Zelená energie: Cena, dodavatelé a praktické rady

Doporučujeme

Přidal eon, dne 21. 05. 2020 ,  1x

Zelená energie: Cena, dodavatelé a praktické rady

Nahradí elektrické vozy ty se spalovacím motorem? Nebo je budoucnost ve vodíkových pohonech? Média i politici se zajímají především o automobily, jak srazit uhličité nebo dusíkové emise. Markantnější spotřeby jsou ale jinde, především v průmyslu, ale i v domácnostech...

Zelená energie

Zelená elektřina je, znovu díky médiím, spojena především s dotačními kauzami. Někdy se zdá, že se podstata celého konceptu získávání energie z obnovitelných zdrojů zcela ztrácí...

Podstatou dotací je mj. umožnění čerpání elektřiny z obnovitelných zdrojů i pro běžné domácnosti.

Dotace aneb zelená daň

V České republice máme jednu z nejvyšších dotací na MWh zelené energie vůbec. V roce 2015 činila 495 Kč. Na druhou stranu, Česká republika v produkci zelené energie patří na chvost celé EU.

Výhody a nevýhody zelené energie

Pravda je taková, že výhoda je pouze jedna. Pro lidstvo jako celek ovšem jediná podstatná. Vedle třídění odpadu, využívání hromadné dopravy, pořizování biopotravin je využití 100% ekologické elektřiny dalším krokem, jak minimalizovat dopad člověka na planetu Zemi. Ať už jde o klima nebo snížení spotřeby neobnovitelných zdrojů.

A nevýhody? Skeptici namítnou, že 100% zelená energie nikdy není opravdu 100%, protože dopad na naší planetu má i distribuce a samotné stroje sloužící k výrobě této energie. Hlavní nevýhodou je ovšem ekonomika, resp. zatížení dotačními programy na podporu ekologického směru. Ale s tím nic jako běžný občan neuděláte. Proč tedy možnost volby zelené enrgie nevyužít?

Časté otázky a odpovědi

Je zelená elektřina dražší než normální.

Ano, rozdíl činí 34 Kč na 1 MWh. Průměrná spotřeba 1 české domácnosti je 2,5 MWh ročně. To znamená, že rozdíl pro celou domácnost by neměl překročit 100 Kč ročně.

Kdo kontroluje, že jde opravdu o zelenou elektřinu?

V ČR zastává tuto funkci společnost Operátor trhu s elektřinou, který původ energie garantuje.

Kde a jak se zelená energie pro český trh vyrábí?

Původ elektřiny si můžete sami vybrat, a to včetně jejího dodavatele.

Zelená energie se získává na našem území ze 4 zdrojů: solární, větrné a vodní elektrárny. Patří sem i čtvrtá skupina bioplynových stanic, které vyrábí energii z biologického odpadu přeměnou na plyn.

Konkrétní informace byly použity z ceníku a aktuálních nabídek EON, jednoho z dodavatelů zelené elektřiny v ČR.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
Ruben

Ruben 30. 04. 2021 15:24:26

Přijde mi, že na zelenou energii už se dneska nahlíží mnohem líp než dřív, kdy to hodně odnesly solární elektrárny, ale nejde v tom pokračovat do nekonečna nebo se nikam neposuneme a bude se na nás furt víc tlačit z EU. Výhoda je to, že si dneska můžeme už vybrat od koho energii brát a přibývá možností právě zelený energie od bezDodavatele a dalších podobných firem, kdy je šance ušetřit a není třeba si kvůli tomu hned pořizovat panely na střechu.


Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!