Jak vyčistit zašlou vanu

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 22. 07. 2018 ,  0x

Jak vyčistit zašlou vanu

Koupelna není jen místnost sloužící k očistě, ale je také ideálním místem k odpočinku a relaxaci. Také patříte k těm, kteří si rádi dopřávají antistresovou vonnou lázeň při svíčkách? Pak si jistě nechcete kazit požitek z koupele a dívat na zašlou vanu, plesnivé spáry ani nánosy vodního kamene. Poradíme vám, jak správně udržovat vanu v perfektním stavu a případně, jak snadno a rychle odstranit zašlé skvrny a fleky. Všechno rychle, levně a hlavně s příslušenstvím, které nechybí ve většině domácností. Přinášíme vše přehledně s osvědčenými radami a tipy, které ocení i zkušená hospodyňka.


Občasné čištění nestačí

Ve vaně se přirozeně usazují nečistoty, které ze sebe oplachujeme, částečky mýdla, mastnota a vodní kámen. Na zašlou špínu a známky opotřebení občasný úklid nestačí. Nejjednodušší řešení, jak vyčistit zanedbanou vanu je, nenechat ji zanedbat! Pokud vyčistíte vanu ihned po každém koupání či sprchování, ušetříte si spoustu času a námahy při pozdějším pracném drhnutí. Jak správně a jak často by se tedy měla vana umývat?

  • Každý den z vany opláchněte zbytky mýdla, šamponu, prachu a nečistot po koupání.
  • Každý týden vanu důkladně celou umyjte vhodným čističem na odstranění vodního kamene. Pozornost věnujte také spárám a dlaždičkám v okolí vany. Minimálně jedenkrát týdně byste měli poctivě umýt všechny povrchy v koupelně, nejen vanu.


    Čím mohu vyčistit vanu?

    Vana ať už je akrylátová, smaltovaná, či keramická, je opatřena povrchem, který se snadno udržuje a při správném zacházení vydrží po dlouhé roky jako nová. Můžete ji čistit všemi běžně dostupnými tekutými čističi pro domácnost. Používat smíte všechny čističe obsahující mýdla a desinfekční prostředky.


    Čím rozhodně vanu nečistit

    Čím byste naopak vanu rozhodně čisti neměli? Všechny jmenované povrchy nesnesou hrubé škrábání a broušení. Proto nikdy nečistěte vanu hrubou houbou ani drátěnkou a vyvarujte se také prostředkům na bázi písku. Stejně tak není vhodné dlouhodobě nechat na povrch vany louhy, prchavé látky, jako je například aceton a čpavek. Nedoporučujeme ani prostředky se složkou alkoholu a koncentrovaných kyselin.


    Domácí pomocníci na zašlou vanu

    Přesto, že vanu čistíte pravidelně a poctivě, čas je neúprosný a opotřebení je nějaké době prostě znát. Zašlé skvrny a fleky od rzi a vodního kamene můžete vyčistit i přípravky, které máte běžně doma.

    Všemocný ocet

    Ocet je všemocný čisticí prostředek na vodní kámen i jiné usazeniny. Navíc má desinfekční účinky. Jeho sílu můžete vyzkoušet i na vaši zašlé vaně a uvidíte, že výsledek vás mile překvapí a vana bude opět bělostná, jako nová.

    Postup čištění s octem, krok za krokem:

    • Naplňte vanu horkou vodou, přidejte 3 lahve octa a 5 lžic jedlé sody.
    • Promíchejte a nechte minimálně 5 hodin působit.
    • Vypusťte a houbičkou namočenou v jaru, pracím gelu nebo jiným odmašťovači celou vanu vytřete a po té vodou spláchněte.

    Peroxid vodíku se sodou

    Na odstranění starých zašlých skvrn ve vaně použijte peroxid vodíku (H2O2) a jedlou sodu.

    Postup čištění s peroxidem, krok za krokem:

    • Smíchejte 1 díl jedlé sody s 1 dílem peroxidu, naneste na skvrnu a nechte působit 40 minut.
    • Otřete měkkým hadříkem a několikrát vypláchněte horkou vodu.
    • Pokud chcete takto vyčistit celou vanu, udělejte roztok do rozprašovače a postříkejte celou plochu vany. Opět nechte působit a důkladně vypláchněte.

    Vinný ocet na rez

    Na místech, kde pravidelně stéká po vaně železitá voda, může zůstávat rez. Na takové skvrny je ideálním pomocníkem vinný ocet smíchaný se solí.

    Postup čištění s vinným octem a solí, krok za krokem:

    • Smíchejte 50 ml vinného octa a 1 lžíci soli.
    • Ohřejte, ale nevařte.
    • Naneste na skvrny a nechte působit alespoň 30 minut.
    • Setřete a důkladně opláchněte.
    • Podle potřeby opakujte, dokud rez nezmizí úplně.

      Kyselina citronová

      Na skvrny od rzi a vodního kamene můžete vyzkoušet také koncentrovaný roztok kyseliny citronové.

      Postup čištění s kyselinou citrónovou, krok za krokem:

      • Rozpusťte 3 lžíce kyseliny citronové v 50 ml vody a opět nanášejte na postižená místa.
      • Na nevzhledné tmavé skvrny a rez postačí i obyčejný citrón, který rozkrojíte a potíráte jím postižená místa.

      Další článek


      Komentáře:

      Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

      Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



      Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!