Pěstování rozmarýnu v květináči i na zahradě

Zahrada

Přidal monika-kyliankova, dne 26. 04. 2018 ,  0x

Pěstování rozmarýnu v květináči i na zahradě

Každá správná hospodyňka, která chce mít své pokrmy vyladěné k dokonalosti, a zároveň mít zdraví své rodiny pod kontrolou, by měla mít po ruce základní bylinky. Mezi kterými nesmí v žádném případě chybět rozmarýn. Tato výtečná, aromatická bylina pocházející ze Středomoří, má užitek nejen v kuchyni. Ale také, jak sám její název rozmarýn lékařský vypovídá, jeho blahodárné účinky na lidský organismus jsou k nezaplacení. Můžete ho mít doma v květináči i venku na zahrádce, pěstování je hračka, poradíme vám jak na to. S našimi rady a tipy ušetříte nejen čas, ale i peníze.

K čemu je dobré pěstovat rozmarýn ?

Rozmarýn lékařský je léčivá, stálezelená, silně aromatická rostlina, která našla své uplatnění v gastronomii, přírodním léčitelství, ale i kosmetice. Dobře působí i jako odpuzovač šatních molů. Pro své jedinečné uplatnění v kuchyni se stal rozmarýn jednou z nejčastěji pěstovaných bylin. Ideálně se hodí jako koření na přípravu masa, ryb, omáček, polévek ale i zeleninových pokrmů.

Pozitivní vliv na lidský organismus

Nemenší užitek má rozmarýn také na lidský organismus. Má desinfekční a antiseptické účinky. Upravuje trávení a podporuje činnost jater. Posiluje paměť a zvyšuje fyzickou i psychickou aktivitu. Používá se do léčivých mastí, napomáhá léčit křeče a záněty nervů. Nálev z rozmarýnu může dobře posloužit jako kondicionér pro tmavé vlasy, kterým zvyšuje lesk a zvýrazňuje barvu.

Jak poznat rozmarýn

Rozmarýn je stálezelená léčivá rostlina keřovitého vzrůstu, venku dorůstající až 2 metrů. Pěstovat se dá ovšem také v květináči doma za oknem, kdy máte pak čerstvou voňavou bylinku po ruce celý rok.

Listy

Listy jsou úzké, tvrdé, aromatické. Z vrchní strany tmavě zelené a lesklé, zespodu šedavé matné.


Stonky

Stonky rozmarýnu jsou husté, četně větvené. Od spodu dřevnatí, mají šedou kůru.

Květy

Květenství tvoří liché klasy, které naleznete v úžlabí vrchních listů, skládají se přibližně z 10 květů. Kalich je zvonkovitý. Rozmarýn kvete v pozdním jaru a brzy v létě, drobnými bílými, nachovými až modrými kvítky.

Jak vypěstovat sazenice rozmarýnu ze semen doma

Pokud si chcete tuto jedinečnou bylinku vypěstovat sami doma, od úplného začátku, proveďte výsev již v únoru, nejpozději březnu. Co všechno budete k pěstování sazenic potřebovat?

  • Semínka – pořídíte v každém zahradnictví.
  • Secí nádoby – semínka můžete vysévat do kelímků od jogurtů, kartonů od vajec, miniskleníků či jiných malých nádob podle možností.
  • Substrát k pěstování bylin – substrát by neměl být těžký a přemokřený.

Postup, krok za krokem

  • Sadbovač naplňte substrátem a do každého prostoru vtlačte několik semen, asi 0,5 cm hluboko.
  • Pokropte rozprašovačem a zakryjte plastovým obalem, vytvoříte tak správné mikroklima pro klíčení semen.
  • Ideální teplota pro klíčení semen je minimálně 20°C, maximálně pak 30°C.
  • Rostlinka začne vylézat z hlíny přibližně za 4 – 8 týdnů, kdy nesmíte zapomenout na lehkou pravidelnou zálivku.
  • Vzrostlé sazenice, přichystané k přesazení ven nebo do truhlíku budou připravené přibližně za 4 měsíce. Tedy někdy v červnu.

Pěstování rozmarýnu na zahradě

Rozmarýn se nejčastěji pěstuje v truhlíku či květináči, který v létě můžete mít venku na balkoně či terase a na zimu pak uschovat na světlém teplém místě. Pokud se však rozhodnete pěstovat bylinu venku a obohatit svoji zahradu jejím vznešeným vzhledem a nádhernou vůní, není žádný problém, poradíme vám jak na to.

Jak správně vysadit rozmarýn

· Správné místo

Rozmarýn vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před větrem. Nejlépe se mu povede v lehké, písčité a dobře propustné, humózní, vápenité půdě.

· Vzdálenost

Rozmarýn se na záhonek vysazuje do sponu 30 x 30 cm.

· Doba výsadby

Sazenice, které jste si sami vypěstovali ze semen, nebo koupili již vzrostlé, můžete ven vysadit v červnu. Rostlina nesnáší přemokření, to totiž bývá jednou z nejčastějších příčin úhynu rostliny. Počítejte s tím, že v prvním roce roste rozmarýn pomaleji, na síle nabírá až druhý rok.

· Sklizeň

Voňavé úzké listy rozmarýnu můžete sklízet po celý rok. Drobné větvičky odstříhávejte podle potřeby k okamžité spotřebě, nebo uchovávejte na chladném, suchém místě pro pozdější použití. K sušení je vhodné ostříhat listy ještě před rozkvětem. Rozmarýn lze také mrazit či ukládat do octa.

Přezimování rozmarýnu

Rozmarýn podobně jako většina ostatních bylinek potřebuje vegetační klid, kde laicky řečeno, nabírá sílu na další sezónu. Rozmarýn nesnese velký mráz, proto je nutné ho na otevřených venkovních stanovištích přikrýt netkanou textilií. Rostlinku může také poškodit velká tíha sněhu, nebo zimní přemokření.

Pěstování rozmarýnu doma

Rozmarýn je původem z jižního Středomoří. Proto, jak jsme si již říkali, není v našich podmínkách připraven venku přezimovat. Ideálně vysazujeme výše popsaným způsobem do přenosných nádob a truhlíků, které můžete přes zimu přenést na bezmrazé místo. V létě mu bude nejlépe na balkoně či terase. Pokud se rozhodnete pěstovat rozmarýn v květináči pouze doma, měli byste se řídit základními pravidly.

V místnosti mu vyberte světlé místo, které není na přímém průvanu.

Rozmarýn je třeba zalévat opatrně, zálivku je potřeba na konci léta omezit. Omezením vláhy dovolíte novým výhonkům lépe zdřevnatět a zesílit.

Měkké, tenké, mladé přírůstky je potřeba zaštípnout, podpoříte tím tak růst a bohatost celé rostliny. Navíc se mladé výhony stávají často terčem mšic, které je třeba odstranit mýdlovým roztokem.

Na zimu je vhodné dopřát rostlince rozmarýnu vegetační klid. Omezte zálivku na minimum, jen aby nevyschl kořenový bal. Vhodnější je uložení do chladnějšího temného sklepa. Pokud nemáte možnost, můžete jej nechat i na okenním parapetu a budete mít tak tuto aromatickou bylinu pořád v čerstvé formě po ruce.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!