Hledáte pronájem bytu v Hradci Králové a 11 tisíc za 2+1 se vám zdá příliš? Nezoufejte, ceny snad v dohledné době klesnou i vlivem rozsáhlejší výstavby
Přidal , dne 22. 10. 2019 , 0x
Pokoušíte se najít pronájem bytu v Hradci Králové a stále narážíte na nabídky typu 2+kk či 2+1 za 11 nebo i více tisíc měsíčně? Nedivte se. Důvodů pro tak vysoké činže je zde hned několik a my si o nich dnes také něco povíme. A podíváme se ve stručnosti i na tolik diskutovanou novelizaci stavebního zákona. Proč? Protože změny v povolovacích procesech u novostaveb mohou v ideálním případě ovlivnit nejenom ceny bytů, ale rovněž pak hladinu nájemného. Samozřejmě ve váš prospěch, za předpokladu, že jste těmi, kdo střechu nad hlavou kvůli drahotě prozatím marně hledají.
Pronájem bytu zde nikdy nebyl dražší
Že jsou náklady na bydlení v České republice čím dál větší položkou rodinných rozpočtů, toho si už jistě všimla naprostá většina obyvatel. Extrémně vysoké ceny bytů, neustále rostoucí nájemné, čím dál dražší energie. To vše trápí celou řadu z nás a k nejpostiženějším pak patří zejména mladí, kteří se chtějí osamostatnit. V některých lokalitách, jako například v Praze či v Brně, jsou na tom pak ti, kdo si potřebují nějakou nemovitost koupit či alespoň pronajmout, ještě o poznání hůř než ve zbytku republiky. A je to rovněž Hradec Králové, který k takovýmto dražším místům patří. Ze statistik bohužel vyplývá, že například činže, které jsou místní nuceni platit, ještě nikdy nebyly tak vysoko jako dnes.
200 korun za metr je bohužel realitou
A o jaké drahotě že se to tu vlastně bavíme? Za metr čtvereční podlahové plochy se dnes v Hradci měsíčně platí v průměru už dvě stě korun. Jak vyplývá z přiložené tabulky, hůře jsou na tom už pouze obyvatelé Prahy (v hojné míře studenti), Brna, Olomouce a Zlína. Všude jinde byste pronájem pořídili v průměru levněji. Příčin tohoto stavu je samozřejmě více. Pomineme-li celkovou atraktivitu Hradce Králové, která je nesporná, byly až doposud hlavní hnací silou cenového růstu především dva faktory. Které?
Průměrná činže v nejdražších krajských městech (1.Q/2019)
KRAJSKÉ MĚSTO |
NÁJEM za m2 |
PRAHA |
358 Kč |
BRNO |
240 Kč |
OLOMOUC |
221 Kč |
ZLÍN |
214 Kč |
H. KRÁLOVÉ |
200 Kč |
2 hlavní důvody vysokých nájmů
K hlavním faktorům tlačícím činže vzhůru patří již po několik let zejména neřešené problémy ve stavebnictví s neúměrně dlouhými povolovacími procesy a pochopitelně také vcelku dlouhá ekonomická prosperita naší země trvající už takřka celou dekádu.
1) DLOUHODOBÁ EKONOMICKÁ PROSPERITA
- Jestliže se ekonomice dlouhodobě daří, rostou i platy a tím i možnosti obyvatel. Rostoucí platy jsou pak téměř vždy hnacím motorem zdražování, které se nevyhýbá takřka žádné sféře hospodářství a tedy ani oblasti bydlení. To, že se České republice daří již slušnou řádku let a to nebývalým způsobem, se tedy logicky promítlo jak do cen nemovitostí, tak i do výše požadovaných nájmů.
2) PROBLÉMY VE STAVEBNICTVÍ
- Rostoucí ceny stavebních prací jsou pouze jedním z problémů, s nimiž se developeři u nás potýkají. Jistěže už tak drahé bydlení ještě o něco prodražují, nicméně dle názorů celé řady realitních odborníků má na vysoké ceny zásadnější vliv především celková délka stavebního řízení. V souvislosti s tím je na pořadu dne nový zákon, který by měl vstoupit v platnost roku 2021 a díky němuž by údajně mohlo povolování staveb zrychlit ze současných pěti let až na jediný rok. Přinese tato změna dostatek nových bytů a tedy i pokles jejich ceny a potažmo pak i požadovaných činží? V ideálním případě by k tomu dojít mělo. Uvidíme.
Nové Farářství, Medium park či rezidence Na Plachtě
V souvislosti s diskuzemi o nedostatečném a pomalém budování bytů by se mohlo zdát, že nových projektů určených k bydlení je v Hradci a okolí poslední dobou realizováno celkem dost. Například Rezidence Nové Farářství a zdejších zhruba 200 bytů nebo 3 budovy projektu Na Plachtě či developerský počin budovaný pod názvem Medium park na Moravském Předměstí (dalších více než 100 bytových jednotek). Pokud si však uvědomíme, jak málo zde podobných projektů vzniklo v uplynulých cca deseti letech a přičteme-li k tomu dlouhotrvající a stále rostoucí zájem lidí o život v Hradci, je zřejmé, že to zatím stačit nemůže.
Možná se už ale blýská na lepší časy. Podle nejnovějších údajů ČSÚ totiž například v červenci, pokud jde o byty, u nás vzrostl celkový počet zahájených staveb v porovnání s loňskem hned o 24,3 %. A to v situaci, kdy se stále ještě buduje podle starých a zdlouhavých pravidel.
Blíží se cenový zlom?
Dlouhodobě poddimenzovaná výstavba v kombinaci s vysokou poptávkou, která je podpořena stabilní hospodářskou situací a tím i vyššími příjmy obyvatel, tedy u nás neustále tlačila vzhůru jak ceny vlastnického, tak potažmo i nájemního bydlení. Kdo dráž nakoupí, chce také více inkasovat na činži a lidé, kteří více vydělávají, jsou nejen schopni, ale často i nuceni vysoké nájemné platit. Vše samozřejmě jen do určité míry a do určité doby. Je tato doba už za dveřmi?
Dočkáme se solidního zlevnění?
Mírné zpomalení naší ekonomiky, k němuž právě dochází, nejspíš dává tušit, že činže již v naprosté většině tuzemských lokalit dosáhly svého pomyslném vrcholu a dále tedy neporostou. Mohlo by naopak dojít i k jejich určitému poklesu a svou úlohu by v něm mělo sehrát právě už zmiňované zjednodušení stavebního řízení. Jak velkou, to je však otázka.
Dokážete na ni nalézt odpověď? Věříte, že se díky rozsáhlejší výstavbě v dohledné době dočkáme i nižších nájmů? Nebo máte obavy, že nikoliv a že to bude dobré jen pro růst zisků zdejších developerů?
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.