Jak vyčistit zašlou vanu


Koupelna není jen místnost sloužící k očistě, ale je také ideálním místem k odpočinku a relaxaci. Také patříte k těm, kteří si rádi dopřávají antistresovou vonnou lázeň při svíčkách? Pak si jistě nechcete kazit požitek z koupele a dívat na zašlou vanu, plesnivé spáry ani nánosy vodního kamene. Poradíme vám, jak správně udržovat vanu v perfektním stavu a případně, jak snadno a rychle odstranit zašlé skvrny a fleky.

Občasné čištění nestačí

Ve vaně se přirozeně usazují nečistoty, které ze sebe oplachujeme, částečky mýdla, mastnota a vodní kámen. Na zašlou špínu a známky opotřebení občasný úklid nestačí. Nejjednodušší řešení, jak vyčistit zanedbanou vanu je, nenechat ji zanedbat! Pokud vyčistíte vanu ihned po každém koupání či sprchování, ušetříte si spoustu času a námahy při pozdějším pracném drhnutí. Jak správně a jak často by se tedy měla vana umývat?

 • Každý den z vany opláchněte zbytky mýdla, šamponu, prachu a nečistot po koupání.
 • Každý týden vanu důkladně celou umyjte vhodným čističem na odstranění vodního kamene. Pozornost věnujte také spárám a dlaždičkám v okolí vany. Minimálně jedenkrát týdně byste měli poctivě umýt všechny povrchy v koupelně, nejen vanu.

Čím čistit vanu

Vana ať už je akrylátová, smaltovaná, či keramická, je opatřena povrchem, který se snadno udržuje a při správném zacházení vydrží po dlouhé roky jako nová. Můžete ji čistit všemi běžně dostupnými tekutými čističi pro domácnost. Používat smíte všechny čističe obsahující mýdla a desinfekční prostředky.

Čím rozhodně vanu nečistit

Čím byste naopak vanu rozhodně čisti neměli? Všechny jmenované povrchy nesnesou hrubé škrábání a broušení. Proto nikdy nečistěte vanu hrubou houbou ani drátěnkou a vyvarujte se také prostředkům na bázi písku.  Stejně tak není vhodné dlouhodobě nechat na povrch vany louhy, prchavé látky, jako je například aceton a čpavek. Nedoporučujeme ani prostředky se složkou alkoholu a koncentrovaných kyselin.

Domácí pomocníci na zašlou vanu

Přesto, že vanu čistíte pravidelně a poctivě, čas je neúprosný a opotřebení je nějaké době prostě znát. Zašlé skvrny a fleky od rzi a vodního kamene můžete vyčistit i přípravky, které máte běžně doma.

Všemocný ocet

Ocet je všemocný čisticí prostředek na vodní kámen i jiné usazeniny. Navíc má desinfekční účinky. Jeho sílu můžete vyzkoušet i na vaši zašlé vaně a uvidíte, že výsledek vás mile překvapí a vana bude opět bělostná, jako nová.

 • Naplňte vanu horkou vodou, přidejte 3 lahve octa a 5 lžic jedlé sody.
 • Promíchejte a nechte minimálně 5 hodin působit.
 • Vypusťte a houbičkou namočenou v jaru, pracím gelu nebo jiným odmašťovači celou vanu vytřete a po té vodou spláchněte.

Peroxid vodíku se sodou

Na odstranění starých zašlých skvrn ve vaně použijte peroxid vodíku a jedlou sodu.

 • Smíchejte 1 díl jedlé sody s 1 dílem peroxidu, naneste na skvrnu a nechte působit 40 minut.
 • Otřete měkkým hadříkem a několikrát vypláchněte horkou vodu.
 • Pokud chcete takto vyčistit celou vanu, udělejte roztok do rozprašovače a postříkejte celou plochu vany. Opět nechte působit a důkladně vypláchněte.

Vinný ocet na rez

Na místech, kde pravidelně stéká po vaně železitá voda, může zůstávat rez. Na takové skvrny je ideálním pomocníkem vinný ocet smíchaný se solí.

 • Smíchejte 50 ml vinného octa a 1 lžíci soli.
 • Ohřejte, ale nevařte.
 • Naneste na skvrny a nechte působit alespoň 30 minut.
 • Setřete a důkladně opláchněte.
 • Podle potřeby opakujte, dokud rez nezmizí úplně.

Kyselina citronová

Na skvrny od rzi a vodního kamene můžete vyzkoušet také koncentrovaný roztok kyseliny citronové.

 • Rozpusťte 3 lžíce kyseliny citronové v 50 ml vody a opět nanášejte na postižená místa.
 • Na nevzhledné tmavé skvrny a rez postačí i obyčejný citrón, který rozkrojíte a potíráte jím postižená místa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *