Jahody – pěstování, sázení, odrůdy


Není snad nikdo, kdo by nemiloval šťavnaté, sladké, voňavé jahody. Jahody jsou nejžádanějším ovocem všude ve světě. Nejlepší jsou jednoznačně čerstvé, na vlastní zahrádce natrhané plody, které se s těmi kupovanými nedají absolutně srovnat. Jejich pěstování není žádná věda a dopřát si tohoto lahodného ovoce může každý z vás. V následujících řádcích se dozvíte jednoduchý návod na úspěšné pěstování jahod.

Sadba

K pěstování jahod používejte výhradně zdravé a dobře vzrostlé sazenice. Poznáte to tak že, sazenice má zdravé, nezaschlé srdíčko, kořenový krček, kořínky a také alespoň 4 listy. Listy nesmí být pokroucené a neměli by na sobě mít červené ani bílé flíčky. Sadbu nakupujte vždy od osvědčeného zahrádkáře, který vám ochotně poradí s výběrem a prodá vám pouze kvalitní sazenice vyšlechtěné pro naše klimatické podmínky, odolné proti škůdcům, chorobám a plísním.

Výběr odrůdy

Existuje obrovské množství odrůd zahradních jahod, rozlišujících se chutí, vůní, velikostí, barvou, šťavnatostí, pevností a třeba i leskem. V první řadě je potřeba se rozhodnout, jestli chcete sklízet úrodu jednou za rok, nebo vícekrát za sezónu. Pro lehčí rozhodování vám trochu blíže popíšeme výhody a nevýhody každého druhu.

Jednoplodící jahody

Plodí jedenkrát za rok v červnu, proto jsou méně náročné na pěstování i výživu. Tato odrůda jahod se vyznačuje velkým výnosem, což znamená, že sklidíte najednou větší množství plodů, rychleji dozrávají. Vynikají především svojí výraznou chutí, jsou sladší a mají výraznější aroma.

Mezi nejoblíbenější a nejchutnější jednou plodící jahody patří odrůdy s názvem: Senga Sengana, Sonata, Rumba a Darselect.

Stáleplodící jahody

Výhodou této odrůdy je, že plodí od června až do prvních mrazíků. Můžete si tak pochutnávat na lahodných plodech do konce října někdy i počátku listopadu. Zaručí vám tak pravidelnou dlouhodobou sklizeň, ovšem menšího množství jahod. Jsou proto náročnější na péči a výživu. Plody bývají o něco menší a méně šťavnaté, ale nelze říci, že méně chutné. Nejčastěji se u nás pěstují tyto odrůdy stáleplodících jahod: Aromas, Diamante, Ostara, Selva.

Jak pěstovat

 • Jahody vysaďte nejlépe na slunné, světlé stanoviště, vyžadují dobře propustnou humózní půdu. Proto je ideální záhonek s vyzrálým kompostem, nebo přimíchaným zahradnickým substrátem.
 •  Plodící období sazenic je maximum 3-4 roky.
 • Novou výsadbu jahod nikdy neprovádíme do záhonu, kde jsme právě vyplozené jahody odstranili. Ideální prodleva vysazování na stejné místo je minimálně 3 roky, ve stejné půdě dochází často k vyšší koncentraci plísní a chorob.
 • Na záhoně je vhodné před výsadbou jahod pěstovat jiné plodiny, například rajčata, papriky, brambory či okurky. Tyto rostliny jahodám zajistí potřebnou prohnojenou půdu.

Výsadba

Pokud máte vybraný a vhodně připraveny prosluněný záhonek a zdravé silné sazenice, pusťte se do výsadby. Není vhodné sázet jahody na přímém ostrém slunci.

 Kdy je ten nejlepší čas vysadit jahody?

 • Jarní výsadba

Jarní výsadba probíhá v dubnu, nebo na začátku května. Výhoda této výsadby je v tom, že na podzim již rostlinka vytvoří další sazenice, díky nimž se další rok dočkáte bohaté úrody.

 • Podzimní výsadba

Pokud vysadíte jahody na podzim, což se provádí v srpnu až září, musíte počítat s tím, že výnos příštího roku bude nižší aspoň o polovinu, než pokud byste jahody zasadili už z jara.

Použijte netkanou textilii

Výhodné je pěstovat jahodníky na netkané textilii, která absorbuje větší podíl sluneční energie, zabraňuje růstu plevelů a snižuje riziko napadení plodů plísní. Další předností je, že jahody uzrávají o 3-4 dny dříve a nejsou ušpiněné od hlíny, čímž se snáze sklízejí. Folie propouští a udržuje vláhu.

Postup:

 • Textilii rozprostřete po celé délce záhonku a upevněte k zemi.
 • V zahradních potřebách lze zakoupit fólii určenou pro sázení jahod, která má již prostříhané otvory v příslušných vzdálenostech.
 • Pokud máte zakoupenou plachtu bez otvorů, budete muset otvory prostříhat sami. Nástřih provedete tak, že označíte místa, kde budou zasazené rostliny, a fólii prostřihnete do kříže
 • 10 x 10 cm. Rozmístění a vzdálenost otvorů popíšeme níže.

Mulčování slámou

 

Kromě fólie doporučují zkušení zahradníci nasypat okolo sazenic slámu ve vrstvě 5 cm. Ta má oproti textilii nevýhodu v tom, že vydrží pouze jednu sezonu a po té je potřeba ji doplnit.

Jak hluboko a jak daleko jahody vysadit?

Jahody se vysazují do sponu, což v praxi vypadá jako pomyslný trojúhelník.

 Postup výsadby:

 • Spon vytvoříte tak, že na prvním řádku vysázíte sazenice již zmíněných 30 cm od sebe. Na druhém řádku vysadíte první rostlinku v úrovni mezi první a druhou sazenicí z prvního řádku, tím vznikne pomyslný trojúhelník. Třetí řádek bude stejný jako první atd.
 • Řádky budou od sebe vzdáleny 50 cm.
 • Pokud použijete textilii, prostřihněte otvory v uvedených vzdálenostech.
 • Připravte jamky pro sazenice. Jamky budou přibližně 15 centimetrů hluboké i široké.
 • Pokud má sazenice příliš dlouhé kořeny, můžete jejich konce zastřihnout.
 • Opatrně vložte sazenici, přihrňte hlínou a lehce přitlačte. Srdíčko jahodníku nesmí být zasypané hlínou, ale ani příliš vyčnívající nad povrch.
 • Po vysazení ihned zalijte vodou.

Zálivka

Jahody mají rády stálou vlhkost, ale ne přemokření. Zalévejte především přes léto, pokud je příliš sucho.

Hnojení

Pokud chcete mít plody stále krásně velké a šťavnaté, je vhodné jahodníky pravidelně přihnojovat. Kvalitní hnojivo na jahody s pozvolným uvolňováním postačí použít vždy na začátku vegetace a následně po sklizni na začátku podzimu.

Škůdci a choroby

V pěstování vám můžou působit potíže a být překážkou různé choroby a škůdci. Nejčastěji se můžete setkat s houbovými chorobami jahodníku, plísněmi a různými druhy skvrnitosti.

Plíseň šedá

Jedná se o nejčastější, celosvětově rozšířené plísňové onemocnění jahod. Pokud chcete této chorobě předejít, pořiďte zdravé sazenice a vyhněte se pěstování v podpařené půdě.

Antraknóza

Je druh houby, projevující se hnědými skvrnami, které mohou během pár dnů napadnout celý plod. Předejít této chorobě můžete koupí zdravé sazenice a udržování v nepřemokřené půdě.

Skvrnitost

 Projevuje se jako tečky na listech rostliny. Druhů skvrnitosti je mnoho a předejít jí lze opět vhodným výběrem sazenic a správnou péčí.

Dejte na rady odborníka

Všechny tyto houbové a plísňové choroby lze likvidovat správnými přípravky, fungicidy a insekticidy. S výběrem vhodného postřiku se vždy poraďte s odborníkem a zkušeným zahrádkářem. Postřik provádějte vždy za suchého a bezvětrného počasí.

Škůdci ze zvířecí říše

Slimák

Pořádnou paseku na vaší zahrádce dokáže způsobit obyčejný slimák. Lákavé plody jahodníku ležící na zemi jsou snadno dostupnou potravou pro tyto plže. Obzvlášť rádi vylézají přes noc a po dešti. Jsou statečnými jedlíky a podaří se jim do rána vykousat z jahod pořádné krátery. K zamezení jejich útoku je možné použít speciální granule proti slimákům, kterými obsypete záhonek.

Roztoč jahodníkový

Pokud si povšimnete divně vypadajících listů, které jsou pokroucené a mění barvu do červena, jedná se s největší pravděpodobností o přítomnost roztočníka jahodníkového. Boj proti němu není jednoduchý a zřejmě vám nezbude nic jiného, než zlikvidovat plošně celou výsadbu a pořídit nové sazenice.

 

Sklizeň

 1. Pokud jste se pečlivě s láskou starali o své rostlinky, jistě vás odmění bohatou úrodou neodolatelných sladkých plodů. Se sběrem vyčkejte, až jahody úplně dozrají a jsou po celé ploše krásně červené. Sběr provádějte nejlépe ráno, dokud není příliš horko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *