Rekuperace do domácnosti: Kouzelné vybavení? Ušetří, zvedne náladu a zlepší zdraví

Doporučujeme

Přidal stiebel, dne 10. 06. 2020 ,  0x

Rekuperace do domácnosti: Kouzelné vybavení? Ušetří, zvedne náladu a zlepší zdraví

V dnešní době jste již možná zahlcení různými „zaručenými všeléky“ anebo „chcete ušetřit, kupte si...“ Popravdě, my také. V případě rekuperace ale uděláme výjimku. Pojďme si společně projít její hlavní výhody a na první pohled skryté nevýhody.

Co je to rekuperace?

Rekuperace je zpětné získávání tepla.

Jednoduše řečeno jde o využití teplého vzduchu na maximum. K tomu v praxi i v malých domácnostech, ať už v domech nebo bytech, slouží tzv. rekuperační jednotky.

Výhody větrání s rekuperací

Větrání, resp. vypouštění teplého vzduchu je sice ekonomicky nevýhodné, na druhou stranu je ale nutné. Stručně řečeno, čím více má člověk čerstvého vzduchu, tím je zdravější (zdroj).

I v zimě otevřít všechna okna, ať se do interiéru dostane co nejvíce čerstvého vzduchu. Správný směr uvažování, ale také ekonomická sebevražda.


Už nebudu topit pánubohu do oken!

Asi už víte, kam tím míříme. Můžeme tomu říkat rekuperace, používat zkratku ZZT, můžeme tím udělat krok k zelenější domácnosti... Nebo můžeme použít moderní pojem inteligentní větrání.

Shrnutí výhod

  • Zvýšení kvality ovzduší (pozitivní vliv na zdraví člověka, zvířat, rostlin...),
  • snížení toxinů aj. nevhodných látek z prostoru interiéru, jako např. prach, smog, zápach, hmyz atp.,
  • snížení úniku energie (tepla) z domácnosti (ušetření financí, samozřejmě po započtení nákladů na provoz rekuperační jednotky),
  • redukce a udržení stabilní vlhkosti v interiéru,
  • ekologové by z vás měli radost.

Shrnutí nevýhod

Abychom byli objektivní, uvedeme i nevýhody. Jako první uvedeme skrytou nevýhodu, následují dvě ihned zřejmé nevýhody:

  • rekuperační jednotku je vhodné instalovat při rekonstrukci, popř. při výstavbě nového domu či bytu, protože různá zařízení (např. digestoř) mohou výrazně narušit efektivnost rekuperace,
  • musíte počítat s vysokou pořizovací cenou, za jeden metr čtvereční se cena pohybuje kolem 1000 Kč (r. 2020),
  • měli byste počítat s pravidelnou údržbou. Ovšem ceny se nemusíte bát, v podstatě je nutné řešit pouze filtry, které stojí pár set korun. V opačném případě bude jednotka stále funkční, ovšem nejspíše již nebude splňovat deklarované hodnoty.

Kde koupit?

Jestliže neřešíte jen barvu a malebné vybavení interiéru a přemýšlíte nad bydlením v širším kontextu, rekuperaci tepla určitě stojí za to zvážit.

Důrazně doporučujeme zvolit firmu, která vám provede finální a závazné nacenění předem zdarma. S vyhledáváním vhodné firmy můžete začít např. ZDE.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!