Jak nejlépe vyčistit myčku na nádobí


Mytí nádobí v myčce má za úkol ušetřit čas a námahu i vaše finance. Ovšem nikdo jistě netouží vyndávat z myčky nádobí zapáchající a nedokonale umyté. Proto je nutné myčku pravidelně čistit a pečovat o ni. Odmění se vám nejen dlouhou životností, ale také bezchybně umytým nádobím a svěží vůní při každém otevření dvířek.

Špinavá myčka žádná výhra

V myčce je teplé a vlhké prostředí, které je rájem pro množení bakterií, choroboplodných zárodků a plísní. Zejména v oblasti dvířek a filtru dochází k největšímu znečištění, hromadění mastnoty, zbytků potravin a vodního kamene. Pokud dojde k ucpání odtoku nebo sprchovacích ramen, přestane myčka plnit svoji funkci.

Jak čistit vnitřek myčky

Čištění filtru a sprchovacích ramen, které se často ucpávají, je důležitou součástí pravidelné údržby. Ucpaný filtr a odtok myčky jsou nejčastější příčinou nepříjemného zápachu. Navíc obyčejná pecka z citronu, nebo malá kostička uvíznutá v odtokovém otvoru umí způsobit nepříjemné technické problémy a vyřadit myčku z provozu.

Jak čistit filtr myčky

Filtr myčky je potřeba kontrolovat a čistit každý týden. Pokud nádobí, které dáváte do myčky, předem neoplachujete a je na něm více zbytků jídla, je dobré vyčistit filtr po každém mytí.

  1. Vyjměte filtr z myčky, opláchněte ho teplou vodou.
  2. Případné zbytky potravin, vyčistěte jemným kartáčkem.
  3. Otřete houbičkou s odmašťovacím prostředkem na nádobí a opět důkladně opláchněte pod teplou vodou.

Jak vyčistit trysky sprchovacích ramen

Ucpané trysky mastnotou nebo zbytky potravin, jsou nečastějším důvodem, proč myčka špatně myje. Pokud vidíte v drobném otvoru trysky nějaké drobné částečky, použijte kartáček a pokuste se nečistoty odstranit. Na trhu je nepřeberné množství čisticích prostředků, které zakoupíte v každé drogerii i větším obchodě.

  • Alespoň jedenkrát za měsíc vyčistěte prázdnou myčku právě tímto speciálním čističem, který dokáže odstranit mastnotu a další nečistoty a udržet vaši myčku svěží. Návod na čištění naleznete na výrobku.

Jak čistit těsnění kolem dvířek

Právě v gumovém těsnění dveří myčky se usazuje nejvíce nečistot a vlhkosti. Pokud pravidelně nebudete tento prostor otírat, vytvoří se zde plíseň, bakterie a zápach. Těsnící gumu pravidelně otírejte hadříkem se saponátem či desinfekčním prostředkem. Po dokončení mycího cyklu a vyndání nádobí z myčky, nechte dvířka chvíli pootevřená, aby došlo k odvětrání a vyschnutí gumového obložení.

Jak vyčistit myčku octem

Kromě používání chemických čističů a odmašťovačů myčky, existuje ještě jeden jednoduchý, levný a rychlý trik jak zbavit myčku mastnoty, vodního kamene a zápachu. Tuto skvělou schopnost má váš oblíbený všemocný ocet. Každá hospodyňka ví, jak využít sílu octa nejen na vaření. Ocet skvěle čistí, leští, desinfikuje a odstraňuje vodní kámen, vyzkoušejte jeho účinek i na vaší myčce a uvidíte, že budete mile překvapeni. Způsobů jak použít ocet na vyčištění myčky je několik.

  1. Vyprázdněte myčku. Naplňte větší hrnek vhodný do myčky octem, alespoň půl litru. Vložte do horního koše a zapněte čistící program s nejvyšší teplotou. Nechte proběhnout celý cyklus.
  2. Nalijte celou lahev octa na dno prázdné myčky a zapněte program s vysokou teplotou. Nechte proběhnout program a vyčkejte na výsledek. Pokud je potřeba opakujte postup čištění ještě jednou.

Kyselina citronová

Podobný čistící účinek jako ocet má kyselina citronová. Zapněte prázdnou myčku na program s vyšší teplotou a vyčkejte, dokud neuslyšíte vypouštění vody před samotným hlavním mytím.  Otevřete dveře a nasypte na dno sáček kyseliny a nechte proběhnout program až do konce bez nádobí. Kyselina báječně vyčistí odtokové potrubí i celý vnitřek myčky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *