampa s patinou, která patří mezi ty levnější (nebo z bazaru za směšné peníze) krásně podtrhává tento francouzský styl.
 • Úklid netřeba, aby byl styl Provence dotažený do nejmenších detailů, knihy nechte v knihovně otevřené, lehce nesrovnané, nádobí by mělo být viditelné, neuklizené a společenské hry připravené ihned k použití...
 • Vana by měla být též postarší doby, resp. s nožkami.

A konečně následuje slíbená obsáhla fotogalerie, která vám pomůže si přizpůsobit vlastní byt nebo dům dle svých představ, to vše ve francouzském stylu bydlení Provence.

Fotogalerie a inspirace: ProvenceDalší článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
Helena Strýmalová

Helena Strýmalová 21. 10. 2020 23:48:36

Styl provance se mi moc líbí. Teď jsem narazila na tyhle zajímavé stránky https://www.diten.cz/, tak si tam plánuju nakoupit nějaké vybavení. Už se na to těším.


Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!