Jak vyčistit koženou bundu, sedačku, boty či kabelku

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 22. 09. 2019 ,  0x

Jak vyčistit koženou bundu, sedačku, boty či kabelku

Kůže je přírodní materiál, který dýchá a reaguje na vnější vlivy jinak než materiál syntetický. Mimo to také pěkně vypadá a nijak zásadně se neničí. Stejně jako o každý materiál je ale potřeba i o ten kožený správně pečovat. Zapomeňte proto na babské rady a čistěte kožené materiály dle následujících tipů. Přinášíme vám rady a tipy, které ušetří nejen vaše peníze, ale i čas. Tak směle do čtení a doporučujeme si dělat poznámky!


Broušená či hladká kůže

Nejprve je potřeba se podívat na povrch, který chceme vyčistit. Kůže se totiž rozděluje na hladkou a broušenou a podle toho se odlišně čistí.

Broušenou kůži poznáme na omak. Když přejedeme povrch jedním směrem, uvidíme, jak se shrnutím vlásků změnila barva povrchu. Když přejedeme znovu opačným směrem, získá materiál původní barvu. Některé kožené výrobky jsou broušené více, jiné méně. Například sedačky a kabelky se dělají z hladší broušené kůže, pánské a některé dámské bundy z drsnějšího materiálu. V dnešní době už tak ale nezávisí na praktičnosti, ale na poptávce, tedy na tom, co lidé poptávají a co se komu líbí, tudíž toto uvedené rozdělení nemusí být vždy platné.

Na broušený materiál se většinou používají pěny, jelikož je potřeba broušené „vlásky“ nadzvednout, aby vypadaly jako nové.

Pozor na některé jemně broušené kožené výrobky. Na první pohled vypadají jako výrobky z hladké kůže, ale může se jednat o velmi jemně broušenou obuv či kabelku. Pokud si nejste jisti, raději používejte přípravky na broušenou kůži, která je ke koženým materiálům šetrnější.

Na hladký kožený povrch kabelky, bot či jiného výrobku naopak použijte spreje a tekuté přípravky, které postupně rozetřete po povrchu, čímž ho zároveň i vyleštíte.

Hladká kůže může být matná či lesklá. Pokud je povrch lesklý, snadněji se rozpozná od broušené kůže, jelikož se při naklopení budou dělat odlesky a pozná ho tak úplně každý.


Nevhodné čištění

Pro zachování pružného koženého povrchu je nutné používat přípravky, které jsou na to určené. Ty nejsou vyrobené na bázi vody, naopak, snaží se povrch před mokrem uchránit. Rady, že kůži stačí opláchnout vodou, tedy za moc nestojí...

Nesprávné je proto čištění pomocí jaru nebo jiného detergentu, které odmašťují a na zpěnění potřebují vodu – obojí povrchu škodí.

Dalším mýtem je praní kožených kabelek, bot či bund. Některé kožené bundy se prát vskutku můžou, ale je to pouze výjimka. Tuto informaci najdete na cedulce výrobku. Jak už bylo zmíněno, voda a detergenty kožené struktuře vůbec nepomůžou a může dojít až k roztrhnutí materiálu.

Pokud vám zmokne kožená bunda nebo kabelka, rozhodně je nedávejte na topení. Přílišné horko kůži vysuší a mohla by začít praskat. Po zmoknutí nechte materiál pouze vyvětrat a uschnout přirozeně, v případě hladké kůže setřete vodu ubrouskem.


Ošetření, čištění a údržba kožených výrobků

Každý kožený výrobek, ať už se jedná o kabelku, boty, bundu či sedačku, je potřeba pravidelně čistit a udržovat. Postup čištění se dozvíte v následujících řádcích.

Čištění kabelky

Aby kabelka dlouho vydržela, je potřeba se o ni pravidelně starat. Nejlepší ochrana proti špíně a dešti u kabelky je aplikace impregnačního spreje, který koupíte v jakékoliv prodejně s obuví. Přípravek je většinou univerzální, takže se dá použít i na další kožené přípravky jako jsou boty, bunda nebo i sedačka.

Koženou kabelku ošetřujeme dle typu materiálu. Na hladkou kůži většinou používáme mokré čisticí přípravky. Ty v sobě nemají vodu, ale jsou založené na přírodní chemii, která materiálu neublíží. Takové přípravky se dají koupit stejně jako impregnační sprej. Přípravkem na čištění broušeného povrchu kabelky je nejvhodnější aktivní pěna, která z broušených „vlásků“ vytáhne nečistoty a ty za pomoci kartáčku vyčešete ven. Takový kartáček je dobré si pořídit především na vyčištění zaschlých nečistot.

Čištění kožené obuvi

Kožená obuv je asi jeden z nejzatěžovanějších kožených výrobků. Kromě impregnačního spreje je na ně potřeba i vhodný čisticí přípravek.

Jestliže vám ale přípravky na obuv připadají moc drahé, můžete trochu zaexperimentovat, a dokonce i ušetřit. Znečištěnou podrážku a kraje můžete očistit vlhkou houbičkou, ale rozhodně jí nezkoušejte umývat i kožený povrch.

Pokud je kožená bota broušená, můžete zkusit dětský šampon. Vezměte si prázdnou menší nádobu a naplňte ji zčásti vodou a šamponem tak, aby vody bylo méně než šamponu. Do zbylého místa v nádobě vyštěrchejte pěnu. Tu následně aplikujte houbičkou (podobnou jako na makeup) na broušenou obuv a vyčešte vlásky jemným kartáčkem. Můžete jej koupit ve specializovaném obchodě či případně vzít starý ale čistý kartáček na zuby. Po „vyčesání“ pěnu setřete mikrotenovým hadříkem a nechte materiál důkladně volně uschnout.

Pokud se bojíte, že by povrch broušené obuvi po čištění mohl změnit barvu, můžete udělat test: dejte pěnu na nějaké malé „neviditelné“ místo na botě. Tedy tam, kde by vám nejméně vadila případná skvrna. Pokud zkoušené místo uschne a nebude na povrchu zásadní rozdíl, aplikujte váš čisticí přípravek na celou botu. Stejně tak se doporučuje provést test i s přípravky koupenými v obchodě.


Čištění kožené bundy

Stejně jako například kabelka, i kožená bunda potřebuje pravidelnou péči. Řeč je o impregnačním spreji, který je vhodný čas od času nastříkat na kožený povrch. Bude jej chránit jak před nečistotami, tak i před podzimním sychravým počasím.

Pokud potřebujete bundu důkladně vyčistit, je dobré se podívat na lístek na vnitřní straně. Nejjednodušší varianta je, pokud bundu můžete prát – v tom případě hurá do pračky. Jestliže se ale prát nemůže, máte dvě možnosti. Buď si bundu necháte vyčistit v čistírně, nebo ji vyčistíte ručně. K ručnímu vyčištění je nejlepší speciální přípravek na koženou bundu, který byste měli mít možnost koupit v obchodě, kde jste sehnali i bundu.

Případně ji můžete vyčistit i doma podle typu materiálu. Na broušenou kůži použijte pěnu stejně jako u broušené obuvi za pomoci dětského šamponu a s troškou vody. Na hladkou kůži použijte stejnou směs s tím rozdílem, že ji můžete roztírat po povrchu, nemusíte nic vyčesávat. Pomocí mikrotenového hadříku a čisticí směsi můžete koženou hladkou bundu i vyleštit.


Čištění kožené sedačky

Sedací souprava z koženého materiálu vypadá skvěle. Ale to jen do doby, než se na ní udělají nevzhledné fleky od jídla, jsou v ní zaschlé zbytky a drobky, které se z broušeného povrchu sedačky jen těžko vytřepávají. U hladké kožené sedačky je zase problém se šrámy, které kazí estetický dojem.

I sedačku je jednou za čas potřeba vyčistit a obnovit její povrch. K tomu vám v případě broušeného materiálu pomůže buď speciální přípravek z obchodu nebo vlastní směs v podobě šamponu s trochou vodu v nádobě. Důležité je vyzkoušet metodu nejprve na skrytém místě, abyste předešli flekům.

Na hladkou koženou sedačku použijte stejnou metodu jako na broušený povrch, a pokud chcete, můžete si ji i vyleštit. Stačí koupit vosk nebo použít ten stejný jako na boty. Zkuste metodu na skrytém místě a pokud zde nevznikne flek, vyleštěte tímto způsobem celou sedačku. Kromě leštění se může zároveň zvýraznit barva a v případě některých barev se i zakryjí škrábance, takže při leštění zabijete tři mouchy jednou ranou.


Jak vyčistit koženou sedačku, bundu, boty či kabelku od propisky

Na určité fleky však výše uvedené metody nepůsobí. Typickým příkladem je čára od propisky – může se vám ji podařit vyčistit, ale pokud jde o zaschlou skvrnu, budete pravděpodobně muset odnést kožený výrobek do čistírny; koženou sedačku vám profesionálně vyčistí úklidové firmy.

Přestože existují i rady a tipy, že stačí namočit vatu do lihu a čáru jednoduše setřít, hrozí zde nevratné poškození kůže. Pokud si tedy svého koženého výrobku ceníte nebo k němu máte dokonce citový vztah, doporučujeme spíše čistírnu s dobrými referencemi nežli experimentování.


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!