Jak vyčistit doma zlato

Praktické rady

Přidal monika-kyliankova, dne 26. 03. 2018 ,  0x

Jak vyčistit doma zlato

Nějaký malý zlatý přívěšek či náramek má doma snad úplně každý. Aby taky ne, když se zlato méně špiní a nezčerná. Bohužel ale vlivem klimatických podmínek a neustálého nošení šperku se špiní také a je potřeba jej čas od času vyčistit. Přestože máte to nejdražší zlato, které se zaručeně nezašpiní, i drahé kovy se můžou mírně znečistit. Ostatní to třeba nepoznají, ale vy víte, že už není zlatý náhrdelník nebo náušnice tak lesklé, jako bývaly dřív. Nezbývá tedy než vzít hadřík a další potřeby a pustit se do čištění zlata z pohodlí domova. Druhou možností je čištění svěřit do rukou odborníkovi, ovšem především v rámci zlatých výrobků, ke kterým má majitel citový vztah, doporučujeme postupovat šetrněji než je běžná praxe u profesionálu, resp. zlatníků. S našimi rady a tipy to zvládne každý rychleji a navíc ušetří.


Druhy zlata

Některé druhy zlata jsou na znečištění háklivější nežli jiné. Například bílé zlato může v určitých případech zčernat. Stejně tak může zčernat, pokud máte nějaký šperk pouze pozlacený. Klasické zlato se špiní málokdy, ale také se prachu, špíně a snížení percentu lesku nevyhne. Na všechny druhy zlata sedá zejména prach, mastnota a pot, který při dlouhodobém působení a znečištění může způsobit i zelené fleky či nepravidelnosti na povrchu. To je důsledek tzv. zažrané špíny.

Pokud máte zlatý šperk, který je drahý a má v sobě perlu nebo jiné kamínky, předejte je raději na vyčištění k odborníkům. Klasické omytí ve vodě se saponátem by jim sice nemělo ublížit, ale kyselina listová a další metody by mohly způsobit vypadnutí kamínků.


Šperky si na noc a před koupáním sundávejte

Ano, je to tak. Přestože se s oblíbeným šperkem třeba koupete anebo i spíte, tak mu to vůbec neprospívá.

Povrch šperku bývá často hladký, a tak se při koupání může snadno stát, že si jej poškrábete houbou na umývání nebo samotným sprchovým gelem, aniž byste o tom věděli. Některé sprchové gely totiž obsahují částečky, které dělají zároveň i peeling. Na povrch šperku jsou ale moc ostré.

Jakmile si s mokrým šperkem jdete lehnout, v některých záhybech nemůže šperk dostatečně vyschnout a také se na mokrý povrch může nabalit látka z polštáře, chlupy zvířat a další nečistoty. Z těchto důvodů se proto nedoporučuje se šperky spát či se s nimi koupat. Nejlepší pro ně je uskladnění do nějaké krabičky, kde se na ně nepráší, ale pouze v případě, kdy jsou dostatečně proschlé.


Čištění zlata od špíny a mastnoty

Někteří nosí své zlaté náušnice a řetízky každý den. To znamená, že se na zlatém povrchu neustále tvoří vrstvička prachu. Při vaření například uniká pára, která sedá na cokoliv v okolí, zvláště na hladké povrchy. Pak už jen stačí neobratný povrch a flíček na šperku je na světě. Je ale tak malý, že si ho ani nevšimnete.

Pokud své řetízky po dlouhém dni schováváte a další den si jej znovu vezmete, po delší době začne zlato takzvaně „šednout“ neboli ztrácí svůj prvotní lesk. To je tím, že vlivem klimatických podmínek, a hlavně potu a mastnoty se na něj vše lepí, a tak je matnější než dříve.

Od takovýchto neduhů si ale můžete snadno pomoci. Na vyčištění zlata od špíny a mastnoty budete potřebovat saponát, vodu, čistý hadřík a měkký kartáček. Zlatý šperk na chvíli položte do horké vody se saponátem. Nechte šperk chvíli luhovat a až je voda vlažná, vyndejte ho a za pomocí měkkého kartáčku(postačí vám klidně i starý zubní kartáček) začněte lehkými pohyby přejíždět zlatý povrch. Pokud máte pocit, že je na šperku stále špína, přidejte na šperk další dávku saponátu a znovu kartáčujte. Pak ponořte zlato znovu do vody, opláchněte jej a začněte leštit pomocí hadříku. Hadřík na leštění je nejvhodnější z mikrotenových vláken nebo přímo hadřík na čištění brýlí, který je už napuštěn leštící směsí. Po vyleštění by měl šperk znovu zářit.


Větší znečištění

Při opravdu velkém znečištění, kdy ani výluh ve vodě se saponátem nepomohl si připravte hrnec či menší hrnek, dejte určité množství saponátu či mýdla, aby vše nevypěnilo a nechte nějakou chvíli vařit. Podle stupně znečištění to mohou být 3 minuty, o některého typu zlata klidně i 10 minut. Po umytí nezapomeňte nechat šperk pořádně proschnout na suchém hadříku.

Použijte čistící pěnu nebo krém

V různých obchodech můžete narazit na čistící pěny či krémy. Svou hustou konzistencí se lépe dostanou do záhybů šperku a po působení pěny stačí hadřík, kterým ji setřete. Výhodou je vyčištění jednoho místa šperku, nevýhodné je, že se pěna nedostane do všech rytin šperku. Tato metoda je však vhodná zejména pro šperky s kamínky, které si nepřejete zničit jinou metodou čištění.


Prášek do pečiva či jedlá soda

Obě tyto metody jsou velmi účinné. Při menším znečištění stačí nanést trochu prášku s vodou na hadřík a začít šperk leštit. Pokud je ale šperk více znečištěný, můžete zlato nechat vyvařit na 5 minut ve vařící vodě společně s půlkou prášku do pečiva či jedlé sody.

Kyselina citrónová

Metodu za pomocí kyseliny citrónové je dobré zvolit, pokud má zlatý šperk na sobě zelené fleky. Za 5-10 minut ve výluhu v kyselině citrónové by měl být šperk zase čistý.

Směs z cigaretového popela

Popel z cigarety by měl zajistit, že oddělá neviditelné nečistoty z hladkého povrchu zlata, takže se bude znovu lesknout. K tomu vám stačí hadřík s vodou, na který popel naneste a začněte leštit.

Tipy na větší lesk zlatých šperků

Aby se při čištění více vyleštily šperky, můžete udělat podobnou věc, jako se v praxi dělá u stříbrných doplňků. Na dno hrnce dejte pár kuliček alobalu, přidejte vodu a vše zasypte celým balením jedlé sody. Jakmile se vše provaří, vyndejte šperky ven a nechte volně uschnout na hladkém hadru a později je vyleštěte jemným hadříkem.

VIDEO: Rady a tipy na čištění zlata


Jaké metody používají zlatníci? Můžete je zkusit také



K vyčištění zlata jim zpočátku stačí pouze metoda vyvaření se saponátem. Tím se u zlata zbaví prvotních nečistot a vidí, zda je někde zažraná špína, která se nevyvařila.

Za zanesenou špínu může zřejmě vaše oblečení. Například malá nitka červené látky s mastnotou a dalšími vlivy se může k povrchu zlatého šperku přichytit a nějakou jinou látkou zatvrdit, a protože čistotě šperku třeba právě nedáváte pozornost, látka se postupně zanese do šperku.

Takovouto zanesenou špínu profesionálové také čistí pomocí kyseliny citrónové, pokud ale nepomůže, přichází na řadu čištění ultrazvukem. Za pomocí přibližovací čočky pak při čištění vidí i ty nejmenší nečistoty. Nakonec šperk vyčistí hadříkem, aby se pěkně lesknul.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!