Dřevěné ploty - inspirace, rady, fotogalerie

Zahrada

Přidal janickaa, dne 3. 03. 2020 ,  1x

Dřevěné ploty - inspirace, rady, fotogalerie

V dávných dobách sloužily dřevěné ploty jako ochrana před nebezpečnou zvěří. Poté sloužily i jako vytyčení vlastního zabraného území. Je postavení dřevěného plotu v dnešní době návrat do minulosti? Rozhodně ne.

Dřevěné ploty působí přirozeným a útulným dojmem, který dodává pozemku i domu lepší design. Dřevěný plot je vhodný i k moderním zahradám, většina moderního nábytku je vyrobena také ze dřeva.

Pokud budete postupovat podle našeho návodu na výstavbu oplocení, doporučujeme si celý návod přečíst jedenkrát předem, na závěr navíc doplňujeme doporučení, které je vhodné znát již před samotným ukotvením nosných sloupků.

Jak postavit dřevěný plot, krok za krokem

Tento článek slouží především naším pravidelným čtenářům, kteří zde hledají nutnou dávku inspirace a rad, jak se starat o svou domácnost chytře.

Ještě před samotnou fotogalerií, kde si své vysněné dřevěné oplocení najde snad každý, pojďme si říct něco o praxi, jak správně stavět.

Níže ještě před článkem uvádíme pár definic, aby bylo vše jasné a srozumitelné i pro úplné začátečníky.

Definice, kterým byste měli rozumět:

  • Plotové sloupky - jsou upevněny pevně v zemi, tvoří v podstatě kostru celého oplocení.


  • Plotové držáky - ty jsou upevněny na sloupcích a drží plotové prvky, obvykle se používají pouze dva plotové držáky na jeden sloupek, výjimečně tři.


  • Plotové prvky - ty jsou dřevěné (mohou být samozřejmě i z jiného materiálu), jsou kolmo k zemi a drží je plotové držáky. Poznámka: Plotové držáky a plotové prvky jsou na sebe navzájem kolmé, tzn. že jedny jsou se zemí vodorovně a druhé kolmo, obvykle jsou plotové držáky kolmo k zemi (nejvíce viditelná část plotu pak působí přirozenějším dojmem, je tak postavena naprostá většina historických plotů, v dnešní době je spíše moderním krokem k otočení, tzn. plotové držáky jsou postaveny kolmo a plotové prvky vodorovně k zemi).


  • Plotová výplň - ta je umístěna na plotových prvcích svisle k zemi. Může být jakéhokoliv materiálu, v tomto článku se zaměřujeme na dřevěnou plotovou výplň, jde tedy u tu část, která je nejvíce viditelná.


  • Šroubovací patka, kotva - tzv. kotevní patka šroubovací je U deska s prolisem. Doporučujeme pořídit kvalitní s profilem plechu nejméně 4 mm.

Inspirace, vytvoření projektu

První krok je nejspíše tím nejtěžším, potřebujete si zvolit druh a barvu sloupků a v neposlední řadě i druh a tvar dřevěných plotových prvků, tzn. jednotlivých kusů příček. Vše si důkladně měřte a zaznamenávejte, doporučujeme vždy po dokončení projektu zvážit veškeré možné alternativy. Kvalitní dřevěný plot tu může být i více než sto let, a proto není dobré udělat chybu hned v prvotní fázi. Po dokončení si důkladně vyznačte umístění sloupků a znovu změřte, zda vám údaje pro pořízení materiálu souhlasí.

Jakmile máte projekt na výstavbu dokončený, postupujte krok po kroku dle následující návodu.

Co budete potřebovat?

1) Zemní vrták - Výběr zemních vrtáků podle ceny ZDE

2) Štěrk - Štěrk levně ZDE

3) Lopata - Lopaty levně ZDE

4) Rukavice - Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů

5) Dřevěné latě - lze použít de facto jakýkoliv rovný a dostatečně dlouhý kus dřeva

6) Vodováha - Vodováhy od 29 Kč ZDE

7) Beton, popř. základové patky s kovářským kladivem - Kovářská kladiva dle recenzí ZDE

8) Vrtačka - Vrtačky dle hodnocení ZDE

9) Kotva - Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů

10) Šroubovák - Šroubováky dle recenzí ZDE

11) Plotové sloupky - Výběr šroubováků dle recenzí ZDE

12) Šroubky s hmoždinkami a šrouby samostatně - je nutné otestovat, zda máte kompatibilní: hmoždinky, šrouby, kotvy a vrtáky

13) Metr - libovolný, doporučujeme skládací alespoň o 2 metrech.


TIP: Návod lze použít z velké části pro výstavbu nejen dřevěných plotů, tedy těch, u kterých jsou použity sloupky.


1) Zemní vrták

Pomocí zemního vrtáků vytvořte prostor pro betonování plotových sloupků. Poměr betonu je: 2 díly štěrku (ideálně oblázkový), 2 díly písku a 1 díl cementu.

Sloupky by měly být v hloubce nejméně z 25 % jejich délky.

Průměr pro umístění sloupků by měl být v zemi delší zhruba o 20 až 30 centimetrů v závislosti na váze a šířce plotového sloupku.

Na závěr ještě otvor rozšiřte a prohlubte lopatou tak, aby vzniklo pár centimetrů pro základy z betonu.

Pokud nemáte vhodný zemní vrták, výše v seznamu toho, co budete potřebovat, máte odkaz, kde najdete použitelné vrtáky již od 990 Kč, v praxi je tedy výhodnější vrták koupit než si ho půjčit.


2) Základy pro sloupky

Do vytvořených prohlubní nasypte kamenný štěrk do výšky 15 až 25 centimetrů. Průběžně štěrk jemně pěchujte ať se zbavíte nadbytečné vzduchu.

Do středu postavte sloupek a podepřete ho latěmi, následně sloupek srovnejte do absolutní roviny pomocí vodováhy.

Jakmile je plotový sloupek kolmo k zemi, dosypte štěrk do poloviny prohlubně, tzn. zhruba 25 až 35 cm by od země k povrchu štěrku mělo být volno pro beton.


3) Betonování

Na štěrk umístěte beton, a přitom vzniklou hmotu pěchujte. Jakmile se budete blížit k závěru, tak vytvořte šikmou plochu od sloupku směrem k zemi, díky tomu dešťová voda odteče od sloupku, který tak nebude ztrácet svou pevnost.

Pokud z nějakého důvodu nechcete betonovat plotový sloupek, je možné použít základové patky, které zatlučete s kovářským kladivem, důležité je, abyste netloukli přímo do kovu, mohlo by dojít k nenávratné chybě materiálu. Mezi kov a úder kladiva doporučujeme vložit dřevo nebo látku. Pro umístění patky je předem nutné vykopat do země otvor pro zasazení patky. Je důležité, aby měl otvor šikmé hrany, tzn. 4 stěny, které se sbíhají a vytvoří de facto pyramidu otočenou vzhůru nohama. Nakonec základovou patku srovnejte pomocí vodováhy a nechte beton ztvrdnout.

TIP: Pro vyšší míru upevnění sloupků můžete použít kotvy, které se za pomocí šroubů upevní do betonového podkladu a šroubku. K tomu kromě šroubů a hmoždinek o minimální délce 5 cm (čím širší sloupek a těžší plotová výplň, tím delší hmoždinky a šroubky) i kotevní patky (viz přehled na začátku článku).


4) Umístění držáků na sloupky

Před vrtáním doporučujeme znovu přeměřit jednotlivé délky, v praxi se občas stane, že se pozice sloupku od země změní a následně je od spodního plotového držáků nemožné umístit nebo zde naopak vznikne velká mezera.

Při umísťování plotových držáků do sloupků nezapomeňte používat vodováhu tak, aby byl držák pro plotovou výplň byl přesně kolmý, následná oprava snižuje budoucí odolnost plotové výplně a celé konstrukce.


5) Umístění plotových prvků a výplně

Většina profesionálů umísťuje plotovou výplň na plotové prvky (nebo také nosníky výplně) dříve, než přišroubuje plotové prvky k držákům (které jsou již upevněny kolmo k zemi na sloupcích). Pokud ale pracujete na plotě jako jednotlivec, budete muset nejspíše postupovat opačně, tzn. nejprve umístit plotové prvky, až poté výplň, popř. je nutné si plotové prvky provizorně ukotvit tak, aby bylo možné zároveň měřit vodováhou a šroubovat.

Rady a tipy, na co myslet při stavění dřevěného plotu  1. Pořiďte si alespoň o pár kusů více materiálu než kolik si myslíte, že ho budete potřebovat. Zejména jde o plotovou výplň, šroubky a hmoždinky. V případě plotových sloupků závisí na jejich dostupnosti.
  2. Průběžně postup kontrolujte metrem a vodováhou.
  3. Pro kontrolu rovnoměrnosti a pravidelnosti doporučujeme používat šňůru, kterou umístíte na libovolnou, ale shodnou, stranu plotových sloupků a pevně ji napnete.
  4. Pokud nějaký z plotových sloupků je umístěn přímo ve zdivu nebo v jeho těsné blízko, je nejvhodnějším řešením použití kotev (shodných s těmi v bodě 3). V praxi ne každá zeď dobře pojme šrouby, resp. hmoždinky, proto je dobré použít pro zapuštění šroubů beton či speciální tmel. Není vhodné umístit sloupky do těsné blízkosti jiných základů. Nejen, že je to náročné, ale může dojít k narušení statiky nejen sloupku, ale i samotné stěny.

Fotogalerie dřevěných plotů

To nejdůležitější na závěr - inspirace pro vás. A pokud hledáte další inspiraci a praktické návody, určitě musíte vidět naši kategorii Zahrada.


Hnědý, ozdobný plotModerní zahrada, dřevený plotSmrkové dřevo na plotu

Smrkové dřevo pro velký plotPlot z kamení a dřevaDřevěný plot z lištPrůměrný plot s kolmou výplníNeprůhledný dřevený plotOzdobný dřevěný plot s koulemi

Bílý dřevěný plot vysokýHnědé dřevo pro plotPevný dřevěný plot světlýPevný dřevěný plot průhlednýKolmý světlý dřevěný plot ze smrku

Vodorovný dvojvrstvý plot ze dřevaSmrkové oploceníSvětlý moderně oplocený plotNízký dřevěný plotTmavý černý plot se sloupky z kovuModerní dřevěný plotDřevěná vjezdová brána, inspirativní

Nejtmavší dřevo pro plotSvětlé oploceníOzdobné oplocení s ornamentyDetail ozdobného oploceníBěžný dřevěný plotVchoddová dřevěná branka, inspiraceVysoké dřevěné ozdoby na plotěDřevěný plot čínského styluOzdobný plot, na vrchu průhledný, stíněníDřevěný plot vhodný pro velký pozemek, dobytek

Zděné sloupky a dřevěná výplňOplocení kombinace želena a dřevaHnědý dřevěný plot s tmavým železemHnědý plot, svislá výplňNízký smrkový plot s brankouDetail smrkového oploceníDetail smrkové brankyRoh smrkového plotuOzdobný smrkový plotPřiblížení smrkového plotuCihly jako dekorace k dřevěnému plotuDřevo jako doplněk k cihlovému plotu

Moderní pojetí dřevěného plotuDetail vysokého plotu rohovéhoNízky dřevěno-cihlový plotKombinace kamení a dřevaNízký vodorovný dřevěný plotDekorativní dřevěný plotDřevěný plot v parkuModerní bílé dřevěné oploceníModerní hnědé dřevěné oploceníVodorovný světlý plot s cihlami

Brána, branka z cihel a dřevaDřevěný plot s dekorativními kamenyDřevěná velmi úzká výplň plotuZelený dřevěný plotHnědý plot vodorovně, moderníUniverzální plotová dekorace, vrchní

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
karel

karel 30. 04. 2021 14:31:52

Pokud hledáte vhodné pracovní rukavice, tak doporučuji si vybrat na https://www.inhand.cz/pracovni-rukavice/ mají zde opravdu široký výběr za super ceny


Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!