Jak vyčistit koberec či matraci od moči

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 12. 03. 2018 ,  0x


Nepříjemným skvrnám od moči se bohužel nevyhne řada z nás. Nejčastěji se setkáme s těmito skvrnami na matraci, či koberci. Ať už jde o nehody způsobené vašimi zvířecími miláčky, nebo milovanými dětičkami, nemusíte propadat zoufalství a hned se matraci a koberec vyhazovat, a za těžké peníze pořizovat nový. Poradíme vám, jak se jednoduše a rychle zbavit nepříjemného zápachu a biologických skvrn. Naše rady a tipy vám v tomto případě ušetří i vyšší desítky tisíc, proto čtěte pečlivě a v ideálním případě si dělejte i poznámky.

Naše rady a tipy jsou ověřeny nejen námi, ale dalšími stovkami lidí po celém světě, protože mimo jiné vycházíme i s obecných recenzí a zkušeností jiných lidí, proto se neopíráme jen o nějaké domněnky, ale přinášíme Vám zcela zdarma ověřené informace, které ulehčí Vaší peněžence a ušetří i čas. Jdeme na to, čtěte pozorně.


Čištění čerstvých skvrn od moči

Pokud se vám poštěstí objevit potřísnění močí ihned po té, co k němu dojde, máte napůl vyhráno. Samozřejmě, ty čerstvé skvrny se odstraňují lépe než ty zaschlé.


Buďte šetrní

U čištění matrace buďte opatrní, matrace nejsou uzpůsobeny na větší přemokřování. Obzvláště pak paměťová pěna, nesnese namočení. Použijte tedy jen nezbytné množství tekutého čističe a vody potřebné k opláchnutí. Koberec snese větší mokro, ale zase pak musíte počítat, že bude déle schnout.


Jak správně čistit počůranou matraci

Zjistíte-li, po probuzení vašeho děťátka, že leží v mokru, zřejmě mu protekla plínka nebo se počuralo a vše v postýlce je komplet promočené. Pusťte se do čištění hned, jak to bude možné.

Jak na to, krok za krokem

 • Povlečení a prostěradlo svlékněte a vyperte.
 • Suchými papírovými ubrousky, nebo čistým nasákavým hadříkem vysajte co nejvíce tekutin.
 • Vysoušejte skvrnu pouze jemným přikládáním, ať nezatlačíte moč hlouběji do matrace.
 • Naneste na houbičku malé množství čističe a opatrně vydrhněte místo kde bylo mokro.
 • Na provonění a desinfekci matrace použijte jedlou sodu, kterou nasypte vie větší vrstvě na potřísněné místo. Nechte sodu na matraci, co nejdéle to půjde. Minimálně ale 30 minut je zapotřebí, aby do sebe natáhla všechen zápach a vlhkost.
 • Po té z matrace důkladně vyluxujte sodu, do které se vstřebaly kyseliny, tekutiny a zápach z moči.
 • Na závěr ještě nechte matraci vyvětrat a doschnout.
Jaký čistič použít na skvrny od moči ?

Nejjednodušší a nejrychlejší domácí čistič na biologické skvrny je směs octa a pracího prášku.

Čerstvou skvrnu od moči lze také potřít kyselinou citrónovou nebo, šťávou citrónu.

Čistící pěnu lze také vyrobit smícháním 2 lžic peroxidu vodíku a 1 lžíce jaru. Míchejte, dokud se neutvoří pěna, kterou nanesete na kartáček na zuby a jemně čistíte. Všechny tyto čisticí prostředky můžete použít jak na matraci, tak i na skvrny na koberci. Během veškerého čištění ale nezapomeňte na to, že de facto všechny matrace nesnesou větší míru zamokření, resp. nemohou být ve vlhku delší dobu.


Jak na staré zaschlé skvrny od moči

Starší skvrny, které už zaschly a zanechaly nejen nevzhlednou skvrnu, ale hlavně nepříjemný zápach moče, vyčistíte nejlépe čpavkem a octem.

Vyčištění zaschlé moči, krok za krokem

 • Na skvrnu nakapejte koncentrovaný čpavek a proklepávejte kartáčkem. 
 • Čistým savým hadříkem namočeným ve vlažné vodě otřete postižené místo a odstraňte tak zbytek čpavku.
 • Lehce přihřejte ocet a naneste na houbičku a jemně vmasírujte na skvrnu, opět opláchněte vodou.
 • Matraci, nebo koberec nechte důkladně proschnout.

Pokud nemáte doma čpavek, vyzkoušejte solný roztok. Který vyrobíte tak, že do půl litru studené vody nasypete poctivou hrst soli a rozmícháte až do úplného rozpuštění.

 • Houbičkou namočenou v roztoku potírejte postižená místa na matraci či koberci.
 • Solný roztok nechte co nejdéle na skvrně působit a po té houbičkou namočenou v jarové vodě místo krouživými pohyby otřete.
 • Nakonec ještě otřete mokrou utěrkou a vysušte.


Čističe z obchodu

V každé drogerii můžete také zakoupit prostředky již přímo vyrobené na čištění koberců a matrací, které nejen čistí, ale také zbaví zápachu od moči. Ať už se jedná o exkrementy domácích mazlíčků, nebo o náhlé a neočekávané úniky lidské. Při odstraňování skvrn čističi zakoupenými v obchodě postupujte dle rad, které jsou uvedeny výrobcem. Vzhledem k tomu, že je nejdůležitější čas, doporučujeme neztrácet čas a ihned praktikovat jednu z šetrných metod uvedených výše.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!