Amarylis návod k pěstování

Pokojové rostliny

Přidal monika-kyliankova, dne 18. 04. 2018 ,  0x

Amarylis návod k pěstování

Vypěstovat krásný květ amarylisu se podaří jen málokomu. Je to totiž rostlina, která potřebuje jak dostatečné hnojení, tak i specifickou zálivku a stanoviště v různém období. Existují navíc více druhů, které se od sebe neodlišují jen květem, ale i podmínkami pěstování. Jak tyto druhy poznat a jak o amarylis správně pečovat? Tyto a další otázky se dozvíte v následujícím článku.

Amarylis je známý především pro svůj jedinečně přitažlivý vzhled, ovšem dle nových studií má i pozitivní dopad pro organismy v jeho okolí, a to nadprůměrně oproti jiným květinám. Druhy z rodu Amarylis se tedy vyplatí pěstovat nejen pro lepší estetiku bytového interiéru, resp. zlepšení psychiky člověka, ale také pro naše lepší zdraví.




Počátky pěstování

Poprvé tyto rostliny započaly svůj růst jak v jižní Americe, tak v horách Chile, Bolívie, Argentiny, Brazílie a Peru. K evropskému pobřeží se však rostlina dostala až na konci 17. století.


Několik názvů amaralisu

Amarylis není jediný název, který specifikuje vysoké stonky a několik krásných květů. Této rostlině se říká také hvězdník, právě pro své květy, připomínající hvězdu. Lidově se amarylisu říká také amarylka, ale je to pouze o zvyku.

Amarylis beladona je pravý amarylis, pocházející z Afriky, který má úzké a růžové květy. U nás se však nejčastěji nachází Hippeastrum neboli hvězdík, kterému se však v praxi také říká amarylis. Ten má mnoho vypěstovaných druhů, které mají jinak barevné květenství.


Druhy

Právě díky různorodému stanovišti je druhů amarylisu opravdu mnoho. A navíc další druhy přibývají, neboť díky krásným květům nacházejí zalíbení v mnoha domácnostech. Můžete tak koupit cibuli, ze které vyroste pruhovaný květ nebo také růžový a modrý. Podle určitých specifik se rozlišují na:

  • H. aulicum – Tento druh pochází z Brazílie, kde jsou rostliny až 45 cm vysoké. Stejně tak jsou vysoké i 45 cm listy, které mají řemenovitý tvar. Většinou má dva květy červené barvy.
  • H. leopoldii – Druh pochází z Peru a Bolívie. Stonky a řemenovité listy dosahují výšky 45-60 cm. V květenství má dva modré květy.
  • H. nelsonii – Tato rostlina je původem z Bolívie a na rozdíl od ostatních druhů nepotřebuje období klidu, které jsou pro amarylis typické. Pro nás je tento druh, co se týče pěstování stále ojedinělý.
  • H. psittacinum – původní domovina se nachází v Brazílii. Rostlina je opravdu vysoká, a to 60-90 cm s šedozelenými listy, které jsou jen o trochu menší, a to 30-50 cm. Květy se mohou objevit 2 nebo 4 a mají nazelenalou červenou barvu.
  • H. papilio – původně se tento hvězdník nacházel v Brazílii. Jedná se o významný druh, neboť se díky větší produkci semen a cibulek používal jako častý dárek při obchodních záležitostech. Rostlina potřebuje mnoho světla a odmění se celo zeleným vzhledem, včetně květenství.
  • H. vittatum – domovinou je jí Peru a Brazílie. Rostlina s listy dokáže dorůst až do 70 cm délky a pyšní se 2-6 červeně zbarvenými květy s pruhovanou bílou kresbou.
  • H. rutilum – původně z Brazílie, tato karmínově zbarvená rostlina má 2-6 květů a řemenovité, 30-40 cm dlouhé listy.
  • H. reginae – dalším zástupcem má domovinu v Peru, Mexiku a Brazílii. Pyšní se 2-4 červeně zbarvenými květy a listy, které jsou až 60 cm dlouhé.


Jak správně na květ amarylisu

Jak už bylo řečeno, vypěstovat si krásný květ hvězdníku není vždy jednoduché. S následujícím návodem by to však bylo být o něco snazší.

Kdy se dá koupit cibulka amarylisu

Nejčastěji se amarylis prodává již nakvetlý nebo v době, kdy z cibulky vyrůstají první lístky. To bývá nejčastěji v jarním či letním období.

Přesazování na začátku vegetačního období

Jakmile si koupíte rašící cibuli, je dobré ji přesadit do květináče s přibližně 2,5 cm větším místem, než měl doposud. Cibulka by měla mít dostatek místa na spodní kořeny a zároveň by jí měly 2/3 z cibule vyčnívat ven. Cibulku nezakrývejte plně hlínou, má ráda sucho a přílišnou vlhko hlínou by mohla uhnít. Někdy je dobré si při přesazování přidat do květináče i tyčku, za kterou upevníte vzrostlé listy a stvoly květů, aby se rostlina nepřevrátila. Dá se však přidat později, až budete vědět, jak vysoko vám květ vyroste.

Pro přesazování amarylisu zvolte smíšený substrát, který by měl obsahovat starou listovku, pařeništní půdu, drnovku a trochu písku. Substrát na amarylis je možné koupit v specializovaném obchodě.

Do spodní části květináče volíme perlit, aby zespodu nehnily kořeny. Jako květináč volíme typy z pálené hlíny, jelikož ten snese nadměrnou vlhkost, aniž by se půda nějak zapařila.


Zalévání v průběhu jara

Jakmile se venku teploty ustálí a v místnosti pokojové rostliny bude 20-23 °C, měla by sama od sebe začít rašit neboli se probouzet ze zimního spánku. Pokud se jí to stále nedaří, nezbývá než jí pomoct. Stačí cibuli lehce zalít a počkat dalších pár dnů na její probuzení. To poznáme tak, že se ze suchých zastřižených stonků začínají uprostřed objevovat zelené lístky.

Cibuli v jarním období zalévejte velmi zřídka, jelikož je velmi háklivá na přílišnou vlhkost půdy. Cibule navíc nesnáší přímé zalévání, dbejte proto na to, aby se svrchu moc nenamočila. Amarylis na počátku vegetačního období postačí zalévat jednou za 7 dní, ale v malém množství, podobně jako se zalévá například kaktus.

Jakmile ale její listy vyraší a objeví se i stonek, je nutné zvýšit zálivku na každé 3 dny.

Začátek květenství

Amarylis začne od prvních lístků kvést zhruba za 1 měsíc či později, a to podle doby přesazení. Většina rostlin má problém se svou váhou. Květy a stonky vyrostou totiž tak vysoko, že se často převažují. Dá se tomu však zabránit správným svázáním k pevné tyčce či opřením o okno.


Doba během léta

Amarylis bohužel nekvete nijak dlouho, takže z této rostliny v létě zbydou pouze listy a květy opadnou. Rostlině však začíná nové období, kdy se potřebuje slunit. Dejte ji proto na slunce a vyhněte se průvanu a studenému vzduchu v noci.

Období léta také znamená větší zálivku a počátek hnojení, které dávejte jednou za 14 dní. Na kvalitu hnojiva není hvězdník nijak náročný, stačí klasické minerální hnojivo na pokojové rostliny. Pokud chcete, aby váš amarylis sílil, je pro něj nejlepší OBM, Kristalon – plod a květ a hnojivo na bálkónové rostliny od AB-extraktu.

Konec květů v době podzimu a zimy

Jakmile začnou v září rostlině hnědnout i její listy, nezoufejte. Je to pouze další chvíle jejího období. Při další správné péči vyroste za rok znovu.

Listy necháme seschnout a až jsou úplně seschlé, odřízneme listy i se stonkem dole u cibule. Necháme ale zhruba 5 cm místo nad cibulí, aby měly nové lístky možnost někde vyrůst.

Vegetační klid v době zimy

Po oříznutí stonku potřebuje amarylis zasloužený klid. Nejlépe jej dejte na vlhké, tmavé místo, kde ho nebudete skoro vůbec zalívat. Ideální je pro rostlinu ve vegetačním období 10 °C, takže pokud máte sklep, bude se mu tam nejlépe dařit. Jednou za čas, když si vzpomenete, rostlinu zalejte, aby kořeny úplně neuschly. V tomto období zalévejte amarylis podobně jako nějaký kaktus nebo sukulent. U nich také není potřeba zálivka každý týden, postačí, když si jednou za dva nebo tři týdny vzpomenete.

Po skončení vegetačního období začne cyklus znovu. Na jaře vezměte amarylis znovu do domu či bytu, přesaďte jej a zalejte cibulku, aby se probudila.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky RADYBYDLENI ve svém prohlížeči!