Tlustice – pěstování a léčivé účinky

Pokojové rostliny

Přidal monika-kyliankova, dne 14. 03. 2018 ,  0x

Tlustice – pěstování a léčivé účinky

Tlustice je nenáročná sukulentní rostlina. Malá rostlinka vypadá jako řízek kalanchoe a ty větší zase jako malý strom. Při dobrých podmínkách dosahuje vysokého vzrůstu, a dokonce květenství v podobě malých hvězdicovitých bílých nebo růžových květů. Chtěli byste si také vypěstovat takový vlastní malý strom? Pokud máte zájem se pustit do pěstování, můžete tak učinit dle následujících řádků, kde se dozvíte vše o tlustici od pěstování, chorob a množení až po její léčivé účinky. Přestože to možná bude působit náročně, s trochou snahy a velkou dávky svědomitosti a dodržování našich rad a tipů to zvládne každý.

Pojďme se společně podívat na tento jedinečný sukulent, který lze vypěstovat do podoby bonsai.

A k tomu všemu jde o jednu z nejméně náročných rostlin, která je vhodná pro každého začátečníka či začátečnici!


První zmínky o tlustici

Tento sukulent původem z jižní Afriky se v průběhu 19. století rozšířil do mnoha domácností i u nás. S tlusticí se pojí určitá pověst. Podle pověr se totiž tlustice pěstovala právě proto, že její přítomnost domácnosti přinášela blahobyt a bohatství. Možná protože její lístky vypadají opravdu jako zvláštní mince. U nás doma ale tato pověra nefungovala, uvidíme, počkáme a třeba to někdy přijde.


Druhy tlustic

Na světě je známo snad 300 druhů tlustic neboli crassul. Některé jsou tmavě zelené, jiné světle zelené. Také můžou mít nažloutlou barvu a některé druhy mají stříbřité lístky.

Tlustice dokážou kvést v létě i v zimě a dorůstají se od miniaturních 10 cm až k jednomu metru.

Přestože je druhů tohoto sukulentu mnoho, my si vyjmenujeme ty, které si můžete pořídit nejsnáze, a navíc jejich cena bývá i přijatelná.

  • Crassula arborescens – rostlina disponuje našedlými listy a v době květenství se snadno pozná podle bílých květů.
  • Crassula falcata – její šedozelené listy jsou srpovitě zahnuté a má šarlatovou barvu květů.
  • Crassula argentea – má lesklé zelené listy s červeným okrajem.
  • Crassula ovata – pyšní se oválnými zelenými lístky a bílými květy.
  • Crassula lycopodioides – má drobné listy a roste jako keřík.
  • Crassula lactea – má světlé listy a bílé květy, které krásně voní.
  • Crassula columnaris – na malém kmeni vyrůstají listy, které jsou chráněné trnitými okraji a v době květenství kvete bílými květy.


Správné stanoviště pro tlustici

Tlustice má ráda slunečné stanoviště, jak v zimě, tak v létě. V zimě to může být problém, ale v tom případě si vystačí i se světlejším místem, rozhodně ji nenechávejte ve stínu.

V létě si nejlépe hoví na zahradě, balkonu nebo v lodžii na přímém slunci; v domě či v bytě se jí nejvíc líbí za oknem, kde jsou také vyšší teploty přes 20 °C. V zimě je pro ni nejvhodnější klidové období s malou zálivkou a v ideální teplotě pouze 10 °C. Určitě se vyhněte stanovišti, kde je průvan.


Vhodná zálivka

Jelikož je tlustice sukulentní rostlina, stačí jí pouze mírná zálivka stejná jako např. u kaktusů. Také jí nevadí, pokud úplně vyschne zemina. Její tlusté lístky jsou totiž neustálá zásobárna vody, takže pravidelnou zálivku nepotřebuje.

Přesazování

Tlustici přesazujte pouze pokud jsou její kořeny už přerostlé, že vyčnívají z květináče. Můžete tak učinit v průběhu celého roku. Zeminu do nového květináče je potřeba umístit v několika různých vrstvách. Na spodek nového květináče dejte hrubý písek nebo štěrk (tzv. drenáž), aby zejména starší rostliny mohly lépe odvádět přebytečnou vlhkost z květináče. Vrchní část sestavte ze substrátu na sukulenty s trochou zeminy, aby měla tlustice možnost rozrůstat své kořeny. Pokud máte v bytě či domě velkou vlhkost, můžete po nasazení rostliny přidat na vrchní část květináče trochu substrátu na sukulenty.


Množení tlustic

Tlustice se množí pomocí řízků, které můžete odříznout či odstřihnout v průběhu jara a léta. Stonkové řízky potom necháte pár dnů ve sklenici s vodou. Jakmile bude mít nová tlustice pár malých kořínků, můžete ji zasadit do rašelinové hlíny. Kořínky tlustice jsou moc slabé, proto ještě nepřidáváme substrát pro sukulenty. Až rostlinka zesílí, můžeme ji přesadit.

Hnojení

Jelikož této sukulentní rostlině stačí málo zeminy, není ji potřeba ani nijak výrazně hnojit. Stačí jednou či dvakrát ročně tekutým či granulovaným hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Choroby

Nejčastější problém, který může u tlustice nastat, je uhnívání stonku. Jak už bylo řečeno, tlustice nemá ráda vlhko a přemokření. Bohužel se ale v zimě může stát, že pokud ji máte na okně, začne stonek uhnívat, jelikož má moc vlhka, a ještě navíc i průvanu. Uhnívání stonku můžete předejít tím, že dáte menší zálivku, v zimě jen jednou za měsíc.

Dalším problémem přičiněným opětovným přelitím nebo naopak dlouhodobým nezalitím je povadlý vzhled rostliny. Z tohoto stavu se ale tlustice opět rychle vzpamatuje, pokud zmíněné nedostatky včas napravíte.

I tlustice může mít plísňové onemocnění. Projevuje se bílým povlakem na listech a je způsobeno zejména příliš studeným nebo vlhkým stanovištěm. Povlak by měl zmizet po přesunu na vhodnější stanoviště.

Pokud vám na tlustici žloutnou a opadávají listy, zřejmě jste zapomněli zálivku. Žluté listy odstraňte a doplňte rostlině zásoby vody, dokud bude sát.

Ojediněle může mít tlustice i půdní parazity, jakou jsou svilušky nebo chvostci, kteří se můžou na tento sukulent dostat přes jinou napadenou rostlinu. Na tyto malé příživníky však postačí jakýkoli postřik pro pokojové rostliny, například Fast K.

Léčivé účinky tlustic

Tlustice nejsou pro své léčivé účinky tolik známé, ale ve skutečnosti pomáhají s mnohými obtížemi. Většina těchto účinků se připisuje listům tlustice. Pokud máte už velkou rozrostlou tlustici, můžete je vyzkoušet.

Tlustice kupříkladu pomáhá s opary a afty v puse. Natírejte si postižené místo šťávou z listu po 30 minut, dokud nemáte pocit úlevy. Do dalšího dne by měla infekce zmizet.

Kromě toho šťáva z listů odstraňuje jak svědění a zánět po bodnutí obtížného hmyzu, tak i případné hemeroidy. Na hemeroidy vás postačí jeden list, který rozřežete na malé části a šťávou z nich si potřete potřebné místo. Po bodnutí hmyzu si pro větší úlevu potírejte ránu 4x až 6x denně.

Tlustice dokáže léčit i další neduhy – např. záněty, strie, abscesy, popáleniny, a dokonce zmírňuje artrózu kloubů. Na všechny tyto neduhy si připravte kašičku z 10-15 listů a přiložte ji na postižené míst. Potom jej zavažte a nechte působit, nejlépe vyměňte obvaz i se směsí po 2 až 3 hodinách.

Při zánětlivém onemocnění ledvin pomáhá vypít 3x denně 1 polévkovou lžíci výluhu 5 lístků. Lístky se louhují přibližně hodinu, poté nechte nálev vychladnout a můžete jej používat. Pěstování této plodiny se tedy opravdu vyplatí!

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!