Česnek: Pěstování, sázení, sklizeň – kdy a jak na to?
Přidal monika-kyliankova, dne 11. 10. 2019 , 0x
Pro nikoho není žádnou novinkou, že je česnek nepostradatelnou surovinou snad do každého zdravého pokrmu. Jakékoliv maso, polévka nebo omáčka po přidání česneku rázem získá požadovanou chuť, a ještě navíc je zdravá. Jen málo rostlin se používá na tak široké spektrum nemocí, jako právě česnek. Není proto divu, že mnoho lidí v poslední době preferuje vlastní výsadbu před koupí v obchodě. Domácky vypěstovaný česnek je totiž mnohonásobně silnější, zvlášť pokud jednotlivé odrůdy pěstujete vícekrát. Pokud chcete patřit mezi moderní pěstitele domácího česneku, směle do toho. A než začne ten správný čas na výsadbu, můžete si prozatím přečíst pár řádků v následujícím článku, který odhaluje všechna potřebná témata pro správnou kultivaci. Připravili jsme pro Vás jednoduchý přehled, kde se o pěstování česneku dozvíte vše podstatné, od vybrání odrůdy až po ideální průběh sběru. Jestliže s pěstováním začínáte, připravte si papír a tužku, jdeme na to!
Původ a historie
Původní rozšíření česneku není úplně jasné, ale předpokládá se, že je to vlastně potomek divoce rostoucích česneků v oblasti střední Asie. Každopádně s přesností je jisté, že se česnek používal v kuchyních starověkých kultur. Například Egypťané byli velkými milovníky česneku. Už oni věřili v jeho sílu a podporu imunity. Proto byl při stavbě pyramid přidělen každému dělníkovi kromě vody a chleba i česnek, který měl předejít nemocem a následnému umírání. Informace je podložena nálezy v Tutanchámonově hrobce, tak totiž byly nalezeny rostliny česneku v hojné míře.
Jak česnek správně pěstovat
Zpočátku je potřeba si rozmyslet, který kultivar česneku bude pro vás ten nejvhodnější. Někteří preferují dodavatele českého česneku, jiným stačí jakýkoliv česnek, který je vhodný na výsadbu. Odrůdu česneku je nejlepší koupit ještě před podzimem, například v průběhu léta, jelikož nemusí být všechny kultivary na podzim k dostání. Po česneku na výsadbu je prostě velká poptávka, zvlášť pokud je kvalitní. Jakmile budete mít odrůdu, je dobré se na samotnou výsadbu připravit výběrem správného místa s dostatkem hnojiva a látek, co česnek potřebuje.
Výběr a příprava pozemku
Česnek dobře roste na polích i na běžných zahradních pozemcích. Potřebuje však vcelku čistý pozemek, kde není moc škůdců. Ideální je několik let používaný pozemek, ve kterém se ale jako předplodina v témže roce nepěstovaly brambory. Názor pěstitelů je však rozdílný. Někdo jako předplodinu brambory doporučuje, jelikož je po nich čistá půda bez výskytu fuzária. Jelikož je půda v rozdílných oblastech různá, doporučujeme vyzkoušet jednu i druhou možnost a porovnat výsledky. Zásadně by se však nemělo sázet na místo, kde byla jako předplodina cibule, pórek či jiná cibulovitá rostlina. K nim totiž patří i česnek, kterému by z toho důvodu byla sebrána výživa z půdy ještě před výsevem.
Česnek nemá rád příliš kyprou a vlhkou půdu. Nejenže zde můžou začít hnít palice, ale také se může v půdě vyskytovat větší množství škůdců. Stejně tak česneku a jiným cibulovinám neprospívá, když jsou zastíněny nějakým stromem či keřem. Preferujte proto slunné stanoviště.
Hnojení před výsadbou
Pokud jste se rozmysleli, že budete pěstovat česnek s dostatečným časovým předstihem, můžete si půdu vyhnojit pomocí nasázení hořčice nebo vikve huňaté. Jakmile dorostou, zhruba v polovině září se doporučuje toto zelené hnojivo zarýt do půdy. Zde do podzimu zetlí a česnek po nich dobře prospívá.
Jestliže máte pozemek, který ještě nebyl hnojen a je na hnojení pomocí výsadby pozdě, postačí vám kompost nebo minerální hnojivo jako je například Cererit.
Moření česneku před výsadbou
Pro velké výnosu sadby je vhodné každý stroužek namočit do hnojiva, konkrétně v Sulce. Moříme už v průběhu září, necháme působit dle návodu, pak necháme schnout a hned sázíme. Pro větší výsledky je dobré mořit před samotným výsevem i v Rovralu, případně pomůže stroužky namočit na hodinu do čisté vody.
Výsadba, krok za krokem
Dávno se už upustilo od přesných datumů, kdy přesně s pěstováním česneku začít. Původně se začínalo na svátek Václava, ale obecně je třeba aby se začalo sázet, když je půda dostatečně studená okolo 9 °C. Je to třeba zejména kvůli houbovým chorobám, např. fuzáriové hnilobě.
Pro výsadbu je dobré mít odplevelené místo, kde si naznačíte řádky, kam budete česneky sázet. Vzdálenost řádků se určují dle odrůdy a způsobu obdělávání. Do naznačených řádků se následně zapichují jednotlivé stroužky česneku, zhruba 8 cm pod zem. Nedoporučuje se použít k výsadbě sázecí kolík, jelikož by se půda nemusela k česneku plně dostat a měl by problém zakořenit.
K sadbě česneku se vyplatí, zejména při výsadbě na poli, použít sázecí stroj. Při takovém typu sázení však musí počítat se ztrátami z výnosu. Proto je lepší pro takovou příležitost česnek sázet vždy ručně, přestože může být sadba úmorná.
Při výsadbě dbejte na to, aby byly všechny stroužky dány do země stejným směrem, prospívá to celkové sadbě. Také dejte pozor na to, abyste zasadili stroužek správným směrem – tedy kořínky na konci palice znamenají konec stroužku česneku. Jakýkoliv česnek zasázený opačným směrem vůbec nevyroste a zetlí.
Choroby a škůdci česneku
Přestože jsou česnekové stroužky namořeny, je možné že bude některá rostlina žlutá. V takovém případě ji rychle odstraňte, může se jednat o háďátko nebo sklericiovou chorobu.
Nejčastější poškození česneku se může stát během zimních mrazů po výsadbě. Stává se to tak častěji u zahraniční sadby, která není na naše extrémní podmínky zvyklá.
Dalším neduhem u česneku je mozaika neboli žluté až fialové nepravidelné proužky na zelené sazenici. Jedná se o virus žluté zakrslosti cibule. Česnek v takovémto případě nevyroste do paličky, jak by správně měl. Bohužel se s tímto jevem nedá nic dělat, jelikož v době zjištění je už česnek moc napadený. Napadený česnek je třeba včasně odstranit. Nespleťte si však vir od mozaiky, která je dána projevem mutace – to se totiž jedná o žluté pruhy, zejména uprostřed stonku, ale celkově je rostlina jinak plně zdravá.
V době sklizně česneku se také může stát, že jsou paličky prorostlé zelenými stvoly. Jedná se o fytoplazmovou žloutenku aster. Takový česnek nemá paličku, ale spíše pacibulku.
Účinně se dá bojovat například s houbomilkou česnekovou. Už v průběhu růstu sadby v předjaří je dobré chorobě předejít postřikem, například Reldanem.
Vlnovník česnekový se na většině sadby neobjeví, pokud jste ji namořili. Působí proti němu pouze Sulka a moření před sadbou. Projevuje se suchým malým stroužkem a volnou slupkou a zjistí se většinou až po sklízení, jelikož vypadá stonek nenarušeně.
Na česneku si mohou pochutnávat i další paraziti. Řeč je například o Můru molíka česnekového, larvy brouků kovaříků nebo o Mouchu vrtalku pórovou. Pokud se paraziti nenaleznou na rostlině v průběhu, napáchají paseku až po sklizni. Například Můru molíka česnekového zpozorujete až když vám ze skladového místa začnou vylítávat malí motýlci, kteří se živili na vaší úrodě. Pomoci by vám měla prevence v podobě postřiku na cibulovité rostliny.
Ošetřování a péče
Od jara, kdy začne česnek mít prvotní listy, je dobré začít prohrnovat půdu. Zpočátku ale nezasahujte do řádku, kde byl vysázen česnek. Pouze kopejte na volném místě mezi řádky. Také nekopejte moc prudce, abyste mechanicky nepoškodili rostlinu. Ta je totiž háklivá na poškození a nemusel by vám z ní vyrůst tak velká palice jako u ostatních.
Zálivka a občasné hnojení
Zalívání česneku je podobné u ostatní kořenové zeleniny. Neměli bychom to přehánět po několikadenních deštích a zálivka by měla být rozhodně menší než například u rajčat nebo okurek. Zalívejte zhruba každý třetí den, pokud bude půda vypadat suše. V létě jsou teploty obzvlášť vysoké, proto v tomto období zvyšte zálivku a častěji také půdu prokypřujte, aby mohl česnek snáze růst do stran.
V případě potřeby je možné ještě hnojit dusíkem. Při nedostatku můžou listy žloutnout. Pokud nepomůže ani častější zálivka, zvolte hnojení dusíkem či síry.
Kdy sklízet
Jednotlivé česneky se sklízí podle odrůdy. Některé se sklízí už v červnu. Ty jsou ještě stálezelené a jsou vhodné na rychlou spotřebu v kuchyni.
Klasicky se ale sklízejí v červenci. Typickým úkazem pro sklízení je narovnání stvolu, který vyroste uprostřed rostliny. Dalším příkladem je i polehání sadby. V tom případě je už vhodná na sklízení.
Česnek vyrýváme buď vidlemi, ručním tahem nebo rýčem. V tomto případě ale musíme dávat pozor na nepoškození sadby.
Jak správně česneky skladovat
Ihned po sklizení česneku není vhodné ho uklízet na nevětrané místo a ihned odstraňovat koncovou část česneku. Tu necháme nějakou dobu společně s palicemi. Česnek si totiž i po vytažení z půdy bere látky ze zelených částí stonku. Je tak možné, že bude česnek silnější a také déle vydrží. Zhruba po týdnu až dvou, co necháte párkrát česnek proschnout na sluníčku ho můžete oddělit a česnekové palice uklidit na kuchyňskou spotřebu či větší množství do sklepa, kde není velká vlhkost.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.