Jak nejlépe vyčistit myčku na nádobí

Kuchyně

Přidal monika-kyliankova, dne 22. 12. 2018 ,  0x

Jak nejlépe vyčistit myčku na nádobí

Mytí nádobí v myčce má za úkol ušetřit čas a námahu i vaše finance. Ovšem nikdo jistě netouží vyndávat z myčky nádobí zapáchající a nedokonale umyté. Proto je nutné myčku pravidelně čistit a pečovat o ni. Odmění se vám nejen dlouhou životností, ale také bezchybně umytým nádobím a svěží vůní při každém otevření dvířek. Pojďte se s námi podívat na ověřené rady a tipy, jak správně vyčistit myčku na nádobí - rychle, levně a hlavně efektivně.


Špinavá myčka žádná výhra

V myčce je teplé a vlhké prostředí, které je rájem pro množení bakterií, choroboplodných zárodků a plísní. Zejména v oblasti dvířek a filtru dochází k největšímu znečištění, hromadění mastnoty, zbytků potravin a vodního kamene. Pokud dojde k ucpání odtoku nebo sprchovacích ramen, přestane myčka plnit svoji funkci.

Jak čistit vnitřek myčky


Čištění filtru a sprchovacích ramen, které se často ucpávají, je důležitou součástí pravidelné údržby. Ucpaný filtr a odtok myčky jsou nejčastější příčinou nepříjemného zápachu. Navíc obyčejná pecka z citronu, nebo malá kostička uvíznutá v odtokovém otvoru umí způsobit nepříjemné technické problémy a vyřadit myčku z provozu.


Jak čistit filtr myčky

Filtr myčky je potřeba kontrolovat a čistit každý týden. Pokud nádobí, které dáváte do myčky, předem neoplachujete a je na něm více zbytků jídla, je dobré vyčistit filtr po každém mytí.

Jak čistit filtr u myčky, krok za krokem:

 • Vyjměte filtr z myčky, opláchněte ho teplou vodou.
 • Případné zbytky potravin, vyčistěte jemným kartáčkem.
 • Otřete houbičkou s odmašťovacím prostředkem na nádobí a opět důkladně opláchněte pod teplou vodou.

Jak vyčistit trysky sprchovacích ramen


Ucpané trysky mastnotou nebo zbytky potravin, jsou nečastějším důvodem, proč myčka špatně myje. Pokud vidíte v drobném otvoru trysky nějaké drobné částečky, použijte kartáček a pokuste se nečistoty odstranit. Na trhu je nepřeberné množství čisticích prostředků, které zakoupíte v každé drogerii i větším obchodě.

Alespoň jedenkrát za měsíc vyčistěte prázdnou myčku právě tímto speciálním čističem, který dokáže odstranit mastnotu a další nečistoty a udržet vaši myčku svěží. Návod na čištění naleznete na výrobku. Každý speciální přípravek na čištění myček se od sebe liší minoritami, ovšem důrazně doporučujeme postupovat dle návodu konkrétního výrobce, vyhnete se tak zbytečné neefiktivitě práce.

Jak čistit těsnění kolem dvířek


Právě v gumovém těsnění dveří myčky se usazuje nejvíce nečistot a vlhkosti. Pokud pravidelně nebudete tento prostor otírat, vytvoří se zde plíseň, bakterie a zápach. Těsnící gumu pravidelně otírejte hadříkem se saponátem či desinfekčním prostředkem. Po dokončení mycího cyklu a vyndání nádobí z myčky, nechte dvířka chvíli pootevřená, aby došlo k odvětrání a vyschnutí gumového obložení. resp. těsnění myčky.

Jak vyčistit myčku octem


Kromě používání chemických čističů a odmašťovačů myčky, existuje ještě jeden jednoduchý, levný a rychlý trik jak zbavit myčku mastnoty, vodního kamene a zápachu. Tuto skvělou schopnost má váš oblíbený všemocný ocet. Každá hospodyňka ví, jak využít sílu octa nejen na vaření. Ocet skvěle čistí, leští, desinfikuje a odstraňuje vodní kámen, vyzkoušejte jeho účinek i na vaší myčce a uvidíte, že budete mile překvapeni. Způsobů jak použít ocet na vyčištění myčky je několik.

Návod, jak čistit myčku na nádobí pomocí octu:

 • Vyprázdněte myčku.
 • Naplňte větší hrnek vhodný do myčky octem, alespoň půl litru.
 • Vložte do horního koše a zapněte čistící program s nejvyšší teplotou.
 • Nechte proběhnout celý cyklus. 
 • Nalijte celou lahev octa na dno prázdné myčky a zapněte program s vysokou teplotou.
 • Nechte proběhnout program a vyčkejte na výsledek.
 • Pokud je potřeba opakujte postup čištění ještě jednou.


  Kyselina citronová

  Podobný čistící účinek jako ocet má kyselina citronová.

  Jak správně čistit myšku kyselinou citrónovou:

  • Zapněte prázdnou myčku na program s vyšší teplotou a vyčkejte, dokud neuslyšíte vypouštění vody před samotným hlavním mytím.
  • Otevřete dveře a nasypte na dno sáček kyseliny a nechte proběhnout program až do konce bez nádobí.
  • Kyselina báječně vyčistí odtokové potrubí i celý vnitřek myčky.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.  Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!