Jak vyčistit WC mísu od vodního kamene


Čištění toalety nepatří zrovna k oblíbeným činnostem. Ale někdo to udělat musí. Pojďme si tedy ukázat jednoduché a účinné postupy, jak udržet WC mísu v čistotě, bez bakterií a vodního kamene. Pokud budete čistit a udržovat toaletu správně a pravidelně, zabere vám tato „špinavá práce“, jen minimum času a námahy.

Pomůcky na čištění toalety:

 • Ochranné pomůcky-dle uvážení si oblečte pracovní oblečení, gumové rukavice, ochranné brýle, které zabrání potřísnění kůže, zasažení očí a přenosu bakterií.
 • Jednorázové čistící ubrousky, které poslouží k otření vnější části záchodové mísy.
 • WC štětka na čištění vnitřní části toalety.
 • Čisticí prostředek
 • Pemza

Čisticí prostředky

V regálech každého obchodního domu naleznete nespočet WC čistících přípravků. Pomocníkům, kteří mají za úkol udržet vaši toaletu zářivě bílou a bez bakterií. Ovšem ne vždy si člověk uvědomí, že agresivní složky obsažené v některých těchto čističích, slouží nejen k rozpuštění vodního kamene, ale také k narušení ochranné glazury záchodové mísy. Zde se pak rychleji usazují nečistoty a toaleta ztrácí svůj lesk a zářivou bělost.

Ochrana životního prostředí

Tyto drsné čisticí prostředky používané ve větší míře, mohou škodit životnímu prostředí. Proto vám poradíme i pár přírodních produktů, které nejenže šetří vaše peníze, ale také jsou šetrnější k přírodě. Většinu těchto nepostradatelných pomocníku naleznete běžně doma. Jste tedy ve chvíli připraveni udržet vaši toaletu ve špičkové formě.

1.   Coca-cola

Určitě už jste slyšeli o zázračných účincích Coca-coly. Pokud ještě váháte a zatím jste nezkoušeli, jaký čisticí efekt tento lahodný mok doopravdy má, je nejvyšší čas otestovat nyní.

Postup:

 • Nalijte plechovku coca-coly kolem vnitřního okraje toalety tak, aby pokryla celou stěnu mísy. Nechte působit minimálně hodinu. Lijte pomalu po stěně, zamezíte tak napěnění a potřísnění okolí.
 • Pokud je stěna a dno zanesena větší vrstvou vodního kamene, nechte colu působit přes noc.
 • Štětkou důkladně očistěte a spláchněte.

 

2.   Ocet

 Ocet je velmi oblíbeným domácím pomocníkem nejen při přípravě a dochucování potravin. Kyselina octová v něm obsažená si totiž dokáže dost dobře poradit s vodním kamenem.  Čištění záchodové mísy octem je velice ekologickéjednoduché a hlavně účinné.

Postup:

 • Jeden litr octu zahřejte a přiveďte k varu.
 • Pro vyšší účinnost přidejte lžičku jedlé sody.
 • Nalijte do záchodové mísy, dle možností nechte působit klidně i přes noc.
 • Dočistěte běžným způsobem.

3.   Pemza

Obyčejná i stará opotřebovaná pemza na odstranění ztvrdlé kůže na vašich patách, může být při dodržení určitých podmínek, dobrým pomocníkem na odstranění větších nánosů vodního kamene ve vaší toaletě.

Postup:

 • Vyčistěte nejprve záchodovou mísu způsobem, který vám bude nejlépe vyhovovat. Pokud po opláchnutí zůstaly na některých místech stále nánosy vodního kamene, použijte pemzu.
 • Povrch toaletní mísy musí být vždy při čištění pemzou vlhký, aby nedošlo k jejímu poškrábání.
 • Pemzu ideálně namočte do teplé vody a jemně čistěte skvrnu, dokud nezmizí.
 • Opět toaletu spláchněte.

Čistit se musí i vnější část toalety

Když máte očištěný vnitřek toalety, přistupte k omývání i té vnější strany. Obzvlášť záchodového prkénka a jeho okolí. Zde se drží také velká část bakterií a choroboplodných zárodků. K čištění používejte desinfekční ubrousky, či jednorázové měkké hadříky a desinfekční sprej.

Lesk jako blesk s dětským olejíčkem

Když máte záchod důkladně umytý, otřete papírovými ubrousky do sucha. Chcete-li, aby vaše toaleta zářila, jako nová, použijte obyčejný dětský olejíček.

 • Naneste pár kapek dětského oleje na čistý měkký hadřík a vyleštěte jím záchodovou mísu.

Jak často čistit toaletu?

Nenechte se zahanbit a mějte svoji toaletu stále čistou. Ne nadarmo se říká „ čistota, půl zdraví“. Po každém použití toalety odstraníte zbytky nečistot záchodovou štětkou a spláchnete. Jedenkrát týdně vyčistěte záchodovou mísu výše popsaným způsobem. Pokud máte tvrdou vodu, čištění budete muset provádět opravdu pravidelně a důkladně. Sami budete mít dobrý pocit z dobře odvedené práce, pokaždé když budete vykonávat potřebu. Ani při neočekávané návštěvě se nebudete muset obávat, že některý z hostů bude chtít navštívit a použít vaši toaletu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *